مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

قوی ترین قرص خواب | آنچه باید درباره قرص های خواب آور بدانید

قوی ترین قرص خواب

قرص های خواب آور

قرص‌های خواب‌آور داروهای تجویزی حاوی آرام‌بخش برای درمان بی‌خوابی، خواب ناآرام یا مشکل در به خواب رفتن هستند. امروزه انواع مختلفی از قرص های خواب در دسترس هستند که هر کدام دارای ساختار شیمیایی و اثر دارویی منحصر به فردی هستند. 

استفاده کوتاه مدت از قرص های خواب برای کمک به خواب قابل قبول است، اما برای جلوگیری از عوارض جانبی ناشی از مصرف طولانی مدت که ممکن است در درازمدت بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد، آنها را نباید به طور مداوم در مدت زمان طولانی استفاده کرد. 

با به خواب رفتن طبیعی به جای استفاده از قرص های خواب، سلامتی خود را بازیابید، هوشیار باشید و برای رویارویی با چالش های یک روز جدید آماده باشید.

تست خواب چیست؟

قرص خواب

قرص خواب چیست؟

قرص خواب دارویی است که می تواند به شما کمک کند به خواب بروید و استرس و اضطراب را از بین ببرید. قرص‌های خواب‌آور به افراد مبتلا به اختلالات خواب، بی‌خوابی، یا کسانی که در نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شوند و نمی‌توانند به آرامی به خواب بروند، کمک می‌کنند. بنابراین برای خواب بهتر به قرص های خواب آور متوسل می شوند.

انواع قرص های خواب

انواع مختلفی از قرص های خواب وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

بنزودیازپین ها (BZD)

یک دسته قدرتمند از قرص های خواب هستند که به شما کمک می کند به خواب بروید، اضطراب را تسکین دهید و یادگیری و حافظه خود را بهبود ببخشید. 

این داروها سطوح انتقال دهنده های عصبی GABA مغز را افزایش می دهند و باعث خواب آلودگی می شوند، به افراد اجازه می دهند بهتر بخوابند، عضلات را آرام کنند، اضطراب را تسکین دهند و همچنین می توانند صرع را درمان کنند. این دسته از داروها شامل آلپرازولام، کلونازپام، دیازپام و لورازپام هستند که به شکل‌های کوتاه و طولانی اثر در دسترس هستند. 

پزشک در هنگام تجویز داروهای خواب، شدت علائم، بیماری‌های همراه، سن و بیماری‌های مادرزادی را در نظر می‌گیرد که ممکن است باعث سرگیجه، خستگی، تحریک‌پذیری و عوارض جانبی طولانی‌مدت مانند افسردگی، به‌ویژه در بیماران مبتلا به بیماری‌های کبدی و کلیوی شود.

داروهای غیر بنزودیازپین (Non-BZD) یا Z

 قرص های خواب آور سریع الاثر هستند که 30 دقیقه پس از مصرف اثر می کنند و تا 8 ساعت دوام می آورند. 

آنها باعث خواب آلودگی می شوند، اضطراب را آرام می کنند و بدون ایجاد احساس گیجی یا سبکی سر در صبح، خواب سالم را تقویت می کنند. داروهای غیر BZD به دلیل حداقل عوارض جانبی، پتانسیل پایین برای تحمل دارو و اعتیاد، اغلب توسط پزشکان در کلاس دارویی تجویز می شوند. این دسته از داروها شامل Zolpidem، Ambien و Zopiclone است.

ملاتونین

یک داروی مصنوعی است که از همان هورمون در مغز تقلید می کند. غده صنوبری برای کمک به تحریک شروع خواب ملاتونین ترشح می کند و مسئول چرخه خواب است.

 در شب یا در شرایط کم نور ترشح می شود تا به آرامش بدن کمک کند و به خوابیدن افراد کمک کند. از آنجایی که ترشح ملاتونین با افزایش سن کاهش می‌یابد، پزشکان اغلب ترجیح می‌دهند این دسته از داروها را برای کسانی که مشکل به خواب رفتن دارند، کسانی که تا دیروقت یا در شیفت کار می‌کنند و سالمندانی که با بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کنند تجویز کنند.

داروهای ضد افسردگی 

گروهی از داروها هستند که می توانند افسردگی، استرس و اضطراب را درمان کنند. پزشکان علاوه بر افسردگی از داروهای ضد افسردگی برای درمان میگرن و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) استفاده می کنند. 

این داروها بر روی انتقال‌دهنده‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی برای القای خواب، کاهش اضطراب و افزایش آرامش اثر می‌گذارند. مقدار مصرف معمولاً بین 10 تا 25 یا 50 میلی گرم است که در اشکال مختلف از جمله قرص و مایعات موجود است. 

