0935 -87 88 686
تهران، انتهای بلوار کشاورز، بین جمالزاده و قریب، پلاک 135 ، ساختمان پزشکان کلینیک یلدا
دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » رفع تورم بینی با ماساژ
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

رفع تورم بینی با ماساژ

یکی از روش های بسیار موثر در کاهش تورم بینی پس از جراحی رینوپلاستی ماساژ بینی است. تورم در افراد مختلف پس از جراحی متفاوت بوده و مدت زمان باقی ماندن آن نیز در افراد متفاوت است. در بینی های گوشتی معمولا بیشتر با دیر از بین رفتن ورم روبرو هستیم که ماساژ بینی در این شرایط می تواند کار ساز باشد. برای انجام این ماساژ باید نوع آن و نحوه انجام را با پزشک در میان بگذاریم تا این کار به درستی و با رعایت اصول باشد. این ماساژ می تواند تورم بینی گوشتی را به شدت کاهش دهد.

ماساژ بینی بعد از جراحی

عمل بینی یکی از جراحی های بسیار ظریف است که لازم است مراقبت های پس از جراحی بینی برای آن به خوبی رعایت شود. همچنین در بیشتر جراحی بینی های گوشتی پزشک ماساژ بینی انجام می دهد و این کار را به بیمار آموزش می دهد. این کار به از بین رفتن ورم و برجستگی های بینی کمک بسیاری می کند. البته گاهی ورم ها باعث می شوند نتیجه جراحی درست به نظر نرسد و فکر کنیم بینی کج است در این مواقع بینی از هر توعی که باشد می تواند با ماساژ درست و تکنیکی تغییر کند.

البته نقطه مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که هرگز این کار را خودیرانه انجام ندهیم و حتما با پزشک خود در باره این کار مشورت کنیم. بعد از جراحی بینی در واقع یکی از مراحل درمان ماساژ بینی توسط خود پزشک است پ باید به آن توجه شود.

نکته مهم این است که اگر این ماساژ تصولی نباشد می تواند معایبی داشته و عمالکردش معکوس باشد. برای مثال گاهی ماساژ می تواند سبب انحراف بینی یا ایجاد سوزش شدید درون بینی شود. به همین دلیل بهتر است این کار را خودمان انجام ندهیم.

ماساژ بینی در حالت کلی به دو منظور انجام می شود:

فرم دهی قسمت های برجسته بینی

 فرم دهی به نقاط برجسته بینی به این شکل است که با ماساژ مناطقی که دارای برجستگی هستند به داخل فشار داده می شوند و این کار توسط پزشک انجام می شود. در صورتی که نیاز باشد چندیدن بار در روز ماساژ تکرار شود جراح نحوه انجام آن را به بیمار یاد می دهد.

کاهش ورم بینی و کمک به نشستن پوست بر ساختار بینی

این کار به منظور فرم دادن و شکل دادن به پوست بینی است که معمولا توسط پزشک و پس از هر بار تعویض چسب بینی انجام می شود. برای این منظور ماساژ به شکل موازی و به سمت بالا تا زیر ابرو ها انجام می گردد. ماساژ بینی ممکن است به روش های مختلفی انجام شود که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.  

روش های ماساژ بینی برای پس از جراحی

 برای این کار پزشک انگشت شست را در یک سمت بینی و انگشت اشاره را در سمت دیگر به طوری موازی و در نوک بینی قرار می دهد. سپس به سمت بالا هر دو انگشت روی بینی کشیده می شوند و این کار تا انتهای بینی یعنی محل اتصال ابرو ها ادامه می یابد.

 فشار انگشتان در نواحی مختلف متفاوت می باشد برای مثال در نوک بینی یا محل غضروف ها فشار کم تری وارد می شود و در ناحیه ای که استخوان ها هستند بیشتر فشار وارد می شود.

این روش مختص ماساژ اطراف بینی است و در آن کناره های بینی یعنی جایی که بینی به گونه متصل می شود ماساژ داده خواهد شد.

در این روش ابتدای ماساژ اواسط بینی بوده و باز هم به سمت بالا ماساژ با فشار ملایم انجام می شود.

اهمیت ماساژ بینی پس از عمل بینی

افراد زیادی پس از جراحی بینی به فواید ماساژ پس از عمل بینی اهمیت نداده و فکر می کنند کاری بی نتیجه است اما باید بدانیم که این کار در نتیجه جراحی تاثیر مستقیم دارد و باعث زیبا تر شدن بینی می شود.

زمانی که گچ بینی برداشته می شود بینی نیاز به ماساژ دارد زیرا با این کار بافت های بینی فرم گرفته و باعث کم شدن درد جراحی می شود. این کار به استخوانی شدن بینی و چسبیدن پوست به استخوان نیز کمک می کند.

زمانی شما متوجه تاثیر ماساژ می شوید که پس از مدتی نتیجه ی آن یعنی کوچک تر شدن بینی را ملاحظه نمایید. پس برای مشاهده ی بینی زیبا تر و باریک تر پیشنهاد می شود که ماساژ فراموش نشود.

چه زمانی به ماساژ بعد از عمل بینی نیاز داریم؟

در بیشتر جراحی های بینی استخوان ها با محافظ هایی که مخصوص است در جای خود فیکس می شوند. در برخی مواقع نیز پزشک مجبور می شود به علت مشکلات زیاد بینی بخشی از استخوان ها را بشکند و سپس فرم دهی انجام شود.

در این حالت پزشک به بیمار توصیه می کند که ماساژ انجام دهد اما در 99% مواقع خود پزشک ماساژ را انجام می دهد که فرم بینی خراب نشود. معمولا علت نیاز به ماساژ ایجاد بافتی است که بعد از برش های جراحی بینی ایجاد می شوند.

این بافت ها اصولا پس از هر جراحی به خصوص در صورت در محل برش ها ایجاد می شوند و پس از تشکیل آن ها معمولا ظاهر و نتیجه جراحی به گونه ای نا مطلوب به نظر می رسد. البته این بافت ها در برخی افراد می توانند به شدت باعث مشکل شده و حتی مشکلات تنفسی ایجاد کنند. در این حالت نیز استفاده از ماساژ می تواند تاثیرگذار باشد.

فواید ماساژ بینی

این ماساژ دارای فواید بسیار زیادی است که مهم ترین آن بهتر شدن فرم بینی و از بین رفتن ورم است که این موضوع باعث می شود زود تر بینی به فرم مطلوب برسد. دیگر مزایای ماساژ ها عبارتند از:

  1. بهبود یافتن بینی با سرعت بیشتر
  2. افزایش زیبایی نتیجه
  3. فرم دهی بیشتر به بینی

بنابراین با دانستن این فواید یهتر است پس از جراحی از پزشک خود بخواهید برای شما ماساژ بینی انجام دهد و به او این اجازه را بدهید تا بینی زیبا تری به ارمغان آید.

ماساژ بینی تا چه مدت پس از عمل تاثیر دارد؟

 درباره این موضوع که تا چه زمانی باید این کار را ادامه دهیم باید بگوییم که این موضوع به نوع بینی بستگی دارد و بهترین متخصص گوش و حلق و بینی می تواند با توجه به اینکه بینی استخوانی یا گوشتی است باید درباره مدت زمان ماساژ توصیه های لازم را دهد.

ماساژ بینی بهتر است پس از برداشتن گچ بینی آغاز شود. البته باید ابتدا پزشک نوع ماساژ را به شما آموزش دهد سپس شما می توانید این کار را انجام دهید.

شما می توانید این کار را روزی چندین بار برای گرفتن نتیجه بهتر انجام دهید و می توانید برای سه ماه این کار را ادامه دهید. با این کار بافت ها و استخوان به خوبی کنار هم قرار خواهند گرفت.

زماین که چسب را عوض می کنید حتما چند دقیقه قبل از زدن دوباره چسب بینی را ماساژ دهید البته با وجود چسب هم می توانید این کار را انجام دهید.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =