دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » جراحی آندوسکوپی سینوس
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

جراحی آندوسکوپی سینوس

امروزه یکی از راه های بسیار موثر برای درمان افرادی که به سینوزیت مزمن مبتلا هستند، انجام آندوسکوپی سینوس می باشد. معمولا افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند در صورتیکه اقدامی برای درمان آن انجام ندهند این اختلال پیشرفت کرده و به سینوزیت مزمن تبدیل می شود. گاهی نیز در اثر باقی ماندن طولانی مدت سینوزیت حاد فرد به سینوزیت مزمن مبتلا می شود. برای این که با آندوسکوپی سینوس و روش انجام آن آشنا شوید بهتر است با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

جراحی آندوسکوپی سینوس چیست؟

روش جراحی آندوسکوپی سینوس یک روش با نتیجه ی مثبت می باشد که معمولا برای افراد مبتلا به سینوزیت دارای تاثیر بالایی می باشد. البته نکته مهم این است که برای انجام این درمان فرد به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید. در گذشته با استفاده از این روش بافت های آسیب دیده از نمیان برداشته می شودند و مسیر هایی برای خروج عفونت از داخل سینوس ها تعبیه می شد.

امروزه روش های نوین تری برای خارج کردن عفونت از داخل سینوس ها بوجود آمده است. در این روش ها پزشک با استفاده از آندوسکوپ داخل بینی را مشاهده کرده و سپس درمان انجام می دهد. این جراحی به علت این که نیازمند برش نمی باشد بدون بیهوشی بوده و فرد درد و خونریزی کمتری خواهد داشت.

هدف جراحی آندوسکوپی سینوس

همانطور که می دانید عفونت سینوس ها می تواند تنفس فرد را مختل کرده و راه های هوایی را دچار گرفتگی کند. بنابراین می توان با انجام آندوسکوپی سینوس این عفونت ها را از بین برده و مجاری هوایی را باز کرد.

از اهداف دیگر جراحی آندوسکوپی سینوس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بهبود سینوزیت مزمن
 2. کم شدن ترشحات ناشی از سسینوزیت
 3. بهتر شدن حس بویایی
 4. کم شدن بیماری های سینوسی

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس

 • در این روش به دلیل این که پزشک نیازی به برش زدن ناحیه ندارد فرد دچار کبوری و خونریزی شدید نخواهد شد و هیچ اثری از جای زخم نخواهد داشت.
 • پس از این جراحی نیازی به استراحت مطلق نبوده و فرد می تواند فعالیت های خود را تا حدی انجام دهد. البته فعالیت های فرد باید توسط پزشک تعیین شوند.
 • درد ناشی از انجام آندوسکوپی بسیار کم و قابل تحمل می باشد.
 • اندازه ی اسکار ایجاد شده پس از آندوسکوپی از پیش تعیین شده نمی باشد.
 • پس از انجام آندوسکوپی دوران نقاهت بسیار کم می باشد و فرد با گذراندن مدت زمان کمی می تواند به زندگی عادی باز گردد.

دلایل نیاز به انجام جراحی سینوس

در صورتی که فرد به بیماری هایی مانند سینوس مزمن، عفونت قارچی سینوس، پولیپ بینی، ناهنجاری بینی و سینوس، عفونت استخوان ناشی از عفونت سینوس، سرطان سینوس و … مبتلا باشد طبق تشخیص پزشک ممکن است آندوسکوپی سینوس انجام شود.

همچنین در شرایطی که فرد دارای تومور سینوس باشد یا دارای چشمانی اشک آلود باشد یا به کره چشم وی و عصب ها فشاری وارد شود که علت آن ها سینوزیت باشد ممکن است جراحی آندوسکوپی سینوس پیشنهاد شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس امروزه یک روش کاربردی برای درمان سینوزیت مزمن و سینوزیت همراه با پولیپ محسوب می شود که می تواند این موارد را در صورتی که مقاوم به درمان باشند هم درمان کند.

هدف اصلی انجام آندوسکوپی سینوس از بین بردن مخاط اضافی و باز کردن مجاری تنفسی است که همزمان با آن می توان عارضه ای که در استخوان بینی است را رفع کرد. این جراحی بدون خونریزی نیازی به بانداژ ندارد.

چه زمانی آندوسکوپی سینوس انجام می شود؟

آندوسکوپی سینوس پس از انجام معاینات و تشخیص پزشک انجام می شود. این تشخیص که مربوط به ابتلا به سینوزیت است با استفاده از عکسبرداری اشعه ایکس یا انجام ام آر آی تایید خواهد شد.

همچنین آندوسکوپی سینوس یک روش کار آمد برای بررسی مجاری هوایی افرادی است که نمی توانند به دلیل بارداری یا ابتلا به بیماری های خاص مانند بیماری قلبی زیر پرتو اشعه قرار گیرند.زیرا این روش بررسی هیچ اشعه ای به بدن وارد نمی کند.

آندوسکوپی چگونه انجام می شود؟

آندوسکوپ نوعی وسیله فلزی مجهز به دوربین می باشد که برای درمان سینوزیت موثر است.با استفاده از یک صفحه نمایش پزشک می تواند هر گونه عارضه را توسط آندوسکوپ مشاهده نماید.

در ابتدا لازم است بگوییم این جراحی ممکن است با بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام گردد و دقیقا عملیات داخل حفره بینی انجام می گردد. در این عمل، جراح بینی ابتدا با میکروسکوپ و ابزار های خاص انسداد بوجود آمده در سینوس ها را بر طرف می کند و نیازی به برش نمی باشد.

در مرحله دوم در صورت وجود تورم مخاط ایجاد کننده آن یا استخوان آسیب دیده برداشته می شود. با درمان سینوس تورم از بین می رود و فرد علائم نخواهد داشت، گاهی ممکن است فرد دچار کبودی در اطراف چشم شود.

سینوزیت به دلیل ایجاد گرفتگی در بینی ممکن است سبب آپنه تنفسی در خواب شود و باید حتما درمان انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

این جراحی معمولا بدون نیاز به بیهوشی و به صورت سرپایی انجام می شود اما نیازمند مراقبت های زیر است:

 1. همراه داشتن یک نفر همراه برای بیمار لازم است.
 2. در صورتی که این جراحی همراه با بیهوشی انجام شود لازم است بیمار برای چند ساعت بسته به نطر پزشک در بیمارستان بستری شود.
 3. معمولا بلند کردن اجسام سنگین پس از جراحی آندوسکوپی بینی تا دو هفته منع می شود.
 4. حداقل تا دو هفته بیمار باید سعی کند فین نکند زیرا فین کردن سبب افزایش یا ایجاد خونریزی در بینی می شود.
 5. با گذشت 14 روز از عمل بیمار به راحتی می تواند فعالیت های خود را انجام دهد.
 6. همچنین مصرف دارو های رقیق کننده خون به دلیل افزایش ریسک خونریزی تا دو هفته اجتناب شود.
 7. مصرف دخانیات به دلیل به تعویق انداختن بهبودی پس از عمل تا مدتی پرهیز شود.
 8. پیش از انجام جراحی باید حتما یک سری آزمایشات و عکسبرداری ها انجام شود.

نتیجه گیری:

در صورتی که به سینوزیت مبتلا هستید بهتر است هرچه سریع تر درمان انجام دهید زیرا در صورت درمان نشدن به سینوزیت مزمن تبدیل می شود و نیاز به جراحی دارید. برای انجام جراحی بینی و سینوس بهتر است به بهترین جراح بینی تهران مراجعه شود تا درمان قطعی صورت گیرد.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هفده =