عوارض جانبی بالقوه شامل یبوست، مشکل در ادرار کردن، خشکی دهان یا گلو، کاهش میل جنسی و افزایش وزن احتمالی است. پزشکان به دلیل خطر عوارض جانبی شدید، این داروها را برای کودکان یا نوجوانان تجویز نمی کنند.

عوارض قرص های خواب آور

عوارض قرص های خواب آور چیست؟

اثرات نامطلوب قرص‌های خواب‌آور زمانی آشکار می‌شود که مصرف‌کنندگان آن‌ها وابستگی پیدا می‌کنند و بدون آن‌ها نمی‌توانند به خواب بروند. قطع ناگهانی مصرف یا رفتن به “بوقلمون سرد” ممکن است باعث علائم ترک و بدتر شدن بی خوابی (بی خوابی برگشتی) شود. 

عوارض بی خوابی چیست؟

استفاده از قرص‌های خواب‌آور می‌تواند اثرات نامطلوب کوتاه‌مدت و طولانی‌مدتی داشته باشد، به شرح زیر:

اثرات کوتاه مدت قرص های خواب آور:

خستگی و خواب آلودگی
سردرد
سردرگم
اسهال یا یبوست
دهان خشک
ضعف عضلانی
تصمیم گیری کند، پردازش مغز کند
سوء هاضمه، گاز معده، قولنج 

دکتر ریحانه حیدری متخصص گوش و حلق وبینی

اثرات طولانی مدت قرص های خواب آور:

استفاده طولانی مدت از قرص های خواب بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد، ساختار خواب را تغییر می دهد و منجر به وابستگی به قرص های خواب آور، تحمل دارو و سایر عوارض جانبی می شود، از جمله:

خطر ابتلا به زوال عقل، به ویژه در میان افراد مسن
حافظه ضعیف، تحلیل رفتن مغز، بیماری آلزایمر.
ممکن است منجر به افسردگی شود.
اختلال عملکرد جنسی
مشکلات تنفسی در هنگام خواب، که ممکن است منجر به مرگ شود.

عکس قرص خواب آور

چگونه مصرف قرص های خواب را کنار بگذاریم؟

اگر می خواهید مصرف قرص های خواب را کنار بگذارید، باید برای مقابله با عوارض جانبی احتمالی آن ها آماده باشید. علاوه بر ایجاد تغییرات رفتاری زیر، باید به تدریج دوز مصرفی قرص های خواب را کاهش دهید تا بدن فرصت تطبیق داشته باشد و دچار مشکل نشود.

راهکارهای ترک قرص خواب:

بهداشت خواب: با تنظیم زمان خواب و بیداری منظم در طول هفته، به بدن خود عادت دهید. این کار به بهبود کیفیت خواب و جلوگیری از بدتر شدن بی خوابی کمک می کند.

کنترل نور و صدا: اتاق خواب خود را خلوت و عاری از عوامل مزاحم نگه دارید. هنگام خواب، چراغ اتاق و تلفن همراه خود را خاموش کنید تا صدا یا نور آبی آن ها خواب شما را مختل نکند. همچنین، برای داشتن خوابی راحت، دمای اتاق را خنک نگه دارید.

محدودیت خواب: این روش شامل محدود کردن مدت زمان خواب است. 

فشرده‌سازی خواب: با کاهش مدت زمان خواب، بدن تمایل به خواب (فشار خواب) را دوباره به دست می‌آورد و به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند.

آموزش آرامش‌بخش: تمریناتی مانند مدیتیشن، تمرینات تنفسی و ریلکسیشن عضلانی می تواند به آرامش ذهن و بدن و کاهش اضطراب کمک کند.

تغییر سبک زندگی: ورزش منظم برای ایجاد خستگی و تمایل به خواب مفید است. مصرف کافئین و شکر، به خصوص در بعد از ظهر، را کاهش دهید. از پرخوری قبل از خواب خودداری کنید و روزانه به اندازه کافی آب بنوشید.

درمان شناختی رفتاری (CBT): این روش شامل صحبت با روان‌درمانگر یا متخصص پزشکی باتجربه در زمینه مقابله با حالات عاطفی و فرآیندهای فکری منفی است. در این درمان، یادگیری و سازگاری با تکنیک‌های تفکر مثبت و به کارگیری راه‌حل‌های مؤثر در زندگی واقعی برای ایجاد احساس مثبت نسبت به خود، اعتماد به توانایی‌هایتان و درک ارزش‌هایتان، به شما آموزش داده می‌شود.

با دنبال کردن این راهکارها و کاهش تدریجی دوز مصرفی قرص های خواب، می توانید به تدریج از مصرف آن ها خلاص شوید. به خاطر داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل یا عوارض جانبی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اسم قرص خواب آور قوی

دیازپام
اگزازپام
ملاتونین
لورازپام
فلورازپام
و کلردیازپوکساید چند نمونه از قوی ترین و معروف‌ترین داروهای خواب‌آور هستند.

بهترین جایگزین قرص خواب

بهترین جایگزین قرص خواب

روش های جایگزین برای بهبود خواب:

ایجاد یک برنامه خواب منظم: هر روز در ساعت مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید، حتی آخر هفته ها.

ایجاد یک روال آرامش بخش قبل از خواب: قبل از خواب با حمام آب گرم، خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی آرام آرام آرام شوید.

بهینه سازی محیط خواب: مطمئن شوید اتاق خواب شما تاریک، ساکت و خنک است.

پرهیز از کافئین و الکل قبل از خواب: این مواد می توانند خواب را مختل کنند.

ورزش منظم: ورزش می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند، اما از فعالیت های شدید نزدیک به زمان خواب اجتناب کنید.

مدیریت استرس: استرس می تواند به مشکلات خواب کمک کند. راه های سالمی برای مدیریت استرس پیدا کنید، مانند یوگا، مدیتیشن یا گذراندن وقت در طبیعت.

اگر پس از ایجاد تغییرات در سبک زندگی و تلاش برای روش‌های جایگزین، همچنان مشکلات خواب را تجربه می‌کنید، با پزشک مشورت کنید تا در مورد سایر گزینه‌های درمانی صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا علت اصلی بی خوابی خود را تعیین کنید و مناسب ترین برنامه درمانی را برای شما توصیه کنند.

قرص خواب آور بدون نسخه

مکمل های ملاتونین به عنوان قرص خواب آور بدون نسخه نیز شناخته می شوند.

قرص خواب آور بدون عوارض

تا جایی که برخی افراد ملاتونین را بهترین دارو برای بی خوابی شبانه می دانند. زیرا ملاتونین یک نوع قرص خواب آور بدون عوارض نیز محسوب می شود.

دمنوش های خواب آور

دمنوش های خواب آور قوی

۱. چای بابونه
۲. چای اسطوخودوس
۳. چای ریشه سنبل الطیب
۴. چای گل ساعتی
۵. چای بادرنجبویه
۶. چای آشواگاندا
۷. چای تولسی
۸. چای زنجبیلی

بهترین داروهای خانگی خواب آور

ترکیب عسل و شیر ترکیب شیر و عسل به عنوان جایگزین قرص خواب آور شناخته می‌شود و تاثیر به سزایی در خواب افراد دارد.
چای ترکیبی گل گاوزبان و سنبل الطیب
عرق بیدمشک خنک 
چای به لیمو و عسل 
چای رازیانه 
چای بابونه 
دمنوش گل ساعتی
موز

اهمیت بهداشت خواب

اهمیت بهداشت خواب و ترک قرص های خواب

خواب خوب برای سلامتی ضروری و اساسی است. مغز و بدن در طول خواب، تجدید قوا کرده و زمینه ساز خلق و خوی خوب در روز بعد می شوند. با این حال، بسیاری از افراد در به خواب رفتن مشکل دارند و برای درمان بی خوابی خود به قرص های خواب روی می آورند. اما آیا این قرص های خواب واقعا بی خطر هستند؟

مصرف کنندگان طولانی مدت قرص های خواب ممکن است متوجه وابستگی خود به این داروها نشوند تا زمانی که به طور ناگهانی مصرف آنها را قطع کنند. قطع ناگهانی قرص های خواب می تواند منجر به عوارض جانبی شود که زندگی روزمره شان را تحت تاثیر قرار می دهد.

بهترین راه برای درمان بی خوابی، ایجاد عادات خوب برای بهداشت خواب است. یاد بگیرید که به طور طبیعی به خواب بروید، به تدریج مصرف قرص های خواب را کم کنید و یک برنامه درمانی منظم را با یک متخصص دنبال کنید. این کارها به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید، سلامت جسمی و روحی خود را به دست آورید و دوباره از یک زندگی با کیفیت لذت ببرید.

منبع

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
بهترین قرص ضد خروپف

بهترین قرص ضد خروپف

خروپف کردن، به خصوص برای کسی که کنار فردی که به شدت خروپف می کند می خوابد، می تواند آزار دهنده باشد. حتی با اینکه...

تاثیر خواب روی رابطه جنسی

تاثیر خواب روی رابطه جنسی

تاثیر خواب روی رابطه جنسی  به طور  متقابل  بر یکدیگر تاثیر می گذارند.  داشتن خواب کافی و  رابطه جنسی  منظم  برای ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *