دکتر ریحانه حیدری / جراحی زیبایی بینی / پیوند غضروف در جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

پیوند غضروف در جراحی بینی

نوع غضروفی که در جراحی بینی انتخاب می شود در نتیجه ای که از جراحی بینی بدست می آید بسیار تاثیر دارد. در صورتی که شما در پل بینی یا نوک آن مشکلاتی دارید می توانید از غضروف پیوندی برای جراحی بینی استفاده کنید. معمولا برای این که جهت بینی تغییر کند و زاویه ای مناسب به آن داده شود از غضروف های پیوندی که از قسمتی از بدن برداشته می شوند استفاده می شود.

بیشتر جراحان ترجیه می دهند که از غضروف های خود بدن استفاده کنند زیرا غضروف های مصنوعی که پروتز های سیلیکونی هستند بدن آن ها را به عنوان جسم خارجی می شناسد و ممکن است آن را قبول نکرده و مورد حمله قرار دهد. اما غضروف های خود بدن چنین مشکلی نداشته و به راحتی مورد قبول قرار می گیرند و خطری وجود ندارد که از سوی بدن پس زده شوند هیچ فرقی هم نمی کند که غضروف مورد استفاده از کدام قسمت بدن برداشته شود.

نواحی متداول گرفتن غضروف برای جراحی بینی

معمولا برای استفاده از غضروف های پیوندی این غضروف از سه ناحیه برداشته می شود که جراح بر اساس صلاح بیمار از یکی از این نواحی استفاده می کند. نواحی انتخابی معمولا به ترتیب زیر انتخاب می شوند:

غضروف تیغه بینی در عمل بینی

به طور معمول اولین انتخاب برای غضروف پیوندی استفاده از غضروف تیغه ی بینی می باشد. تیغه بینی همان غضروفی است که که مجاری بینی را به دو بخش تقسیم میکند و مابین آن ها قرار دارد. معمولا جراح اگر غضروف در این ناحیه به میزان کافی باشد، غضروف لازم برای عمل را از همین قسمت تراشیده و بدون تغییر ساختار بینی به جراحی می پردازد. این غضروف تراشیده شده از تیغه بینی می تواند برای نوک بینی و پل بینی مورد استفاده قرار گیرد و تغییرات لازم را در آن ایجاد کند.  به این علت که این غضروف پیش از این هم داخل بینی بوده است می تواند خیلی خوب بینی را تغییر شکل داده و و برای تغییرات این بخش موثر باشد. یکی دیگر از مزیت های این غضروفاین است که  خم نشده و دچار پیچ و تاب نمی شوند.

غضروف گوش در جراحی بینی

اگر میزان غضروف بینی به اندازه کافی نباشد جراح ترجیه می دهد از غضروف گوش به بینی پیوند دهد. این گرفتن غضروف ا گوش می تواند از یک گوش یا هر دو گوش باشد. نکته مهم در این قسمت این است که غضروف به گونه ای برداشته شود که  آسیبی به ظاهر گوش وارد نشده و پس از آن جای زخم باقی نماند.

غضروف گوش در جراحی بینی به دلیل نرمی و انعطاف پذیر بودن بسیار محبوب است و در طی جراحی خیلی راحت تغییر شکل می یابد. یکی از نکات منفی این غضروف ها این است که خم می شوند و دچار پیچ و تاب خواهند شد. دلیل این موضوع این است که این غضروف ها بسیار نرم می باشند بنابراین نمی توانند انتخاب خوبی برای استفاده در پل بینی باشند. بنابراین بیشتر جراحان از غضروف گوش برای جراحی نوک بینی و تغییرات آن استفاده می کنند و در موارد بسیار نادر از غضروف گوش برای تیغه بینی استفاده می شود.

غضروف قفسه سینه در جراحی بینی

زمانی که امکان استفاده غضروف پیوندی از بینی و گوش وجود نداشته باشد متخصص گوش و حلق و بینی غضروف های قفسه سینه را برای پیوند انتخاب می کند. محل قرار گیری این غضروف در قفسه سینه می باشد. به دلیل این که این قسمت از غضروف های زیادی تشکیل می شود احتمال این که این بخش با برداشتن غضروف تغییر شکل یا عملکرد دهد بسیار کم است. غضروف ناحیه قفسه سینه محکم و صاف بوده و کم تر از غضروف گوش دچار تغییر می شود. بنابراین از این غضروف می توان برای تیغه بینی نیز استفاده نمود زیرا این غضروف ها به دلیل محکمی خم نمی شوند و ساختار بینی را حفظ می کنند.

غضروف مصنوعی بینی

برای بسیاری از افراد ممکن ایت به جای برداشتن غضروف از خود بدن بیمار، از غضروف مصنوعی استفاده شود. این غضروف ها می توانند بینی را به شکلی که می خواهیم تغییر داده و نوک و پل بینی را به صورتی که می خواهیم تغییر دهند. این روش از جراحی دارای خطر و مزایای خاص خود است که پزشک با در نظر گرفتن همه ی جنبه های این غضروف ها تصمیم به استفاده از آن ها می گیرد.

فواید غضروف مصنوعی بینی

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از غضروف مصنوعی این است که در قسمت های دیگر بدن برش و زخم وجود نخواهد داشت. به طور طبیعی این جراحی نیاز به رعایت مراقبت های پس از جراحی بینی دارد و در این وضعیت برای بیمار سخت است مراقبت های دیگر نقاط بدن را انجام دهد و درد اسکار های انجام شده در بدن برای وی آزار دهنده است.

غضروف گذاشتن در پره بینی

در برخی موارد ممکن است از غضروف های پیوندی در پره های بینی استفاده شود. این مورد نادر در مواردی استفاده می شود که فرد در اثر تصادف یا موارد دیگر دچار آسیب در پره های بینی شده باشد.

جذب شدن غضروف بینی

غضروف پیوندی در موارد نادر ممکن است جذب شود و این مورد بیشتر زمانی اتفاق می افتد که غضروف خود بینی استفاده شود. اما در هر حال این جراح است که تصمیم می گیرد از چه روشی و کدام غضروف برای جراحی استفاده کند تا بهترین نتیجه را به فرد دهد. در صورتی که غضروف های خود بدن مفید نباشند جراح از راه های دیگر استفاده می کند.

جابه جایی غضروف بینی بعد از عمل

در بعضی از جراحی ها پس از گذشت مدتی شاهد تغییر شکل بینی خواهیم بود که معمولا این حالت باعث می شود نتیجه جراحی خوشایند نباشد. در این حالت برای فرد جراحی ترمیمی بینی انجام خواهد شد. معمولا این موارد در مراجعات به پزشکان غیر متخصص ایجاد می شود.

نتیجه گیری

درباره استفاده از غضروف های بینی لازم است به متخصص با تجربه مراجعه نمایید تا بهترین نتیجه برای بیمار نمایان شود. بنابراین اگر تصمیم به عمل با پیوند غضروف در تهران دارید بهتر است به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =