مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

علت و درمان سردرد صبحگاهی

درمان سردرد صبحگاهی

علت سردرد صبحگاهی

سردردهای مکرر صبحگاهی ممکن است نشانه ای از اختلال خواب یا سایر بیماری ها باشد.
سایر علل احتمالی سردرد صبحگاهی شامل خواب زیاد، تنش و مصرف مواد است.
برخی تغییرات سبک زندگی می تواند به شما در جلوگیری از سردرد صبحگاهی کمک کند.
اگر مشکوک هستید که آپنه خواب مقصر سردردهای صبحگاهی شماست، می توانید یک تست خواب خانگی انجام دهید. برای تست خواب کلیک کنید.

از هر 13 نفر یک نفر سردرد صبحگاهی را تجربه می کند این سردردها معمولاً زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهند و در افراد بین 45 تا 64 سال بیشتر دیده می شود.

تعدادی از اختلالات خواب یا سلامتی و همچنین عادات شخصی می تواند باعث سردرد در هنگام بیدار شدن شود. آپنه خواب، میگرن، و کم خوابی بیشتر شایع هستند. با این حال، دندان قروچه، مصرف الکل و برخی داروها نیز می توانند باعث بیدار شدن شما با سردرد شوند. گاهی اوقات سردرد صبحگاهی شما ناشی از ترکیبی از اختلالات یا عادات است.

چه چیزی باعث سردرد صبحگاهی می شود؟

با انتقال از خواب به بیداری، بخش هایی از مغز شما نیز شروع به “بیدار شدن” می کنند. مغز شما پاسخگوتر می شود. تغییرات در وضعیت بدن، لمس و صدا. در این دوره از حساسیت شدید، ممکن است بیشتر مستعد درد باشید.

علاوه بر این، هیپوتالاموس در مغز هم در فرآیندهای خواب و هم درگیر درد است. هیپوتالاموس ریتم طبیعی شبانه روزی و چرخه خواب شما را تنظیم می کند و حس و درد را تعدیل می کند. اختلال در هیپوتالاموس در طول خواب بر توانایی شما برای تحمل درد تأثیر می گذارد. در نتیجه، در حالی که ممکن است هنگام خواب دردی احساس نکرده باشید، ممکن است آن را در صبح احساس کنید. برای بهترین دکتر درمان خروپف در تهران کلیک کنید.

اختلالات خواب معمولاً باعث سردرد صبحگاهی می شود، اما دلایل متعددی برای بیدار شدن با سردرد وجود دارد که ما در زیر به بررسی سردرد صبحگاهی میپردازیم:

آپنه خواب دلیل سردرد صبحگاهی

آپنه خواب دلیل سردرد صبحگاهی

افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) در طول خواب دچار اختلال یا توقف تنفس می شوند. OSA بین 2 تا 9 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد
سردرد صبحگاهی یکی از علائم شایع OSA است. در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به OSA، 29٪ از سردردهای صبحگاهی رنج می برند
در حالی که علت دقیق این سردردهای ناشی از آپنه خواب نامشخص است، اغلب به خروپف بلند، یکی دیگر از علائم رایج OSA نسبت داده می شود. می توانید آپنه خواب خود را با استفاده از دستگاه CPAP درمان کنید، که ممکن است سردرد صبحگاهی شما را کاهش یا از بین ببرد.

خروپف

همه افرادی که خروپف می کنند آپنه خواب ندارند. با این حال، خروپف به تنهایی ممکن است علت بسیاری از سردردهای صبحگاهی باشد. در یک مطالعه که شامل 268 خروپف مکرر بود، 23.5 درصد به طور منظم با سردرد از خواب بیدار شدند.
در صبح داشتن سابقه میگرن، بی خوابی یا ناراحتی روانی احتمال سردرد صبحگاهی را در این گروه افزایش می دهد. برای درمان خروپف کلیک کنید.

آیا خروپف خطرناک است؟

کم خوابی و بی خوابی

از آنجایی که کم خوابی یکی از دلایل شایع سردردهای صبحگاهی است، افراد مبتلا به بی خوابی نیز در معرض خطر بالایی برای تجربه سردرد صبحگاهی هستند. افراد مبتلا به این اختلال خواب برای به خواب رفتن یا ماندن در خواب تلاش می کنند. در نتیجه، اغلب خواب کافی ندارند و ممکن است در طول روز احساس بیقراری یا تنبلی کنند. برای عوارض بیخوابی کلیک کنید.

اختلالات ریتم شبانه روزی

افراد مبتلا به اختلالات ریتم شبانه روزی بیشتر از افراد بدون اختلال خواب سردرد صبحگاهی دارند. اختلالات ریتم شبانه روزی زمانی ایجاد می شود که بدن شما با ریتم استاندارد خواب و بیداری هماهنگ نباشد.
در یک سیکل 24 ساعته به دلیل این ناهماهنگی، ممکن است خواب ناکافی داشته باشید، که می تواند باعث سردرد در هنگام بیدار شدن شود.

زیاد خوابیدن

پرخوابی یا خواب زیاد نیز می تواند بر سردرد صبحگاهی شما تأثیر بگذارد. هم خواب با کیفیت پایین و هم خواب طولانی تر با سردردهای شدیدتر مرتبط هستند

میگرن دلیل سردرد صبحگاهی

میگرن

میگرن یا سردردهای متوسط تا شدید عودکننده اغلب در صبح رخ می دهد
میگرن اغلب با سردرد شروع می شود و با شدت درد شدیدتر می شود. حدود 12 درصد از آمریکایی ها به میگرن مبتلا می شوند و بیشتر در بین زنان و افرادی که اختلالات خواب دارند دیده می شود. در واقع، افرادی که میگرن را تجربه می کنند، بیشتر با خواب ناکافی دست و پنجه نرم می کنند.
و کم خوابی مکرر می تواند باعث میگرن شود. شروع جدید سردرد در افراد مسن باید از نظر بدخیمی زمینه ای مورد بررسی قرار گیرد.

دندان قروچه در خواب

دندان قروچه در خواب، یا دندان قروچه یا فشردن دندان ها در طول خواب، می تواند شما را با سردرد از خواب بیدار کند. این حرکت شدید و بیش از حد منجر به سایش دندان، درد عضلانی و آسیب لثه نیز می شود
. علل دندان قروچه خواب عبارتند از داشتن فرم نامنظم فک، استرس و اضطراب، اختلال در خواب، مصرف الکل و قهوه.

دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا دندان قروچه در خواب دارید یا خیر. درمان اغلب شامل استفاده از محافظ دهان در شب است. دندانپزشک شما همچنین ممکن است داروهایی برای مدیریت درد تجویز کند و درمان شناختی رفتاری را برای مدیریت استرس و اضطراب توصیه کند.

انتخاب بالش و تشک خواب مناسب

می تواند باعث آرامش خواب شود و اگر استاندارد نباشد باعث ایجاد خواب ضعیف و سردرد شود. انتخاب یک بالش و سرمایه گذاری روی تشک می تواند به کاهش این تنش کمک کند.

مصرف الکل

نوشیدن زیاد الکل در یک شب با سردرد صبحگاهی ارتباط زیادی دارد. با این حال، حتی در سطوح پایین تر، الکل بر خواب تأثیر می گذارد و به دلایل مختلفی می تواند منجر به سردرد صبحگاهی شود. وقتی الکل می نوشید، احتمالا سریعتر به خواب می روید ولی با سردرد صبحگاهی روبرو خواهید شد.
نوشیدن بیش از حد معمول، خواب شما را احتمالاً مختل می کند و اغلب زودتر از خواب بیدار می شوید. الکل همچنین باعث افزایش ادرار و از دست دادن مایعات می شود که منجر به کم آبی خفیف می شود. سردرد یکی از عوارض جانبی شایع کم آبی بدن است. علاوه بر این، الکل می تواند یک محرک برای میگرن باشد.

داروها یا مکمل های خاص

سردرد همچنین یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی است. در حالی که ممکن است بخواهید از دارو برای سر درد استفاده کنید، این می تواند به چرخه سردردهای مزمن کمک کند.

داروهایی که می توانند به سردرد کمک کنند عبارتند از:

مواد افیونی
تریپتان ها
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
آسپرین
استامینوفن/پاراستامول
داروهای ضد اضطراب

راه های کاهش سردرد صبحگاهی

راه های کاهش سردرد صبحگاهی

اگر سردردهای صبحگاهی مکرر یا روزانه دارید، با پزشک خود در مورد علت آن صحبت کنید. برای بررسی علائم و عادات خواب خود یک دفتر خواب داشته باشید و آن را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا محرک یا محرک های دقیق سردرد صبحگاهی خود را شناسایی کرده و یک برنامه درمانی ایجاد کنید.

یک برنامه خواب ثابت داشته باشید: هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.

به طور منظم ورزش کنید: سعی کنید حداقل چند ساعت قبل از خواب ورزش کنید. 

کافئین و الکل را محدود کنید: یک قهوه بعد از ظهر یا یک لیوان الکل درست قبل از خواب می تواند شما را تا دیروقت بیدار کند یا خواب شما را مختل کند.

محیط خواب خود را تنظیم کنید: به فضایی تاریک، خنک و بدون صدا بخوابید. 

یک روال آرامش بخش پیدا کنید: خم شدن در پایان روز به بدن شما سیگنال می دهد که زمان خواب فرا رسیده است. یک حمام آرامش بخش، مطالعه یا مدیتیشن را امتحان کنید.

با رعایت بهداشت خواب خوب و درمان اختلالی که باعث سردرد شما می شود، ممکن است بتوانید سردرد صبحگاهی خود را کاهش دهید یا از بین ببرید. 

چرا پرخوابی باعث سردرد می شود؟

خواب زیاد در واقع یک محرک رایج سردرد است. توضیحات متعددی برای اینکه چرا دقیقاً این اتفاق می‌افتد وجود دارد، اما دانشمندان در مورد این ارتباط تحقیقاتی انجام داده‌اند که ما در زیر به آن اشاره کردیم:

اختلال سروتونین
برخی تحقیقات نشان می‌دهند که پرخوابی بر انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز شما تأثیر می‌گذارد به‌ویژه روی یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی به نام سروتونین.

به طور معمول، سروتونین به حفظ ریتم شبانه روزی شما کمک می کند، الگوهای طبیعی خوابی که بدن شما برای به خواب رفتن و بیدار شدن از خواب دنبال می کند، به گونه ای که به فرآیندهای بدن شما استراحت می دهد و تازه می کند.

برای انجام این کار، سلول‌هایی در مغز شما به نام نورون‌ها، سروتونین را به یک سری گیرنده‌های برنامه‌ریزی‌شده توسط ژن‌های شما برای استفاده از سروتونین برای هدف خاصی منتقل می‌کنند. در این حالت سروتونین به این گیرنده ها می گوید که شما را به خواب رفتن یا بیدار شدن وادار کنند.

کل این فرآیند یک مسیر عصبی نامیده می شود این تنها یکی از بسیاری از موارد در مغز شما است که به بدن شما کمک می کند تا وظایف خاصی را انجام دهد. شما می‌توانید آن را به عنوان سیگنال‌هایی از مغزتان در نظر بگیرید که بدن شما باید «روشن» و «خاموش» شود.

وقتی بیش از حد می‌خوابید، این مسیر عصبی را قطع می‌کنید. اگر حتی پس از اینکه سروتونین به گیرنده‌های شما سیگنال داد تا بیدار شوید به خواب ادامه دهید، بدن شما دیگر واقعاً استراحت نمی‌کند.

بدن شما اکنون فکر می کند که بیدار است و شروع به نیاز به تغذیه مانند غذا و آب می کند تا جریان خون و فعالیت عصبی در مغز را که در طول خواب کند شده است، بازگرداند.

بنابراین اگر چند ساعت پس از شروع فعالیت بدن خود بخوابید، ممکن است به دلیل کمبود خفیف مواد مغذی و کم آبی بدن دچار سردرد شوید تا زمانی که مقداری غذا یا آب در بدنتان وارد شود.

علت سردرد صبح موقع بیدار شدن

علت سردرد صبح موقع بیدار شدن

در اینجا چند احتمال دیگر وجود دارد که ممکن است توضیح دهد که چرا با سردرد از خواب بیدار می شوید:

پرخوابی یا خواب مزمن
اضطرابی که خواب شما را مختل می کند
دندان قروچه یا دندان قروچه که عضلات سر و گردن را منقبض می کند
خرناس
کم آبی بدن
الکل، که ریتم شبانه روزی شما را مختل می کند
استفاده بیش از حد از کافئین یا الکل
حذف وعده های غذایی
در حالی که ممکن است بتوانید سردردهای صبحگاهی را به تنهایی مدیریت کنید، اگر این سردردها به دلایلی مانند پرخوابی یا کم‌آبی بدن مرتبط باشد، مهم است که توجه داشته باشید که سردرد گاهی اوقات می‌تواند علامت هشداردهنده‌ای از یک مشکل اساسی جدی‌تر باشد.

در صورت مشاهده موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

سردردهای ناگهانی و شدید
سردردهایی که پس از ضربه به سر ایجاد می شوند
سردردهای مکرر، به خصوص اگر این برای شما جدید باشد
سر درد همراه با علائمی مانند گیجی، ضعف، مشکلات بینایی، تنگی نفس یا از دست دادن هوشیاری

درمان سردرد هنگام بیدار شدن از خواب

برای تسکین سردرد در صبح چه کاری می توانید انجام دهید؟
در اینجا چند درمان سردرد صبحگاهی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند قبل از اینکه روزتان را خراب کند، آن را از بین ببرید:

داروی نجات سردرد خود را مصرف کنید
عضلات سر و گردن خود را بکشید تا تنش کاهش یابد
برای آبرسانی مجدد آب بنوشید
یک چای گیاهی داغ مانند زنجبیل یا بابونه بنوشید
از کمپرس سرد یا گرم برای شل کردن عضلات منقبض و تحریک جریان خون استفاده کنید
از رایحه درمانی با اسطوخودوس یا اکالیپتوس استفاده کنید
تمرینات تنفسی را امتحان کنید تا عضلات را آرام کنید
اگر می توانید، کمی بیشتر در رختخواب دراز بکشید و استراحت کنید، اما دوباره نخوابید

درمان سردرد صبحگاهی

درمان سردرد صبحگاهی

سردردهای مرتبط با یک اختلال خواب مانند آپنه خواب، بی خوابی یا دندان قروچه برای کمک به کاهش سردرد به درمان پزشکی توسط پزشک نیاز دارند. ممکن است از داروها، وسایلی مانند محافظ دهان یا دستگاه CPAP یا روان درمانی استفاده کنید.

به طور خاص، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که استفاده از دستگاه CPAP به نظر می رسد درمان بسیار خوبی باشد.

درمان های اضافی به علل دیگر سردرد شما بستگی دارد. برخی از درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

وضعیت سلامت روان. اگر سردرد شما ناشی از افسردگی یا اضطراب است، متخصص سلامت پزشکی شما احتمالاً به شما کمک می کند تا با داروها، درمان یا ترکیبی از هر دو این وضعیت را برطرف کنید. این احتمالا به کاهش سردرد صبحگاهی شما کمک می کند.

عضلات کشیده شده. اگر مشکل شما گردن درد به دلیل کشیدگی عضلانی است، یک بالش یا وضعیت خواب جدید ممکن است به بهبودی شما کمک کند. این احتمالا به کاهش سردرد شما نیز کمک می کند.

مصرف الکل. مصرف زیاد الکل اغلب می تواند منجر به سردرد صبحگاهی یا خماری شود. اگر برای مدیریت مصرف الکل خود به کمک نیاز دارید، حتما از یک متخصص یا سازمان پزشکی کمک بخواهید.

اختلال TMJ متخصص پزشکی یا دندانپزشک شما می تواند به شما در حل مشکلات TMJ کمک کند. درمان موفقیت آمیز TMJ معمولا منجر به رفع سردرد نیز می شود.

داروها سردردهای ناشی از داروها معمولاً باید با کمک متخصص پزشکی شما برطرف شود. حتی اگر علت آن یک داروی OTC باشد، پزشک شما به شما کمک می کند تا آن را برطرف کنید.

ریتم شبانه روزی و پرخوابی. معمولاً می‌توانید سردردهای ناشی از ریتم شبانه‌روزی یا مشکلات پرخوابی را با ایجاد یک برنامه ثابت زمان خواب و بیداری و همچنین یک محیط خواب راحت و تاریک برطرف کنید.

تومور یا سایر شرایط سلامتی. درمان شرایط سلامتی با درمان بیماری زمینه ای آغاز می شود. با پزشک متخصص خود در مورد بهترین گزینه های درمانی برای وضعیت خود صحبت کنید.

درمان سردرد اول صبح

تغییرات سبک زندگی گاهی اوقات می تواند به رفع سردردهای صبحگاهی شما، به ویژه حملات میگرنی کمک کند.

بنیاد میگرن آمریکا عادات سبک زندگی زیر را برای کمک به مدیریت سردرد توصیه می کند. آنها توصیه هایی را برای درمان سردرد اول صبحگاهی ارائه داده اند:

خواب کافی: یک برنامه خواب سالم و محیط خواب را حفظ کنید.
ورزش کردن: ورزش منظم می تواند به کاهش دفعات و شدت حملات میگرنی کمک کند.
رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی سالم و هیدراتاسیون کافی داشته باشید.

دفتر یادداشت: تاریخ سردرد، شدت و علل احتمالی سردرد خود را یادداشت کنید. این به پزشک کمک می کند تا علت سردرد شما را تشخیص دهد.

کاهش استرس: مدیتیشن، یوگا، ورزش یا هر تمرین دیگری را تمرین کنید که به آرامش شما کمک می کند و سطح استرس را در زندگی شما کاهش می دهد.

دکتر ریحانه حیدری متخصص گوش و حلق وبینی

برای جلوگیری از سردرد در صبح چه کاری می توانید انجام دهید؟

داشتن خواب آرام و مداوم بهترین راه برای جلوگیری از پرخوابی و سردردهای ناشی از آن است.

حفظ ریتم شبانه روزی می تواند به کاهش یا از بین بردن علل سردرد شما کمک کند.

در اینجا برخی از بهترین روش ها برای داشتن خواب مداوم وجود دارد:

هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید. این می تواند چرخه خواب شما را برای اطمینان از خواب مداوم تر آموزش دهد.

منابع نور آبی مانند رایانه و تلفن را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید.
قبل از خواب غذای سنگین نخورید یا مایعات زیادی ننوشید. به خصوص مایعات می توانند باعث شوند که در طول شب ادرار کنید و شما را بیدار کنند.

در رختخواب کاری آرامش بخش مانند خواندن، گوش دادن به موسیقی یا مدیتیشن انجام دهید.
نوشیدنی گرم یا تسکین دهنده بدون کافئین مانند چای گیاهی بنوشید.

برای استراحت در اتاق خواب خود از پخش کننده اسانس با اسطوخودوس استفاده کنید.

با نور کم، موسیقی آرام بخش و ملافه ها و پتوهای گرم و تمیز، فضای آرامش بخشی ایجاد کنید.

یک لیوان آب در کنار تخت خود نگه دارید تا به محض بیدار شدن از خواب آبرسانی شود.

تکنیک هایی را برای سریعتر به خواب رفتن امتحان کنید، مانند شمارش اعداد، شمارش معکوس از 100، یا تمرکز بر روی یک شی در اتاق خود.

اگر همچنان مشکل خواب دارید، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند شما را برای هر گونه اختلال خواب آزمایش کنند و یک برنامه درمانی را توصیه کنند.

سردردهای صبح زود باید با توجه به علت آن درمان شوند. بسته به علت، ممکن است بتوانید خودتان با تغییر سبک زندگی، بالش جدید یا مدیریت بهتر خواب سردرد را مدیریت کنید.

سردردهای شما همچنین ممکن است نیاز به صحبت با پزشک داشته باشند، به خصوص اگر ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد. هنگامی که شما و پزشکتان علت را مشخص کردید، سردرد باید با درمان مناسب بهتر شود.

برای بهترین کلینیک تست خواب در تهران کلیک کنید.

منبع1

منبع2

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
بهترین قرص ضد خروپف

بهترین قرص ضد خروپف

خروپف کردن، به خصوص برای کسی که کنار فردی که به شدت خروپف می کند می خوابد، می تواند آزار دهنده باشد. حتی با اینکه...

تاثیر خواب روی رابطه جنسی

تاثیر خواب روی رابطه جنسی

تاثیر خواب روی رابطه جنسی  به طور  متقابل  بر یکدیگر تاثیر می گذارند.  داشتن خواب کافی و  رابطه جنسی  منظم  برای ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *