مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سوالات متداول درباره تست خواب

سوالات متداول درباره تست خواب
آنچه در این مقاله می خوانید نمایش

سوالات متداول درباره تست خواب

اگر در مورد انجام مطالعه خواب یا همان تست خواب سؤالی دارید، تنها نیستید. در اینجا برخی از سوالات متداول درباره تست خواب وجود دارد که هنگام کار در کلینیک خواب به عنوان دکتر تنظیم خواب از من سؤال می‌شود.

تست خواب، که به عنوان پلی سومنوگرام (پلی سومنوگرافی) شناخته می شود، یک آزمایش شبانه است که در کلینیک خواب انجام می شود. قبل از مطالعه، یک تکنسین خواب حسگرهایی را روی پوست سر، صورت، قفسه سینه و پاهای شما قرار می دهد.

این حسگرها فعالیت امواج مغزی (برای ارزیابی خواب)، حرکات چشم، فعالیت ماهیچه‌ای، ریتم قلب، حرکات بدن، جریان هوای بینی و یا دهان و اکسیژن‌رسانی را ثبت می‌کنند. علاوه بر این، وضعیت بدن شما در دوربین فیلمبرداری مشاهده می شود.

همه این اطلاعات بهتر به پزشک خواب شما کمک می کند تا علت مشکلات و اختلالات مربوط به خواب را تعیین کند. در این روش از دستگاه تست خواب که به آن پلی سومنوگرافی میگویند استفاده می شود.

چرا به تست خواب نیاز دارم؟

چرا به تست خواب نیاز دارم؟

چرا به تست خواب نیاز دارم؟

مطالعات خواب به پزشکان کمک می کند تا اختلالات خواب مانند آپنه خواب (وقفه تنفسی)، اختلال دوره ای حرکت اندام، حمله خواب، سندروم پای بی قرار، بی خوابی و کنش های شبانه مانند راه رفتن در خواب و اختلالات خواب REM  و درمان خواب پریشی را تشخیص دهند.

آیا همسرم یا شخص دیگری می تواند در شب تست خواب با من بماند؟

معمولاً اجازه ندارند در شب تست کنار شما بمانند. اگر دلیلی برای ماندن آنها وجود دارد، لطفاً در طول مشاوره با پزشک خود در میان بگذارید. برای درمان عوارض بیخوابی کلیک کنید.

اگر نتوانم بخوابم چه می شود؟

استرس نداشته باشید، ما توقع نداریم که شما به خوبی در خانه بخوابید، و ما این مساله را در نظر می گیریم. تقریباً همه می توانند در طول مطالعه کلینیکی به خواب بروند. در بیشتر موارد، برای تشخیص پزشک نیازی به ۶ ساعت خواب کامل ندارید. چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به خواب شب مطالعه خود انجام دهید. ابتدا کمی زودتر از حد معمول در روز مطالعه خود بیدار شوید. در طول روز چرت نزنید. از مصرف تمام کافئین ها خودداری کنید. (از مصرف قهوه، چای، نوشابه، شکلات، نوشیدنی های انرژی زا و سایر محصولات کافئین دار).

دکتر ریحانه حیدری متخصص گوش و حلق وبینی

دکتر ریحانه حیدری متخصص اختلالات خواب

آیا می توانم بالش خود را بیاورم؟

البته! ما می خواهیم شما تا حد امکان راحت باشید تا بتوانید بخوابید. کلینیک خواب ما از دو نوع بالش روی هر تخت (یکی نرم و دیگری سفت) استفاده می‌کنند. با این حال، اکثر افراد بالش خود را ترجیح می دهند. در واقع، اگر پتوی خاصی دارید که با آن می خوابید، آن را هم بیاورید! چون هر چه احساس راحتی بیشتری داشته باشید بهتر می خوابید.

