دکتر ریحانه حیدری / اختلال خواب / دکتر خوب برای اختلال خواب
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

دکتر خوب برای اختلال خواب

به طور کلی ممکن است افراد بسیاری بر اثر عوامل مختلف دچار اختلالات خواب شوند و همواره به دنبال یافتن روشی برای درمان آن هستند. اختلالات خواب همواره انواع گوناگونی دارد و هر کدام از آنها می توانند به گونه ای  متفاوت بروز کنند. در حقیقت این مسئله بسیار حائز اهمیت است که درمان اختلالات خواب تنها توسط یک پزشک خوب و متخصص اختلالات خواب، قابل درمان است. اما ممکن است که این سوال برای شما به وجود بیاید که دکتر خوب برای درمان اختلالات خواب، چه کسی است؟ ما در این مقاله قصد داریم  در خصوص ویژگی ها و خدمات دکتر اختلال خواب اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم و به شما در انتخاب یک دکتر خوب تنظیم خواب و درمان این اختلالات کمک کنیم پس در ادامه این مقاله  از سایت دکتر ریحانه حیدری، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی با ما همراه باشید.

تشخیص و درمان اختلالات خواب توسط چه پزشکی انجام می شود؟

امروزه بر اثر علل مختلف نظیر استرس، اضطراب و مشکلات خانوادگی اختلالات خواب مانند بی خوابی، کابوس شبانه، خواب پریشی و آپنه خواب در بین  عموم مردم  شایع شده است و همواره به دنبال راهی برای درمان آن هستند. اگرچه در گذشته به دلیل آگاهی کم افراد در خصوص این دسته از اختلالات، اطلاعاتی از درمان و علت بروز آن  نداشتند و برای درمان آن اقدامی انجام نمی دادند یا به انجام کار های نادرست می پرداختند. اما با پیشرفت علم پزشکی امروزه برای تشخیص علت مشکلات خواب و اختلالات به وجود آمده در هنگام خواب و درمان آنها روش های تشخیصی مختلفی وجود دارد که تمامی آنها توسط دکتر تنظیم خواب صورت می گیرد. در حقیقت می توان گقت که اگر برای درمان اختلالات خواب به دنبال پزشکی مناسب و متخصص می گردید و تا کنون موفق به یافتن آن نشده اید، باید بدانید که  درمان اختلالات خواب توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ اختلالات خواب صورت می گیرد. یعنی پزشک باید در زمینه گوش و حلق و بینی دارای تخصص باشد؛ زیرا که اغلب اختلالات خواب به دلیل بروز مشکلات در این نواحی به وجود می آیند. همچنین یک پزشک تنظیم خواب باید فلوشیپ و دوره های تخصصی اختلالات خواب را گذارانده باشد تا بتواند به درستی به تشخیص علت و درمان اختلال خواب بپردازد. اما در حقیقت تنها داشتن مدرک تخصصی برای انتخاب پزشک، کافی نیست و یک پزشک خوب باید دارای برخی ویژگی ها و توانایی ها باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

دکتر اختلال خواب

خدمات پزشک اختلالات خواب

همان طور که در مقاله بالا گفته شد، اختلالات خواب انواع مختلفی دارد و هرکدام از آنها به گونه ای بروز می کنند و سبب بروز مشکلاتی برای افراد در هنگام خواب می شوند. در برخی موارد این مشکلات می توانند تاثیراتی منفی بر زندگی فرد داشته باشه و برای فرد و حتی اعضای خانواده فرد نیز بسیار آزار دهنده باشد. اما نیاز به نگرانی نیست زیرا که شما می توانید با مراجعه به یک دکتر اختلال خواب خوب  برای همیشه از شر این مشکلات در حین خواب راحت شوید و خوابی راحت را تجربه کنید. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که دکتر اختلال خواب چه خدماتی را ارائه می کند و برای تشخیص و درمان چه مواردی می توان به چنین پزشکی مراجعه کرد؟ از خدمات دکتر اختلال خواب می توان به موارد زیر اشاده نمود:

درمان اختلالات خواب

در واقع ممکن است بسیاری از افراد به دلایل مختلف نظیر استرس و بیماری ها، در هنگام خواب دچار اختلالات خواب شوند.اما اگر این اختلالات ادامه پیدا کند ممکن است مشکلات بسیاری را در زندگی روزمره افراد به وجود آورد و کیفیت زندگی افراد تحت تاثیر قرار دهد؛ زیرا که اغلب اختلالات خواب می تواند موجب کمبود خواب، احساس خستگی و عدم تمرکز را برای فرد به همراه داشته باشد به همین منظور نیز درمان اختلالات خواب بسیار مهم است و می تواند در زندگی فرد بسیار موثر واقع گردد. لازم به ذکر است که اختلالات خواب به شکل های گوناگونی مانند آپنه خواب، خروپف بروز می کند که هرکدام درمان متفاوتی دارد و یک دکتر اختلال خواب باید بتواند با روش های گوناگون به درمان آن بپردازد.

درمان خروپف

خروپف یکی از شایع ترین نوع اختلال خواب است که می تواند برای خود فرد و اطرافیان فرد بسیار آزار دهنده باشد. هم چنین یکی از دلایلی که می تواند منجر به بروز خروپف باشد بروز برخی مشکلات در ناحیه تنفسی و بینی است به همین منظور شما برای درمان آن می توانید به یک پزشک متخصص گوش و حلق بینی و فلوشیپ اختلالات خواب مراجعه کنید تا پزشک بتواند از جنبه های مختلف علت بروز این اختلال را بررسی و درمان نماید.

تست خواب یا پلی سومنوگرافی

تست خواب یا تست پلی سومنوگرافی یکی از روش های تشخیصی اختلال خواب است که  این تست می بایست توسط یک پزشک اختلال خواب انجام شود.

تست خواب یا پلی سومنوگرافی یک تست تخصصی  و ساده است که توسط اتصال الکترود ها به بدن فرد در هنگام خواب صورت می  گیرد و پزشک طبق این تست به بررسی میزان اکسیژن و مشکلات تنفسی و برخی فاکتور های دیگر که زمینه ساز بروز اختلال خواب هستند می پردازد.

تست خواب یا پلی سومنوگرافی یکی از خدمات پزشک اختلال خواب است و پزشک برای تشخیص اختلالات خواب در صورت نیز انجام این تست را به افراد توصیه می کند.

مشاوره در خصوص بهداشت خواب

یک پزشک اختلالات خواب باید بتواند در زمینه بهداشت خواب به مراجعه کنندگان و بیماران خود جهت بهبود خواب و کاهش اختلالات خواب، مشاوره و آموزش ارائه دهد و نکات لازم و باید ها و نباید ها را در این زمینه به آنها بگویید.

درمان پاراسومینا

پاراسومینا نوعی اختلال خواب است که موجب حرف زدن و راه رفتن فرد در حین خواب شده و حتی دچار کابوس های شبانه می شود. این اختلال می تواند برای فرد بسیار آزار دهنده باشد و موجب بروز رفتار های غیر طبیعی در حین خواب شود. یکی دیگر از خدمات دکتر اختلالات خواب بررسی علل بروز اختلال پاراسومینا و درمان ان توسط روش های درمانی است.

تشخیص علت کم خوابی یا بی خوابی

در طی این اختلال فرد دچار کم خوابی یا ناتوانی در خواب شده که این مسئله می تواند بر زندگی فرد تاثیرات منفی گذاشته برخی مشکلات نظیر افسردگی و عدم تمرکز را برای فرد به همراه داشته باشد.

پزشک اختلال خواب با بررسی سوابق بیماری های فرد، در وهله اول به تشخیص علت این اختلال می پردازد و در صورت نیاز توسط دارو درمانی و اقداماتی از این قبیل به درمان این اختلال می پردازد.

یک دکتر خوب اختلالات خواب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

می توان گفت که یک دکتر خوب اختلالات خواب باید دارای برخی ویژگی ها باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

برخی از ویژگی های دکتر اختلالات خواب عبارتند از:

 علم کافی

در حقیقت می توان گفت که دارا بودن علم کافی پزشک، یکی از مسائل مهم در انتخاب پزشک به شمار می رود و پزشک باید در زمینه مرتبط دارای علم کافی باشد تا به خوبی به تشخیص و درمان مشکلات فرد بپردازد.

داشتن آگاهی و تجربه کافی

همچنین یک پزشک خوب اختلالات خواب باید در زمینه درمان و تشخیص اختلالات خواب دارای آگاهی و تجربه کافی باشد تا بتواند بهترین خدمات را ارائه دهد و مشکلات بیمار را برطرف سازد.

گذراندن دروره های تخصصی مرتبط و داشتن مدرک معتبر

همچنین یک پزشک خوب اختلالات خواب باید دارای مدرک تحصیلی معتبر باشد و دروه های تخصصی در زمینه مرتبط را گذارنده باشد.

شرکت در کنگره های مختلف پزشکی نیز می تواند باعث افزایش اطلاعات و پیشرفت پزشک شود .

داشتن مشاوره آنلاین

امروزه یکی از دغدغه های همه ما مراجعات مکرر به مطب پزشکان با وجود بیماری و ترافیک است. معمولا در مراجعات هزینه و وقت زیادی صرف می شود و حتی نبودن جای پارک نیز باعث آزردن خاطر بیماران می شود. اما خوشبختانه بسیاری از پزشکان در صدد معاینات آنلاین بر آمده اند. شما از طریق سامانه آنلاین می توانید با پزشک خود مشاوره کرده و حتی عکس هم بفرستید و از این طریق پزشک برای شما تجویز انجام دهد.

دکتر تنظیم خواب با چه روش هایی به تشخیص و درمان اختلالات خواب می پردازد؟

همانطور که گفته شد یکی از خدمات دکتر اختلال خواب، تشخیص علل بروز اختلالات خواب و درمان آنها است.

پزشکان اغلب توسط روش های گوناگون بسته به شرایط فرد و نوع اختلال خواب به انجام برخی اقدامات میپردازند.

برخی از روش های درمانی و تشخیصی پزشک اختلال خواب عبارتند از:

  • درمان دارویی و تجویز دارو های خواب آور
  • مکمل های ملاتونین
  • دارو هایی مخصوص برای درمان عارضه ای که موجب بروز اختلال خواب شده اند.
  • مشاوره درمانی
  • ریشه یابی علل بروز اختلال خواب
  • تست خواب

چگونه بهترین دکتر تنظیم خواب را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن بهترین دکتر تنظیم خواب روش های متعددی وجود دارد که در ادامه به مرسوم ترین روش ها خواهیم پداخت:

جستجو در اینترنت

امروزه یکی از راه های بسیار خوب و در دسترس جستجو در اینترنت می باشد. از این طریق می توان به سایت پزشکان دستیابی پیدا کرد و در مورد این که دکتر در چه زمینه هایی مهارت دارد اطلاعات کسب کرد. امروزه علاوه بر سایت پزشکان از طریق جستجو در فضای مجاز می توان به نمونه کار های پزشکان دست یافت و همچنین نظرات بیماران را از طریق مراجعه به دیدگاه ها بررسی کرد. همچنین در سایت هر پزشک مقالاتی در رابطه با نحوه جراحی و یا مراقبت های پس از عمل وجود دارد که بیمار با خواندن این مطالب می تواند با داشتن اطلاعات جامع به پزشک مراجعه کند.

جستجو در موتور های جستجو

پرس و جو از دیگران

یکی دیگر از راه های پیدا کردن بهترین دکتر پرسش از دیگران می باشد. شما از طریق پرس و جو از اطرافیان می توانید به پزشک خوب دستیابی پیدا کنید. برای مثال بسیاری از افراد برای انجام جراحی بینی به دکتری مراجعه می کنند که یکی از اطرافیان مراجعه کرده و رضایت کاملی از فرم بینی و تنفس دارد. شما از طریق پرسش از دیگران حتی می توانید درباره اخلاق و توجه پزشک بعد از عمل نیز اطلاع داشته باشید.

پرسش از پزشک عمومی

پرسش از پزشک عمومی نیز می تواند یکی دیگر از راه های یافتن متخصص مورد نظر باشد زیرا پزشکان از تجربه و مهارت یکدیگر در زمینه های مختلف باخبر هستند و می توانند بهترین توصیه را برای انجام جراحی به شما بدهند. همچنین پزشک با توجه به مشکل شما و تشخیصی که داده است متخصص مربوط به مشکلتان را به شما معرفی می کند.

 نتیجه گیری

به طور کلی همان طور که در مقاله بالا گفته شد، خواب اهمیت بسیاری در زندگی افراد دارد و عدم درمان این دسته از اختلالات می توانند زمینه ساز بروز بیماری های گوناگون باشد. به همین منظور نیز درمان این اختلالات امری  بسیار مهم است و باید توسط یک پزشک خوب و با تجربه در زمینه اختلالات خواب، صورت بگیرد. ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به شما در انتخاب یک دکترخوب اختلالات کمک کنیم. همچنین اگر در تهران زندگی می کنید و به دنبال یک پزشک خوب برای درمان و تشخیص اختلالات خواب هستید، می توانید به دکتر ریحانه حیدری متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ اختلالات خواب مراجعه کنید.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
اختلال خواب در نوجوانان

اختلال خواب در نوجوانان

دقت داشته باشید که مشکلات اختلال خواب در نوجوانان روز به روز به دلیل مشکلات اجتماعی، زیستی و استفاده از صفحات مجازی و...

درمان کابوس شبانه

درمان کابوس شبانه

کابوس شبانه به درمان خاصی نیاز ندارد، ولی در صورت تکرار بیش از حد آنها می توان با بهره گیری از داروهای ضد افسردگی و ضد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =