دکتر ریحانه حیدری » اختلال خواب » مراقبت های ضروری پس از عمل جراحی آپنه خواب
مدت زمان مطالعه۷ دقیقه

مراقبت های ضروری پس از عمل جراحی آپنه خواب

جراحی آپنه خواب ممکن است گزینه ای برای افرادی باشد که CPAP یا سایر درمان های محافظه کارانه تر برای آپنه خواب را تحمل نمی کنند. پزشکان بسته به شدت آپنه خواب و محل انسداد راه هوایی، انواع جراحی را توصیه می کنند. میزان موفقیت و عوارض جراحی بسته به روش متفاوت است. انواع جراحی آپنه خواب شامل روش هایی است که ممکن است آناتومی بینی، گلو، زبان یا فک را تغییر دهد. راه های متعددی برای دستیابی به این امر وجود دارد و زمان بهبودی ممکن است بسته به ماهیت جراحی بسیار متفاوت باشد. در صورت بروز عوارض، دوره نقاهت ممکن است طولانی تر شود.

موارد ضروری پس از انجام جراحی


بلافاصله پس از هر عمل جراحی که نیاز به استفاده از داروهای آرام بخش (از جمله داروهایی که برای کنترل درد استفاده می شود)، یا پس از بیهوشی عمومی، اکیداً توصیه می شود که بیمار در 24 ساعت اول پس از جراحی در کنار یک فرد بزرگسال مسئول بماند.
زیرا اطمینان از ایمنی در صورتی است که داروها یا جراحی بر تنفس، به ویژه در هنگام خواب تأثیر بگذارد. اگر خونریزی کنترل نشده رخ دهد، فرد بزرگسال مسئول نیز ممکن است به کنترل آن کمک کند یا بتواند به سرعت کمک بخواهد.

موارد ضروری پس از انجام جراحی

پس از جراحی بینی، از جمله برداشتن شاخک ها یا اصلاح انحراف تیغه بینی (که سپتوپلاستی نامیده می شود)، توصیه می شود که بیمار در 24 ساعت اول بعد از عمل، در حالی که سر خود را بالا قرار داده است، روی بالش بخوابد. چند دستورالعمل کلی وجود دارد که ممکن است بعد از جراحی بینی نیز مفید باشد، از جمله:

  • در صورت بروز عطسه، این کار را با دهان باز انجام دهید.

  • بینی را نمالید یا باد نکنید.

  • پانسمان را هر چند وقت یکبار تعویض کنید.

  • مقدار کمی ترشح از بینی (اغلب خونی) در چند روز اول انتظار می رود.

  • دوش گرفتن یا حمام با اسفنج اشکالی ندارد.

  • حداقل به مدت 2 هفته از خم شدن، فشار دادن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.


برخی از روش ها شامل قرار دادن آتل های پلاستیکی کوچک در هر سوراخ بینی است. این آتل ها از چسبیدن بافت های متورم به یکدیگر و تشکیل بافت اسکار جلوگیری می کنند. این آتل ها ممکن است در جای خود آتل زده شوند و در یک ویزیت مطب با جراح، اغلب یک تا دو هفته پس از جراحی، زمانی که تورم فروکش کرد، برداشته می شوند. قبل از این بازدید سعی نکنید اسپلینت ها را بردارید.

در مورد جراحی که گلو، لوزه‌ها، کام نرم، یوولا یا زبان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلع ممکن است دردناک باشد. که ممکن است نیاز به تغییراتی در رژیم غذایی داشته باشد، به ویژه در روزهای اول پس از جراحی. ممکن است غذاهای نرم و سرد مانند بستنی ترجیح داده شود.
صرف نظر از نوع جراحی، امکان از سرگیری یک رژیم غذایی عادی در حد تحمل وجود دارد. مایعات، کراکر و نان تست ممکن است در ابتدا قابل تحمل تر باشند. حداقل تا 12 ساعت اول بعد از جراحی از خوردن غذاهای تند، چرب یا سنگین خودداری کنید.
اگر جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان بلافاصله پس از عمل داشته باشد، جراح ممکن است بیمار را روزانه یا قبل از ترخیص ویزیت کند. اگر جراحی در اتاق عمل کلینیک انجام شود، یا اگر یک عمل جراحی یک روزه در مرکز جراحی سرپایی انجام شود، بیمار پس از به هوش آمدن کامل در اتاق ریکاوری به خانه فرستاده می شود.

قرار ملاقات های بعدی بر اساس جراحی و وجود هرگونه عارضه زمان بندی خواهد شد. همچنین ممکن است نیاز به ویزیت چند روز پس از ترخیص یا یک یا دو هفته پس از جراحی داشته باشد. با ادامه بهبودی، ویزیت های دیگری ممکن است در ماه‌های بعد اتفاق بیفتد.

دوره زمانی بهبودی پس از عمل جراحی


در بیشتر موارد، بهبودی کامل پس از جراحی طی چند ماه قابل انتظار است. اقدامات جزئی در داخل بینی ممکن است با کمترین درد یا علائم دیگر طی چند روز پس از جراحی به خوبی تحمل شوند.

جراحی شامل بافت‌های گلو یا زبان ممکن است بهبودی طولانی‌تری داشته باشد که اغلب طی هفته‌ها بهبود می‌یابد. جراحی پیشرفت فک ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا به حالت اولیه طبیعی بازگردد.

دوره زمانی بهبودی پس از عمل جراحی

پس از دو ماه، ممکن است ارزیابی مجدد وضعیت برای تعیین موفقیت مداخله جراحی مهم باشد. این ممکن است به یک مطالعه خواب تکراری نیاز داشته باشد، یا آزمایش آپنه خواب خانگی یا پلی سومنوگرام تشخیصیPSG
اگر آپنه خواب برطرف شده باشد، شاخص آپنه-هیپوپنه باقیمانده باید کمتر از 5 باشد و حداقل اشباع اکسیژن باید >90٪ باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است در صورتی که بیمار احساس می کند قادر به انجام کار های معمول خود است، می توان فعالیت عادی را از سر گرفت. البته ممکن است در زمان بندی، بر اساس روش، هر گونه عوارض مرتبط، و تحمل درد و سلامت عمومی بیمار متفاوت باشد.

در جراحی بینی، به بیماران توصیه می شود حداقل تا دو هفته پس از عمل از خم شدن، فشار دادن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند. چون ممکن است مستلزم تاخیر در بازگشت به کار یا از سرگیری برنامه های ورزشی باشد. به منظور درک بهترین زمان برای یک فرد، جدول زمانی بهبودی پیش بینی شده را با جراح در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی

نکات مهم در دوره بهبودی


انتظار می رود که جراحی با درجاتی از درد همراه باشد. که ممکن است کوتاه مدت باشد و در روزهای بعد از عمل برطرف شود. در موارد کمتر، ممکن است درد ادامه یابد زیرا بهبودی طی هفته‌ها اتفاق می‌افتد اما درد مزمن غیرعادی خواهد بود.
درد قابل توجه ممکن است با داروهای مسکن بدون نسخه یا نسخه ای درمان شود. این ها را باید طبق دستور پزشک، اغلب همراه با غذا برای جلوگیری از ناراحتی معده مصرف کنید. به محض اینکه درد اجازه داد، دارو باید قطع شود.

توجه داشته باشید که داروهایی مانند داروهای مسکن ممکن است باعث خواب آلودگی شوند. این داروها همچنین ممکن است باعث یبوست شوند. بهتر است موارد ذیل را برای جلوگیری از یبوست مدنظر قرار دهید:

  • افزایش مصرف غذاهای پر فیبر (از جمله میوه ها و سبزیجات)

  • نوشیدن آب فراوان

  • مصرف نرم‌کننده‌ها یا ملین‌های مدفوع بدون نسخه

با جراحی بینی، بسته های یخ در سرتاسر بینی یا گونه ها مفید است. بیمار می تواند سه تا چهار بار در روز به مدت 20 دقیقه در 12 ساعت اول از کمپرس یخ استفاده نماید.
لطفاً در صورت مشاهده بوی بد، تخلیه زرد یا افزایش مقدار درناژ، با جراح تماس بگیرید، زیرا این می تواند نشانه عفونت باشد. وجود تب یا افزایش درد نیز ممکن است علائم هشدار دهنده ای باشد که نیاز به ارزیابی سریع دارد.
اگر خونریزی قابل توجهی رخ دهد، ممکن است نیاز به ارزیابی فوری داشته باشد و جراح باید سریعاً مطلع شود.

جراحی آپنه خواب یک فرصت منحصر به فرد برای اصلاح آناتومی غیرطبیعی است که ممکن است فرد را مستعد خروپف و مشکل در تنفس در طول خواب کند. امید این است که این روش نقصی را که منجر به تنفس عادی می شود اصلاح کند.
بهبودی پس از جراحی آپنه خواب معمولاً بدون عارضه است، اما اگر مشکلات آشکار شد، برای راهنمایی بیشتر با جراح تماس بگیرید. پس از چندین ماه، زمانی که بهبودی باید کامل شود، ارزیابی مجدد وضعیت با آزمایش خواب به روز برای اطمینان از تحقق مزایای کامل درمان مهم است. در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان بیشتر باشد.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 1 =