آیا سیم ها در طول شب به فرد متصل هستند؟

پس از رسیدن به مرکز خواب، یک تکنسین سنسورهای کوچکی را با چسب روی سر و بدن شما اعمال می کند. سیم‌هایی که سنسورها را به یک هدباکس متصل می‌کنند معمولاً به کناری جمع می‌شوند تا بتوانید در طول خواب به راحتی تقلا کنید. کمربندهای الاستیک دور قفسه سینه و شکم شما برای اندازه گیری تنفس پیچیده می شود. یک گیره روی انگشت شما یا (در برخی موارد لاله گوش) برای نظارت بر سطح اکسیژن در جریان خون شما قرار می گیرد. اکثر افراد خیلی سریع به همه این موارد عادت می کنند.

همه چیز با استفاده از نوار چسب به شخص متصل می شود. اگر یکی از سیم ها دچار مشکل شود، مسئول فنی وارد اتاق می شود تا آنها را دوباره متصل کنند. تلاش بر این است که در صورت امکان بدون بیدار کردن بیمار این کار انجام شود. حسگرها به روشی مانند الکترودهای الکتروکاردیوگرام (EKG) به بدن شما متصل می شوند و دردناک نیستند. در موارد نادر، برخی از افراد با پوست حساس دچار تحریک موضعی در محل اتصال الکترود می شوند. اگر در گذشته به دلیل آزمایش EKG دچار سوزش پوستی شده اید یا حساسیتی به چسب ها دارید، لطفاً از قبل اطلاع دهید.

 

آیا می توانم به پهلو بخوابم؟ اگر در خواب به اطراف حرکت کنم چه می شود؟

ما می خواهیم شما در وضعیت طبیعی خود بخوابید. بسیاری از افراد در طول شب چندین بار غلت می زنند و موقعیت خود را تغییر می دهند. در حالی که بروز آپنه خواب هنگام خوابیدن به پشت شایع تر است، تکنسین ممکن است از شما بخواهد که برای بخشی از آزمایش به پشت بخوابید.

این امر به ما امکان می دهد تنفس شما را در موقعیت های مختلف بررسی کنیم. اگر نمی توانید، نگران نباشید! ممکن است خوابیدن روی شکم بسیار دشوار باشد، بنابراین تکنسین ممکن است از شما بخواهد که از یک بالش استفاده کنید تا از غلتیدن شما روی شکمتان جلوگیری کند.

در طول مطالعه خواب، اگر مجبور باشم از دستشویی استفاده کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر در حین مطالعه خواب نیاز به بلند شدن دارید، فقط به متخصص خواب خود اطلاع دهید (با صدا زدن یا نشستن روی تخت) که باید از دستشویی استفاده کنید. آنها یک یا دو اتصال مرکزی را باز می کنند، که به شما امکان می دهد بلند شوید و به سمت توالت بروید. هدباکس حتی یک بند دارد که می توانید آن را روی شانه یا دور گردن خود قرار دهید. (هدباکس وسیله ای است که تمام سیم های شما به آن وصل می شوند)

آیا می توانم برهنه بخوابم؟

خیر. به احترام کارشناسان خواب ما از شما درخواست می کنیم که با لباس خواب یا تی شرت و شلوارک بخوابید.

مدت تست خواب چقدر است؟ اگر زود از خواب بیدار شوم چه می شود؟ آیا می توانم مجددا بخوابم؟

ساعت بیداری ساعت 5 صبح است و متأسفانه ما نمی توانیم به بیماران اجازه خوابیدن بدهیم. دستگاه به حداقل 6 ساعت ضبط نیاز دارد و تا زمانی که به آن رسیده باشیم، شما می توانید قبل از ساعت 5 صبح خارج شوید. بسته به اینکه بیمار داروی خواب مصرف کرده باشد، ممکن است محدودیت هایی اعمال شود.

بسیاری از مردم می پرسند که چرا باید اینقدر زود بیدار شوند؟ تکنسین‌های خواب ما باید مطمئن شوند که همه بیماران بیدار هستند و معاینه می‌شوند تا بتوانند همه داده‌ها را بارگذاری کنند تا آنها نیز بتوانند کمی استراحت کنند.

آیا می توانند نتایج تست خواب من در صبح را به من بگویند؟

متأسفانه خیر. تکنسین خواب در حال جمع آوری داده هایی است که توسط پزشک متخصص خواب شما تفسیر می شود. نتایج خود را در جلسه بعدی دریافت خواهید کرد.

اگر در مورد روند آن کنجکاو بودید، امیدواریم این چند سوال آن را برطرف کرده و خیال شما را راحت کند!

چرا به تست خواب نیاز دارم؟


ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما ممکن است یک مطالعه خواب را در صورت داشتن علائم اختلال خواب توصیه کند. علائم عبارتند از:

خواب آلودگی
کیفیت خواب ضعیف
خرناس
حرکت غیر طبیعی


تست خواب چگونه انجام می شود؟


شما شب برای مطالعه خود خواهید آمد و با یک متخصص خواب ملاقات خواهید کرد. آنها یک نمای کلی به شما می دهند و شما را راه اندازی می کنند.

انواع مختلفی از سنسورها و سرنخ های الکترود اعمال شده را خواهید داشت. اینها به تجهیزات مانیتورینگ متصل می شوند و به ما کمک می کنند خواب، تنفس، حرکات و سطح اکسیژن شما را اندازه گیری کنیم.

ما همچنین از خواب شما فیلم می گیریم و فناوری شما را در طول شب تماشا می کند. اگر تماس بگیرید یا اگر نیاز باشد سنسورهای شل شده را دوباره وصل کنند، وارد اتاق خواهند شد. صبح، وقتی آزمایش تمام شد، فناوری شما همه سنسورها را حذف خواهد کرد.

آیا اتاق خودم را خواهم داشت؟


هر بیمار یک اتاق خصوصی، حمام و تلویزیون در مرکز خواب دارد.

تست خواب چقدر طول می کشد؟


مطالعات خواب معمولاً از ساعت 8:30 بعد از ظهر به طول می انجامد. تا ساعت 7 صبح

آیا بخشی از مطالعه خواب به شما آسیب می رساند؟


مطالعه خواب نباید ضرری داشته باشد. اگر درد یا نگرانی های دیگری دارید، فناوری خواب می تواند کمک کند.

ما همچنین پزشکان خواب برای سوالات یا نگرانی های پزشکی آماده هستیم.

آیا می توانم تست خواب خود را در خانه انجام دهم؟


برخی از مطالعات می توانند در خانه انجام شوند.

اگر برای تشخیص آپنه خواب به مطالعه نیاز دارید و هیچ بیماری عصبی ندارید، ممکن است بتوانیم مطالعه شما را در خانه انجام دهیم. با ارائه دهنده خود صحبت کنید

اگر فرزندم تست خواب داشته باشد، آیا می توانم با او بمانم؟


والدین یا قیم باید در کنار همه بیماران زیر 18 سال باشند. ما مکانی را برای خواب والدین در اتاق کودک فراهم می کنیم.

آیا اتاق مطالعه خواب من Wi-Fi دارد؟


ما Wi-Fi رایگان داریم که می توانید در طول تست خواب در آزمایشگاه از آن استفاده کنید.

برای درمان اختلالات خواب به بهترین کلینیک تست خواب در تهران مراجعه کنید.

منبع

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
بهترین قرص ضد خروپف

بهترین قرص ضد خروپف

خروپف کردن، به خصوص برای کسی که کنار فردی که به شدت خروپف می کند می خوابد، می تواند آزار دهنده باشد. حتی با اینکه...

تاثیر خواب روی رابطه جنسی

تاثیر خواب روی رابطه جنسی

تاثیر خواب روی رابطه جنسی  به طور  متقابل  بر یکدیگر تاثیر می گذارند.  داشتن خواب کافی و  رابطه جنسی  منظم  برای ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *