مدت زمان مطالعه ۲۲ دقیقه

احساس خفگی در خواب نشانه چیست؟

احساس خفگی در خواب نشانه چیست؟

احساس خفگی در خواب

بیدار شدن ناگهانی در طول شب با احساس کمبود نفس یا خفگی با بزاق دهان می تواند تجربه ای آزاردهنده و دیدن آن برای اطرافیان هم ناراحت کننده باشد. اگر این اتفاق به طور مرتب برای شما رخ می دهد، مهم است علت آن را شناسایی کرده و درمان مناسبی برای آن پیدا کنید.

خفگی در خواب یا بیدار شدن با نفس نفس زدن ناشی از شل شدن بافت نرم در گردن است که باعث انسداد جریان هوا به بدن شما می شود. با گرفتگی راه هوایی، هوا نمی تواند به طور موثر به ریه ها برسد و این امر باعث می شود ناگهان از خواب بیدار شوید و نفس نفس بزنید یا با بزاق دهان خود خفه شوید که این احساس خفگی در خواب بسیار آزار دهنده است.

احساس خفگی در خواب، علامتی خطرناک است که نیازمند پیگیری فوری پزشکی است!

اگر در خواب دچار تنگی نفس یا احساس خفگی می‌شوید، به هیچ وجه آن را نادیده نگیرید. این علامت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلات تنفسی جدی مانند آپنه خواب باشد که در صورت عدم درمان، می‌تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد.

 

لذا در صورت مشاهده‌ی این علامت، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص دقیق علت مشکل، درمان مناسب را دریافت نمایید. می توانید همین الان با شماره 09358788686 جهت اخذ نوبت تماس بگیرید. 

 

چه مشکلاتی می تواند باعث خفگی در خواب شود

آپنه خواب (Sleep Apnea)

اگر احساس خفگی در خواب می کنید، به احتمال زیاد دچار آپنه انسدادی خواب هستید. آپنه خواب یک اختلال خواب است که با قطع تنفس کوتاه مدت در هنگام خواب مشخص می شود. شایع ترین نوع آن آپنه انسدادی خواب (OSA) است که در آن راه هوایی به طور جزئی یا کامل مسدود شده و باعث قطع تنفس می شود.

هنگامی که راه هوایی مسدود می شود، سطح اکسیژن خون ممکن است کاهش یابد و باعث شود شما با خفگی یا نفس نفس زدن از خواب بیدار شوید، زیرا بدن به کمبود اکسیژن واکنش نشان می دهد.

شما ممکن است با تنگی نفس بیدار شوید که به سرعت برطرف شود یا ممکن است صدای خرخر، خفگی یا نفس نفس زدن داشته باشید. الگوی بیدار شدن مکرر ممکن است هر شب 5 تا 30 بار یا بیشتر تکرار شود. این اختلالات توانایی شما را برای رسیدن به خواب عمیق و آرام کاهش می دهد و به احتمال زیاد در طول ساعات بیداری احساس خواب آلودگی خواهید کرد.

خفگی یا نفس نفس زدن در خواب اغلب توسط همخواب گزارش می شود و مطالعات نشان داده اند که تقریباً 2.5 میلیون نفر به OSA مبتلا هستند. تحقیقات نشان داده است که تا 13 درصد از مردان بالغ و تا 6 درصد از زنان بالغ دچار OSA متوسط یا شدید هستند . بروز OSA در حدود 40 درصد از افراد چاق (BMI> 30.0 کیلوگرم بر متر مربع) مشاهده می شود.

عوامل خطر برای این بیماری شامل چاقی، سن بالا، مرد بودن، داشتن دور گردن بزرگ، سابقه خانوادگی آپنه خواب و برخی شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا است.

علاوه بر بیدار شدن با خفگی، سایر علائم شایع عبارتند از:

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز : به دلیل اختلال در خواب، افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب در طول روز احساس خستگی و بی حالی مفرط می کنند.
خرخر بلند و مداوم: اغلب، OSA با خرخر بلند و مداوم همراه است.
اضطراب و افسردگی
فشار خون بالا
سردرد (به خصوص در صبح):
سردردهای مکرر صبحگاهی می تواند ناشی از کاهش سطح اکسیژن در هنگام خواب باشد.
تحریک پذیری و مشکل در تمرکز: کیفیت پایین خواب می تواند منجر به نوسانات خلقی و مشکل در تمرکز شود.

اگر مشکوک به آپنه خواب هستید یا هر یک از این علائم را تجربه می کنید، مراجعه به پزشک ضروری است. یک چکاپ در خواب، که معمولاً در کلینیک خواب یا در خانه انجام می شود، می تواند ابتلا به این بیماری را تأیید کند.

تست خواب خانگی ما به سرعت و به طور دقیق وجود یا عدم وجود OSA را رد یا تأیید می کند. در صورت تایید ابتلا به این بیماری، می توانید طی چند هفته درمان را شروع کنید. آپنه خواب تقریباً در همه موارد قابل درمان است، اما باید توسط پزشک، کلینیک خواب یا تست خواب تایید شود. 

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) و سوء هاضمه

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) چیست؟
GERD مخفف Gastroesophageal Reflux Disease (بیماری ریفلاکس معده به مری) است و یک اختلال مزمن گوارشی است که زمانی رخ می دهد که اسید معده به مری (لوله ای که گلو را به معده متصل می کند) باز می گردد.

به طور معمول، حلقه ای از ماهیچه ها به نام اسفنکتر تحتانی مری (LES) مانند یک دریچه یک طرفه عمل می کند و به غذا و مایعات اجازه می دهد وارد معده شوند و از برگشت محتویات معده به مری جلوگیری می کند. در افرادی که به GERD مبتلا هستند، LES ممکن است به طور غیر طبیعی ضعیف یا شل شود و منجر به رفلاکس اسید شود.

در طول خواب، به خصوص هنگام خوابیدن به پشت، خطر رفلاکس اسید و آسپیراسیون (استنشاق محتویات معده به مجرای تنفسی) ممکن است افزایش یابد. آسپیراسیون اسید معده یا غذای partially digested (به طور کامل هضم نشده) می تواند باعث خفگی، سرفه یا نفس نفس زدن شود زیرا بدن به ماده خارجی موجود در مجرای تنفسی واکنش نشان می دهد.

علائم شایع GERD / رفلاکس اسید:
سوزش سر دل، معمولاً بعد از غذا خوردن یا هنگام خوابیدن به پشت.
بالا آوردن غذا یا مایع ترش.
مشکل در بلع (دیسفاژی).
درد قفسه سینه یا درد قسمت فوقانی شکم.
احساس توده دائمی در گلو.
سرفه مداوم.
التهاب حنجره (لارنژیت).
آسم، که ممکن است جدید باشد یا بدتر شود.
عوامل خطر برای این بیماری شامل فتق هیاتال، چاقی، بارداری، سیگار کشیدن و برخی غذاها و نوشیدنی ها است.

مهم است که توجه داشته باشید که همه افراد مبتلا به GERD در هنگام خواب دچار خفگی نمی شوند و شدت و دفعات علائم می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. GERD و آپنه خواب همچنین می توانند همزمان رخ دهند و بسیاری از بیماران مبتلا به OSA نیز ممکن است دچار رفلاکس مزمن اسید معده شوند.

اگر مشکوک به GERD هستید یا علائمی را تجربه می کنید، برای تشخیص مناسب و دسترسی به توصیه های درمانی شخصی سازی شده، ضروری است به پزشک مراجعه کنید.

علت احساس خفگی در گلو هنگام خواب

علت احساس خفگی در گلو هنگام خواب

احساس خفگی در گلو هنگام خواب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، برخی جدی و برخی دیگر نه چندان جدی.

در اینجا برخی از شایع ترین علل  اینکه چرا احساس خفگی میکنم آورده شده است:

لارنژیت: التهاب حنجره (لارنژیت) می تواند باعث گرفتگی صدا، سرفه و احساس خفگی در گلو شود. این بیماری می تواند ناشی از عفونت ویروسی، استفاده بیش از حد از صدا یا قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند دود یا بخارات شیمیایی باشد.

آسم: حملات آسم می تواند باعث تنگی نفس، خس خس سینه و احساس خفگی در گلو شود. آسم یک بیماری مزمن است که باعث التهاب و تنگی راه های هوایی می شود.

اضطراب: حملات اضطرابی می تواند باعث علائم مختلفی از جمله تنگی نفس، درد قفسه سینه، تپش قلب، تعریق، لرزش و احساس خفگی در گلو شود.

سایر علل: دلایل کمتر شایع احساس خفگی در گلو هنگام خواب عبارتند از:

اشیاء خارجی در راه هوایی
تومورهای گلو
اختلالات عصبی عضلانی

اگر به طور مکرر در خواب احساس خفگی می کنید، مهم است که برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی شما و انجام آزمایش، علت احساس خفگی را در شما مشخص کند.

درمان های خفگی در خواب

درمان های خفگی در خواب

درمان‌های موجود برای کاهش یا جلوگیری کامل از خفگی هنگام خواب، بر اساس شدت بیماری متفاوت است. اولین قدمی که باید بردارید، تنظیم موقعیت خواب در شب برای جلوگیری از خوابیدن به پشت است، زیرا این می‌تواند خطر مسدود شدن راه هوایی توسط بافت نرم را افزایش دهد. همچنین ممکن است بخواهید با کاهش مصرف الکل، اجتناب از سیگار کشیدن و حفظ یک رژیم غذایی سالم، سبک زندگی خود را تغییر دهید.

درمان ها بر اساس علت:

1. درمان وضعیتی (Positional Therapy)

کمک‌کننده‌های درمانی خواب وضعیتی: آپنه خواب وضعیتی بیشتر در هنگام خوابیدن به پشت رخ می دهد. وسایل درمانی خواب وضعیتی را می توان دور کمر، پشت یا پیشانی شما بست تا خوابیدن به پهلو را تشویق کند.

وسیله درمانی وضعیتی Somnibel: این وسیله کوچک روی پیشانی شما قرار می گیرد و هر زمان که به پشت بچرخید ویبره می زند. این ویبره به شما یادآوری می کند که به پهلو بغلتید و به مرور زمان باعث می شود فرد فقط به پهلو بخوابد.
بسیاری از افراد علاوه بر سایر درمان ها از درمان وضعیتی استفاده می کنند.

2. تغذیه، سبک زندگی و کاهش وزن

تغییرات سبک زندگی و کاهش وزن: در صورت مناسب بودن، برنامه تغذیه و کاهش وزن اغلب می تواند علائم را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که داشتن یک سبک زندگی سالم تأثیر مثبتی بر اختلالات خواب و سایر مشکلات سلامتی دارد که بایددنبال درمان اختلالات خواب بود که کیفیت خواب را بالا ببریم.ارتباط مستقیمی بین اضافه وزن و شدت OSA و خرخر ثابت شده است، بنابراین اگر اضافه وزن دارید، ممکن است متوجه شوید که کاهش وزن علائم شما را بهبود می بخشد. غذاهای مختلف می توانند بر خواب شما تأثیر بگذارند و برخی از آنها حتی می توانند به خواب بهتر شما کمک کنند.

3. درمان با فشار هوای مداوم مثبت (CPAP Therapy)

 

درمان با CPAP: رایج ترین و موثرترین درمان برای آپنه انسدادی خواب (OSA) است. دستگاه CPAP با استفاده از یک لوله و ماسک CPAP، فشار هوای مداوم را برای کاربر فراهم می کند. این کار باعث باز نگه داشتن مجاری تنفسی و جلوگیری از قطع شدن تنفس در طول شب می شود. درمان با CPAP باعث توقف خفگی در خواب شده و به شما امکان می دهد دوباره خواب با کیفیت و آرامش بخشی داشته باشید.

4. وسیله پیشبردی مندیبل (Mandibular Advancement Device – MAD)

 

وسیله پیشبردی مندیبل (MAD’s): وسیله پیشبردی مندیبل یک وسیله دهانی مشابه محافظ لثه است که هنگام خواب در دهان شما قرار می گیرد. این وسیله برای کشیدن ملایم فک پایین و زبان به جلو طراحی شده است و فضای بیشتری را در پشت گلو ایجاد می کند تا از وقوع آپنه و خرخر جلوگیری کند.

بیدار شدن های مکرر با احساس خفگی می تواند باعث خستگی شما شود و خطر ابتلا به مشکلات سلامتی بیشتر را در شما ایجاد کند. رسیدن به علت اصلی علائم شما ضروری است.

احساس خفگی در خواب چگونه است؟

خفه شدن در خواب نشانه چیست ؟ احساس خفگی در خواب ممکن است به شکل ناتوانی در تنفس یا احساس انسداد راه هوایی باشد. همچنین ممکن است دچار سرفه، حالت تهوع یا خفگی با بزاق دهان شوید و با احساس پریشانی یا وحشت از خواب بیدار شوید. برخی افراد حتی در صورت بیدار نشدن، ممکن است احساس خفگی داشته باشند. ممکن است دچار تنگی نفس و افزایش ضربان قلب شوید.

اگر در خواب شروع به خفگی کنید نشانه چیست؟

اگر در خواب شروع به خفگی می کنید، نشان دهنده این است که چیزی در حین خواب گلو یا نای شما را منقبض یا مسدود کرده است. هنگامی که بافت نرم گلو یا گردن مسدود میشود، باعث انسداد در گلو می شود. انسداد به این معنی است که هوا نمی تواند به ریه ها برسد و باعث می شود با خفگی از خواب بیدار شوید.

خفگی در خواب که با عنوان خفگی مرتبط با خواب نیز شناخته می شود، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD): همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس گوارشی (GERD) شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که اسید معده به مری بالا می رود و باعث تحریک و تورم می شود. این می تواند علائمی مانند سوزش سر دل، برگشت غذا و سرفه یا خفگی در هنگام خواب ایجاد کند. خفگی به دلیل GERD می تواند نشانه یک بیماری جدی پزشکی باشد و باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود. که در بالا بطور کامل آنرا توضیح دادیم.

آپنه انسدادی خواب: خفگی در خواب یک هشدار است که ممکن است شما به آپنه انسدادی خواب (OSA) مبتلا باشید. این اتفاق زمانی می افتد که راه هوایی در هنگام خواب به طور جزئی یا کامل مسدود شود. این باعث می شود تنفس کم عمق یا به طور موقت متوقف شود و منجر به خفگی شود. هنگامی که این توقف ها همچنان ادامه یابد، مغز را از اکسیژن محروم می کند.

آلرژی یا مشکلات سینوسی: آلرژی یا مشکلات سینوسی می تواند بینی و گلو را مسدود کند و باعث شود تنفس در هنگام خواب دشوار شود. این می تواند منجر به خفگی یا سرفه شود. شرایطی مانند سینوزیت، چکه پشت بینی و پولیپ بینی می تواند باعث شود مخاط در حین خواب از بینی به گلو چکه کند و باعث بدتر شدن آن شود.

لوزه بزرگ (التهاب لوزه ها): تورم لوزه ها به عنوان لوزه بزرگ (التهاب لوزه ها) شناخته می شود. علائم آن شامل گلودرد، مشکل در بلع، تب، تورم غدد لنفاوی در گردن، بوی بد دهان و خفگی در خواب است. در موارد نادر، لوزه بزرگ (التهاب لوزه ها) می تواند باعث خفگی در خواب شود، به شرطی که لوزه ها آنقدر متورم شوند که راه هوایی را مسدود کنند. با این حال، این مورد رایج نیست و اکثر موارد لوزه بزرگ (التهاب لوزه ها) منجر به خفگی در خواب نمی شود در صورت نیاز باید جراحی لوزه انجام داد.

اضطراب یا حملات پانیک: احساس استرس، اضطراب یا حملات پانیک می تواند باعث سفت شدن ماهیچه های گلو شود و تنفس صحیح در هنگام خواب را دشوار کند و گاهی اوقات منجر به خفگی یا نفس نفس زدن شود.

ذات الریه: این یک عفونت ریه است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود. علائم آن شامل سرفه، تب، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خستگی و گاهی اوقات لرز و تعریق است. در حالی که ذات الریه ارتباط مستقیمی با خفگی در خواب ندارد، اما ارتباط بالقوه ای وجود دارد. افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است به دلیل تنفس ناقص که اجازه تجمع باکتری در ریه ها را می دهد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه باشند. علاوه بر این، افراد مبتلا به ذات الریه ممکن است به دلیل ناراحتی تنفسی ناشی از عفونت، بیشتر در معرض خفگی در خواب باشند.

صرع: صرع یک اختلال عصبی است که بر توانایی مغز برای انتقال تکانه های الکتریکی تأثیر می گذارد و منجر به تشنج می شود. 

علت احساس خفگی در خواب

علت احساس خفگی در خواب

آپنه انسدادی خواب یکی از شایع ترین دلایل خفگی یا نفس نفس زدن در خواب است. شرایط همبود با آپنه انسدادی خواب (OSA) شامل فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع 2، چاقی، آلزایمر و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) است. این بیماری های همبود می توانند تأثیر مضری بر سلامت و تندرستی فرد داشته باشند.

برگشت اسید از معده به مری (GERD) می تواند گلو را تحریک کند و به مرور زمان بر کیفیت خواب فرد تأثیر بگذارد و منجر به آپنه خواب شود.

آیا راهکارهایی برای کمک به جلوگیری از احساس خفگی در خواب وجود دارد؟

روش‌های درمانی خاصی وجود دارد، با این حال، برخی محصولات و تغییرات سبک زندگی نیز می‌توانند به جلوگیری از بیدار شدن با خفگی کمک کنند.

 

تغییرات سبک زندگی برای جلوگیری از خفگی در خواب

تغییر وضعیت خواب: وضعیت خواب انتخابی شما می تواند بر کیفیت خواب و خطر خفگی تأثیر بگذارد. خوابیدن به پهلو یکی از راه های باز نگه داشتن مجاری تنفسی در هنگام خواب است. خوابیدن به پشت یا شکم می تواند خطر خفگی را افزایش دهد، زیرا زبان و بافت نرم گلو می توانند راه هوایی را مسدود کنند.

وضعیت سر: بالا بردن سر می تواند به کاهش احتمال خفگی، به خصوص در صورت ناشی از رفلاکس اسید کمک کند.

از مصرف آرامبخش ها خودداری کنید: الکل و برخی داروها آرامبخش‌هایی هستند که می‌توانند ماهیچه‌های گلو را شل کنند و خطر خفگی را افزایش دهند. در حالی که آرامبخش ها می توانند مفید باشند، اما باید با احتیاط و تحت نظر پزشک مصرف شوند. آرامبخش‌ها می‌توانند عوارض جانبی متعددی از جمله خواب آلودگی، سرگیجه، اختلال در هماهنگی و مشکلات حافظه داشته باشند. در برخی موارد، آرامبخش ها همچنین می توانند خطر خفگی در خواب را افزایش دهند.

ترک سیگار: سیگار کشیدن به ریه ها و مجاری تنفسی شما آسیب می رساند و باعث تنفس سخت تر و افزایش خطر خفگی یا مشکل در تنفس در هنگام خواب می شود. اگر سیگار می کشید و شب ها دچار خفگی می شوید، ترک سیگار برای کاهش این خطر و سایر مشکلات سلامتی ضروری است. ترک سیگار می تواند تورم مجاری تنفسی را کاهش دهد، عملکرد ریه را تقویت کند و خطر مشکلات تنفسی منجر به خفگی را کاهش دهد. همچنین می تواند رفلاکس اسید را کاهش دهد و هم تنفس و هم هضم را بهبود بخشد.

کاهش وزن: اضافه وزن در ناحیه گردن خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب و GERD را افزایش می دهد. کاهش وزن با رژیم غذایی و ورزش می تواند خطر خفگی در شب را کاهش دهد، ماهیچه های گلو را تقویت کند و شدت OSA و رفلاکس اسید را کاهش دهد.

جلوگیری از خفگی در خواب

وسیله هایی برای جلوگیری از احساس خفگی در خواب

در کنار تغییرات سبک زندگی، محصولات مختلفی نیز در دسترس هستند که ممکن است به کاهش خطر خفگی در خواب و علائم مرتبط با آن که می توانند باعث خفگی در خواب شوند، کمک کنند.

درمان خواب وضعیتی (Positional Sleep Therapy)

بسیاری از افراد از درمان خواب وضعیتی به عنوان جایگزینی برای دستگاه CPAP استفاده می کنند.

درمان وضعیتی نوعی درمان است که به شما کمک می کند موقعیت خواب خود را برای باز نگه داشتن مجاری تنفسی و حفظ تنفس طبیعی تغییر دهید. این وسایل شما را در طول شب به پهلو نگه می دارند. خوابیدن به پهلو می تواند از مسدود شدن راه هوایی توسط زبان و بافت نرم گلو جلوگیری کند.

شما می توانید کمک کننده درمانی خواب وضعیتی Somnibel را در نظر بگیرید. یک وسیله ارتعاشی کوچک که روی پیشانی قرار می گیرد. این وسیله پزشکی کوچک هنگامی که فرد به پشت می خوابد به آرامی ویبره می زند و او را تشویق می کند به پهلو بغلتد.

درمان خواب وضعیتی یک روش درمانی غیر تهاجمی برای افرادی است که از خروپف یا آپنه خواب وابسته به وضعیت (positional sleep apnea) رنج می برند.  آپنه خواب وابسته به وضعیت نوعی از آپنه خواب است که در افرادی که به پشت می خوابند، بیشتر رخ می دهد.

در طول خواب، عضلات گلو شل می شوند. در برخی افراد، به خصوص زمانی که به پشت میخوابند، این شل شدن می تواند باعث مسدود شدن جزئی یا کامل راه هوایی فوقانی شود و منجر به خروپف یا آپنه خواب گردد. درمان خواب وضعیتی با هدف جلوگیری از خوابیدن به پشت عمل می کند. این کار باعث باز نگه داشتن راه هوایی فوقانی و کاهش یا رفع خروپف و آپنه خواب می شود.

 

روش های درمان خواب وضعیتی

چندین روش برای انجام درمان خواب وضعیتی وجود دارد، از جمله:

توپ تنیس در جیب پشت لباس خواب: دوختن یک توپ تنیس کوچک به پشت لباس خواب باعث ناراحتی ملایم هنگام خوابیدن به پشت می شود و به شما کمک می کند تا به پهلو بچرخید.

بالش گوه‌ای شکل: خوابیدن روی یک بالش گوه‌ای شکل می تواند به شما کمک کند تا در تمام شب به پهلو بخوابید.

وسیله کمربندی: برخی از کمربندهای مخصوص خوابیدن به پهلو طراحی شده اند که هنگام خوابیدن به پشت، به آرامی لرزش ایجاد می کنند تا شما را تشویق به چرخیدن به پهلو کنند.

اپلیکیشن های موبایل: برخی از اپلیکیشن های موبایل با استفاده از حسگرهای حرکتی گوشی، وضعیت خواب شما را ردیابی می کنند و هنگامی که به پشت میخوابید، هشدارهای صوتی یا لرزشی برای بیدار کردن شما ارسال می کنند (توجه داشته باشید که این روش ممکن است باعث برهم خوردن خواب شود).

مزایای درمان خواب وضعیتی

درمان خواب وضعیتی یک روش درمانی ایمن، ساده و غیر تهاجمی برای افرادی است که از خروپف یا آپنه خواب وابسته به وضعیت رنج می برند.  برخی از مزایای این روش درمانی عبارتند از:

 

غیر تهاجمی و راحت: برخلاف سایر روش های درمانی آپنه خواب مانند CPAP (فشار جریان هوای مداوم مثبت)، نیازی به استفاده از دستگاه خاصی ندارد.

مقرون به صرفه: اکثر وسایل مورد نیاز برای این درمان مانند توپ تنیس یا بالش گوه‌ای شکل، نسبت به سایر روش ها ارزان تر هستند.

عوارض جانبی کم: این روش درمانی عوارض جانبی کمی دارد و برای اکثر افراد بی خطر است.

معایب درمان خواب وضعیتی

درمان خواب وضعیتی برای همه افراد موثر نیست و ممکن است معایبی به شرح زیر داشته باشد:

عادت کردن به وضعیت جدید خواب: ممکن است برای عادت کردن به خوابیدن به پهلو به زمان نیاز داشته باشید.

عدم اثربخشی در موارد شدید: این روش درمانی برای موارد شدید آپنه خواب مناسب نیست.

ایجاد اختلال در خواب: برخی از روش ها مانند اپلیکیشن های موبایل ممکن است باعث برهم خوردن خواب شوند.

وسیله دهانی (Oral Appliances)

وسیله دهانی (Oral Appliances)

وسیله دهانی، محافظ دهان یا پیشبردی‌های مندیبل (mandibular advancements) وسایلی هستند که در دهان قرار می گیرند تا به باز نگه داشتن مجاری تنفسی فوقانی کمک کنند. این امر به جلوگیری از خروپف و آپنه خواب (OSA) کمک می کند.

این وسایل با محافظ دهانی ورزشی که دیده اید کمی متفاوت هستند. وسیله دهانی برای خواب به راحتی روی دندان های بالا و پایین شما قرار می گیرد و  آنها را می پوشاند. برخلاف محافظ دهانی ورزشی که از ضربه محافظت می کند، وسیله دهانی برای خواب با حرکت دادن ملایم فک پایین شما به جلو در هنگام خواب عمل می کند. این حرکت، زبان و بافت نرم گلو را از مسدود کردن راه هوایی باز می دارد و به شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید.

انواع وسایل دهانی

دو نوع اصلی از وسایل دهانی برای درمان آپنه خواب وجود دارد:

 

دستگاه های پیش ساخته (Pre-fabricated): این نوع دستگاه ها از پیش ساخته شده اند و قابل تنظیم نیستند. آن ها معمولا ارزان تر از انواع سفارشی هستند، اما ممکن است به اندازه مدل های سفارشی راحت نباشند.

دستگاه های قابل تنظیم یا سفارشی (Adjustable/Custom-made): این نوع دستگاه ها دارای مکانیزمی برای تنظیم میزان پیشرفت فک پایین هستند یا توسط دندانپزشک شما بر اساس قالب دندان های شما ساخته می شوند. این مدل ها به شما این امکان را می دهند تا بهترین حالت را برای خود پیدا کنید و راحتی و اثربخشی بیشتری را به همراه داشته باشند.

مزایای استفاده از وسایل دهانی

استفاده از وسایل دهانی مزایای متعددی نسبت به سایر روش های درمانی آپنه خواب دارد، از جمله:

 

غیر تهاجمی: در مقایسه با سایر روش های درمانی آپنه خواب مانند CPAP (فشار جریان هوای مداوم مثبت)، وسایل دهانی راحت تر استفاده می شوند.

قابل حمل: به دلیل اندازه کوچک و وزن سبک، به راحتی می توان آنها را در سفر همراه خود برد.

بی صدا: وسایل دهانی در مقایسه با CPAP که می تواند صدای کمی ایجاد کند، کاملا بی صدا هستند.

بهبود کیفیت خواب: با باز نگه داشتن راه هوایی، وسایل دهانی می توانند به بهبود کیفیت خواب افراد مبتلا به خروپف خفیف تا متوسط و OSA خفیف کمک کنند.

وسیله دهانی، محافظ دهان یا پیشبردی‌های مندیبل (mandibular advancements) وسایلی هستند که در دهان قرار می گیرند تا به باز نگه داشتن مجاری تنفسی کمک کنند. این وسایل به راحتی مانند محافظ لثه داخل دهان شما قرار می گیرند و دندان هایتان را می پوشانند.

آنها به طور ملایمی فک پایین شما را به جلو حرکت می دهند تا خطر انسداد (گرفتگی) که باعث خفگی شما می شود را کاهش دهند. همچنین به جلوگیری از خرخر و آپنه خواب (OSA) کمک می کنند.

دستگاه های مندیبل (Mandibular Devices)

دستگاه های مندیبل که گاهی اوقات به عنوان اسپلینت های پیشبردی مندیبل یا ارتقاء دهنده های موقعیت فک پایین شناخته می شوند، نوعی وسیله دهانی هستند که در هنگام خواب برای باز نگه داشتن راه هوایی فوقانی و جلوگیری از خروپف و آپنه خواب استفاده می شوند.
 
این وسایل شبیه محافظ دهان ورزشی ساخته شده اند و به راحتی روی دندان های بالا و پایین شما قرار می گیرد پوشانده می شوند.  آنها با حرکت دادن ملایم فک پایین شما به جلو، زبان و بافت نرم گلو را از مسدود کردن راه هوایی در هنگام خواب باز می دارند.
 
مزایای دستگاه های مندیبل
غیر تهاجمی: در مقایسه با سایر روش های درمانی آپنه خواب مانند CPAP (فشار جریان هوای مداوم مثبت)، دستگاه های مندیبل راحت تر استفاده می شوند.
قابل حمل: به دلیل اندازه کوچک و وزن سبک، به راحتی می توان آنها را در سفر همراه خود برد.
بی صدا: دستگاه های مندیبل در مقایسه با CPAP که می تواند صدای کمی ایجاد کند، کاملا بی صدا هستند.
بهبود کیفیت خواب: با باز نگه داشتن راه هوایی، دستگاه های مندیبل می توانند به بهبود کیفیت خواب افراد مبتلا به خروپف خفیف تا متوسط و OSA خفیف کمک کنند.
 
انواع دستگاه های مندیبل
انواع مختلفی از دستگاه های مندیبل در دسترس هستند که هر کدام از نظر میزان پیشرفت فک پایین و نحوه تنظیم سفارشی متفاوت هستند.
 
دستگاه های پیش آماده (Pre-fabricated): این نوع دستگاه ها از پیش ساخته شده اند و قابل تنظیم نیستند. آنها معمولا ارزان تر از انواع سفارشی هستند، اما ممکن است به اندازه مدل های سفارشی راحت نباشند.
 
دستگاه های قابل تنظیم (Adjustable): این نوع دستگاه ها دارای مکانیزمی برای تنظیم میزان پیشرفت فک پایین هستند و به شما این امکان را می دهند تا بهترین حالت را برای خود پیدا کنید.
 
دستگاه های سفارشی (Custom-made): این نوع دستگاه ها توسط دندانپزشک شما بر اساس قالب دندان های شما ساخته می شوند و بهترین حالت را برای راحتی و اثربخشی ارائه می دهند.
 
این مهم است که برای انتخاب نوع مناسب دستگاه مندیبل با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند بر اساس شدت آپنه خواب و ترجیحات شخصی شما، نوع مناسب را به شما توصیه کنند.

 

خلاصه

احساس خفگی در خواب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله اختلالات تنفسی مانند آپنه خواب، رفلاکس اسید معده، لارنژیت و آسم و همچنین می‌تواند ناشی از اضطراب یا حمله پانیک باشد. اگر به طور مکرر در خواب احساس خفگی می‌کنید، مهم است که برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با بررسی سابقه پزشکی شما، معاینه فیزیکی و انجام آزمایشات، علت را مشخص کند و درمان مناسب را تجویز نماید.

درمان بسته به علت زمینه‌ای متفاوت است و ممکن است شامل دارو، استفاده از دستگاه‌های تنفسی مانند CPAP، جراحی یا تغییرات در سبک زندگی باشد.

اگرچه احساس خفگی در خواب می‌تواند ترسناک باشد، اما با تشخیص و درمان مناسب، معمولاً قابل درمان است.

منبع1

منبع2

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
اختلال خواب در نوجوانان

اختلال خواب در نوجوانان

دقت داشته باشید که مشکلات اختلال خواب در نوجوانان روز به روز به دلیل مشکلات اجتماعی، زیستی و استفاده از صفحات مجازی و...

درمان کابوس شبانه

درمان کابوس شبانه

کابوس شبانه به درمان خاصی نیاز ندارد، ولی در صورت تکرار بیش از حد آنها می توان با بهره گیری از داروهای ضد افسردگی و ضد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *