0935 -87 88 686
تهران، انتهای بلوار کشاورز، بین جمالزاده و قریب، پلاک 135 ، ساختمان پزشکان کلینیک یلدا
دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » بهترین راه رفع تورم و کبودی بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

بهترین راه رفع تورم و کبودی بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین مسائلی که پس از جراحی بینی برای افراد اهمیت داردرفع کبودی های ناشی از جراحی بینی است. به همین دلیل باید روش هایی در اختیار بیمار قرار گیرد تا درباره حل این موضوع به وی کمک کند.

تورم و کبودی بعد از عمل بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از عمل های پر طرفدار امروزی است که بسیاری از افراد تمایل به انجام این جراحی دارند. اما این جراحی نیز مانند دیگر جراحی ها دارای عوارضی است که یکی از آن ها ایجاد کبودی و ورم در صورت است. این کبودی در اطراف بینی و چشم ها قابل مشاهده است.

معمولا این عوارض برای دو هفته روی صورت باقی می مانند و پس از آن از بین می روند اما در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که بیمار در این دو هفته راهکار هایی را برای رفع کبودی استفاده می کند که نه تنها مفید نبوده بلکه مضر هن هستند. نکته مهم این است که بیمار به توصیه های پزشک گوش دهد زیرا در صورت گوش دادن به این توصیه ها کبودی و تورم بیمار زود تر رفع خواهد شد. بنابراین مهم ترین راهکار برای از بین رفتن ورم و کبودی گوش دادن به توصیه های پزشک و انجام دقیق و درست مراقبت های بعد از جراحی بینی است که به بیمار تجویز می شود.

تا چه مدت شاهد تورم و کبودی پس از جراحی بینی خواهیم بود؟

معمولا جراحی بینی سبب تورم و کبودی می شود اما با گذشت حدود دو هفته بیمار شاهد از بین رفتن و یا بهبود ورم و کبودی خواهد بود. اما گاهی میزانی از تورم برای مدت طولانی تری باقی می ماند که باعث آن خود بیمار است. یکی از دلایل باقی ماندن طولانی مدت تورم عمل نکردن به مراقبت های پیش و پس از عمل است.

البته یکی دیگر از مواردی که بر باقی ماندن تورم تاثیر دارد آناتومی بدن و فرم بینی است که در هر بیمار متفاوت می باشد. برای مثال در جراحی بینی های گوشتی ورم بیشتری داشته و مدت زمان طولانی تری نیاز دارند این در حالی است که بینی های استخوانی دارای کبودی و ورم کمتری بوده و نتیجه زود تر مشخص می شود.

 در نتیجه عمل بینی چون یک جراحی کاملاً تهاجمی است بیمار با کبودی و ورم روبرو خواهد بود و در نتیجه این موضوع به تبحر جراح ندارد. البته قابل ذکر است که پیچیدگی عمل و تکنیک های به کار رفته شده می توانند موثر باشند و به همین دلیل تورم در برخی کمتر و در برخی دیگر بیشتر است.

عواملی که در ایجاد تورم و کبودی تاثیر دارند

 عوامل متعددی در ایجاد و ماندگاری کبودی و ورم موثر هستند که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

در صورتی که جراحی بینی توسط بهترین جراح بینی و با دقت و تبحر انجام شود و  در حین عمل به نکات بسیار ریز توجه شود این جراحی باعث آسیب به قسمت های دیگر نبوده و کبودی های آن به کمترین حد ممکن خواهد رسید. اما همانطور که پیش از این هم گفتیم تکنیک های به کار رفته در جراحی می توانند در میزان کبودی ها موثر باشند.

ارتباط داروی بیهوشی و کبودی در کنترل فشار خون در نوع بیهوشی است. در صورتی که عملیات بیهوشی به گونه ای باشد که فشار خون کنترل شده و پایین باشد می تواند سبب شود میزان خونریزی کم شده و فرد با کبودی های کمتری روبرو باشد. زیرا با افزایش خونریزی کبودی نیز افزایش می یابد.

برخی فاکتور ها که در میزان کبودی فرد تاثیر دارند نوع پوست، شکل بینی، سابقه ی مشکلات پوستی، میزان ویتامین های موجود در بدن و … می باشد. فاکتور های گفته شده می توانند باعث افزایش کبودی پس از عمل بینی شوند.

این عوامل مربوط به مراقبت ها و عمل کردن به آن ها پس از جراحی بینی است که شامل بالا نگه داشتن سر، استفاده از پک یخ، خوابیدن روی بالشت بلند و … است که فرد با رعایت آن ها می تواند میزان کبودی را کنترل کند. همچنین عدم استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی هم در این موارد تاثیر دارد.

همچنین در صورتی که فرد بیش از حد استراحت کند و از نوشیدن مایعات زیاد خودداری کند می تواند در کاهش کبودی موثر واقع شود. همچنین رعایت برخی نکات در تغذیه در کاهش تورم بسیار موثر است.

اقدامات لازم جهت کاهش تورم بعد از جراحی بینی

  1. برای خواب طاق باز دراز بکشید و زیر سر دو بالشت قرار  دهید.
  2. از کمپرس های یخ برای اطراف بینی و چشم و پیشانی استفاده کنید.
  3. در مقابل تابش مستقیم نور قرار نگیرید.
  4. در رژیم غذایی خود نمک و فلفل و ادویه های تند را برای مدتی حذف کنید.
  5. از قرار گرفتن در معرض اشعه هایی مانند لیزر و یا سولاریوم تا مدت خاصی پرهیز کنید.
  6. فعالیت های ورزشی سنگین انجاکم نداده و چیز هایی با وزن بتلت را بلند نکنید.
  7. از دارو ها و ترمیم کننده هایی که برای کبودی تجویز می شود به موقع استفاده کنید.

راه های رفع کبودی

راه های زیر به منظور رفع کبودی ها توصیه می شوند:

استفاده از کمپرس آب سرد

یکی از راه های رایج در رفع کبودی ها استفاده از کمپرس یخ می باشد. این کار را بیمار می تواند به تنهایی در منزل انجام دهد و باعث شود کبودی و تورم زود تر بهبود یابند. برای این کار می توانید یخ های کوچکی را در کیسه ریخته و سپس درون حوله قرار دهید و روی کبودی ها بگذارید.

بهتر است این کار را هر روز یک ربع یا دو روز در میان 25 دقیقه انجام دهید؛ در این صورت نتیجه آن را خواهید دید.

استفاده از چسب بینی

یکی از روش هایی که در کنترل کبودی ها و ورم بسیار موثر می باشد قرار دادن چسب مخصوص بینی پس از جراحی بر روی صورت است. معمولا حداقل برای دو تا سه هفته استفاده از این چسب ها اجباری بوده و عملکرد آن در کاهش کبودی ها قابل مشاهده است.

 همچنین یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود این است که میزان حساسیت و توجه فرد به این کبودی ها می تواند در میزان آن ها تاثیر بگذارد وباعث شود روند از بین رفتن آن ها کند باشد. بتابراین بهتر است حساسیت را کاهش داده و برای مشاهده نتیجه مطلوب صبر پیشه کنید.

تزریق کورتون

در بعضی از افراد مشاهده می شود که برای از بیت رفتن تورم و کبودی ها تزریق کورتون تجویز می شود. این تزریق مخصوص کسانی است که با گذشت مدت زمان طولانی ورمشان باقی مانده یا پوست بینی ضخیم است که کبودی ها از بین نمی روند. البته برای انجام این تزریق حتما باید پزشک تجویز را انجام دهد.

کلام پایانی

یکی از کار هایی که در جهت کاهش ورم در حین جراحی انجام می شود تزریق دارو هایی است که ورم را تا دو روز کاهش می دهند. به همین دلیل در روز های سوم تا پنجم شاهد شروع ورم خواهیم بود و پس از آن شاهد سیر نزولی هستیم. اما نکته مهم این است که در افراد با پوست زخیم ممکن است ورم 6 تا 12 ماه باقی بماند.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هشت =