دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » عمل بینی و درمان خروپف
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

عمل بینی و درمان خروپف

یکی از جدی ترین علائم و آزاردهنده ترین رفتارهایی که برخی از افراد در طول خواب آن را بروز می دهند، خروپف کردن است. خروپف کردن در طول خواب به معنای اختلال در مسیر تنفسی و عدم توانایی تنفس از طریق بینی می باشد. برای اینکه بتوانید برای درمان این مشکل اقدام نمایید، در ابتدا باید بپذیرید که در طول خواب خروپف می کنید. پس از آن می توانید برای درمان آن اقدام نمایید. یکی از روش های درمان خروپف عمل بینی است. زیرا در بسیاری از مواقع خروپف به دلیل انحراف و مسدود بودن مسیر تنفسی بینی بروز پیدا می کند. از طرفی جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است که بسیاری از افراد برای رفع نقایص ظاهری بینی برای انجام آن اقدام می نمایند. به همین دلیل افرادی که خروپف می نمایند در ابتدا ترجیح می دهند این جراحی را انجام دهند، در صورتی که در برخی از مواقع جراحی بینی کمکی به برطرف نمودن خروپف نمی کند. به همین منظور در این مقاله از سایت دکتر ریحانه حیدری، جراح بینی و متخصص گوش، حلق و بینی، قصد داریم درباره عمل بینی و درمان خروپف، بیشتر صحبت کنیم:


عمل بینی و درمان خروپف


خروپف کردن می تواند اخطار جدی برای سلامتی بدن باشد. از طرفی فردی که خروپف می کند در اکثر مواقع متوجه صدای خروپف خود نمی شود و صدای او دیگران را اذیت می کند. اما در بسیاری از مواقع خروپف نشان از ناتوانی در تنفس فرد، آپنه خواب و گرفتگی مجرای تنفسی در طول خواب است.

خروپف کردن معمولا به طور میانگین حدود 30 درصد از افراد بزرگسال را درگیر می نماید. 25 درصد از افراد به صورت دائم و 45 درصد آن ها در برخی از مواقع خروپف می کنند. البته افزایش سن و چاقی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در میزان خروپف کردن افراد است.

به طور کلی خروپف کردن افراد دلایل مختلفی دارد که با توجه به هر کدام از این دلایل از روش های مختلفی برای درمان آن استفاده می نمایند؛ از جمله روش های درمان خروپف می توان به عمل بینی، کاهش وزن، جراحی لوزه، عدم مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر، وجود کیست و بافت های ضخیم در گلو و … اشاره نمود.

در بسیاری از مواقع برای درمان خروپف نیازی به عمل بینی نیست. اما در صورتی که دلیل خروپف کردن گرفتگی و انسداد بینی باشد، تنها روش درمان خروپف انجام عمل بینی است.

عمل بینی و درمان خروپف


چه زمانی خروپف با جراحی بینی برطرف می شود


همانطور که قبل تر به آن اشاره شد، خروپف می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. با توجه به دلیل بروز این مشکل از روش های مختلفی برای درمان آن استفاده می شود، یکی از دلایل اصلی خروپف کردن انسداد بینی به منظور اختلال در تنفس فرد از بینی است.

در این صورت هنگام تنفس از بینی، خلاء نسبتا زیادی ایجاد می شود که هنگام تنفس موجب گردش هوا و ایجاد صدای آزار دهنده در طول خواب می شود. در چنین حالتی با استفاده از عمل بینی می توان خروپف را درمان نمود.

فراموش نکنید که خروپف کردن علاوه بر اینکه موجب اختلال در سلامتی فرد می شود، می تواند زندگی اجتماعی و زناشویی او را نیز دچار مشکل نماید.


تاثیر عمل بینی در برطرف نمودن خروپف


عمل بینی علاوه بر اینکه می تواند به منظور زیبایی بیشتر بینی و برطرف نمودن نواقص ظاهری بینی به کار رود، در برطرف نمودن برخی از مشکلات پزشکی نیز موثر است.

در برخی از مواقع عمل بینی به منظور برطرف نمودن انحراف بینی، شکستگی و سایر مشکلات بینی که منجر به اختلال در تنفس و ایجاد خروپف می گردند انجام می شود. در صورتی که اختلال در تنفس از راه بینی منجر به خروپف شود، با استفاده از عمل بینی و برطرف نمودن بافت های نرم و سخت اضافی درون بینی، به درمان خروپف کمک می نمایند.

در چنین وضعیتی پزشک با بهره گیری از روش هایی مانند برداشتن بخشی از غضروف بینی، صاف نمودن تیغه بینی و یا تغییر شکل سپتوم مسیر تنفسی را اصلاح نموده و به درمان خروپف کمک می نماید.

اما اگر دلیل خروپف، اختلال در عملکرد تنفسی بینی و آپنه خواب باشد؛ جراحی بینی تنها به کاهش خروپف کمک می کند و منجر به درمان کامل آن نمی شود.

از جمله دلایل خروپف ناشی از اختلال تنفس از راه بینی که با استفاده از عمل جراحی بینی می توان به درمان آن ها کمک نمود، عبارتند از:

  • پولیپ بینی یا همان بافت های نرم اضافی درون بینی از مهم ترین دلایل خروپف نمودن افراد می باشد.
  • انحراف تیغه بینی از دیگر دلایل خروپف و اختلال در تنفس در طول خواب است. این انحراف ممکن است به دلیل ضرب دیدگی بینی و یا مشکلات ژنتیکی و ارثی ایجاد شده باشد.
  • در برخی از مواقع نیز ممکن است شکستگی بینی موجب خروپف و بسته شدن مسیر تنفسی از طریق بینی می شود.


علت خروپف بعد از عمل بینی


بسیاری از افراد ممکن است برای درمان خروپف عمل بینی را انجام دهند، اما پس از جراحی بینی نیز خروپف آن ها برطرف نشود. در برخی از مواقع نیز افرادی که تحت رینوپلاستی قرار می گیرند، پس از جراحی بینی شروع به خروپف می کنند.

تا چند هفته پس از جراحی بینی که چسب روی بینی می باشد، خروپف کردن و اختلال در تنفس از راه بینی کاملا طبیعی است. در دوران نقاهت پس از عمل بینی، متورم بودن قسمت داخلی بینی، موجب اختلال در گردش هوا و ایجاد صدای خروپف می شود.

از سوی دیگر به دلیل کوچک و متناسب شدن مجرای داخلی بینی، امکان دارد فرد به دلیل سرماخوردگی و آلرژی های فصلی نیز دچار خروپف شود. البته انتخاب پزشک متخصص و مجرب نیز در انجام عمل بینی بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا در برخی از مواقع ممکن است عدم تخصص و مهارت پزشک در انجام عمل بینی موجب آبریزش بینی و خروپف فرد پس از جراحی بینی شود. در چنین حالتی برای برطرف نمودن آن نیاز به انجام درمان و جراحی مجدد است.

بنابراین در صورتی که قصد دارید جراحی بینی انجام دهید، در ابتدا از میزان تخصص و مهارت پزشک در رینوپلاستی اطمینان حاصل نمایید، زیرا در این صورت امکان رفع مشکل خروپف پس از جراحی رینوپلاستی است.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 18 =