مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی استخوانی بدانید

آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی استخوانی بدانید

جراحی زیبایی بینی استخوانی

هدف از جراحی زیبایی بینی استخوانی تغییر شکل یا اندازه بینی است. نباید آن را با سپتوپلاستی که درمان انحراف تیغه بینی است اشتباه گرفت. با این حال، گاهی اوقات می توان این دو عمل را به طور همزمان توسط جراح انجام داد. 

 چه زمانی از جراحی زیبایی بینی استخوانی استفاده می شود؟

رینوپلاستی ساده اغلب برای اهداف صرفا زیبایی، صرف نظر از هر گونه ناراحتی عملکردی انجام می شود. از سوی دیگر، گاهی اوقات ممکن است جراحی بینی برای درمان انسداد بینی و تمام علائم مرتبط با آن، مانند مشکل در تنفس، ضروری باشد. در این مورد، بهبود زیبایی بینی هدف اصلی نیست، اما مداخله همچنان می تواند منجر به تغییر مورفولوژی بینی بیمار (کاهش برآمدگی یا صاف شدن برجستگی بینی) شود. برای اهمیت پوست در جراحی بینی کلیک کنید.

عمل جراحی بینی استخوانی

عمل جراحی بینی استخوانی

 جراحی زیبایی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی بینی استخوانی توسط جراح متخصص و با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود. رویه های پیچیده تر ممکن است نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشند. این روش معمولا 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

سیر عمل بستگی به هدف عملیات دارد. اگر قرار باشد بینی کوچک ‌تر شود، جراح مقداری از غضروف و استخوان را برمی ‌دارد. در این صورت برشی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می کند. بر عکس، اگر هدف افزایش اندازه بینی است، باید غضروف گوش و همچنین استخوان های باسن، آرنج یا جمجمه را برداشته و از آن ها برای تغییر شکل بینی استفاده کرد یعنی از پیوند غضروف استفاده کرد. برای این کار برش در خارج، اطراف پایه بینی ایجاد می شود. همچنین می توان برش های کوچکی در کناره بینی ایجاد کرد تا شکل بینی (از جمله سوراخ های بینی) تغییر کند، بینی شکسته شود و غضروف ها مرتب شوند.

در نهایت، در برخی موارد، ممکن است یک آتل فلزی یا پلاستیکی در خارج از بینی قرار داده شود. این به حفظ شکل جدید استخوان پس از اتمام جراحی کمک می کند. آتل‌ های پلاستیکی نرم را می ‌توان در سوراخ ‌های بینی قرار داد تا تیغه بینی (سپتوم) را در حین تنفس محکم کند. برای افتادگی نوک بینی بعد از جراحی بینی کلیک کنید.

 
 

مقایسه جراحی بینی باز و بسته

در طی یک جراحی زیبایی بینی استخوانی جراح اغلب تحت بیهوشی عمومی به مدت یک تا سه ساعت عمل می کند. دو راه برای انجام این کار وجود دارد. گزینه اول از داخل بینی ( جراحی بینی بسته )  : مسیر داخل بینی بدون ایجاد اسکار عموما سریع ‌تر است.

گزینه دوم: ایجاد یک برش کوچک بین سوراخ های بینی (رینوپلاستی باز). زمانی که بینی عواملی را نشان می ‌دهد که ممکن است منبع مشکل باشند، جراح این روش را انتخاب می ‌کند… به ‌ویژه که جای زخم تقریبا نامرئی است. برای جراحی نیمه فانتزی کلیک کنید.

جراحی زیبایی بینی استخوانی چه مواردی را اصلاح می کند؟

 
 
  • بینی های خیلی کوتاه
  • بینی هایی که فاقد برآمدگی هستند.
  • کمبود حجم، چه مربوط به تروما یا وراثت باشد.

 سپس پیوند غضروف (که از تیغه بینی یا از غضروف گوش گرفته شده است) انجام می شود. زمانی که غضروف کافی در دسترس نباشد، می توان غضروف دنده ای را برداشت کرد.

 
عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی

 دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی بینی استخوانی

بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی استخوانی تا حدی به نوع بیهوشی انتخاب شده توسط جراح و بیمارش (موضعی یا عمومی) بستگی دارد. در هر صورت ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد و تا چندین ماه طول بکشد تا اثرات کامل عمل روی بینی را مشاهده کنید. برای جراحی بینی فانتزی کلیک کنید.

برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، جراح ممکن است فتیله هایی در سوراخ های بینی باقی بگذارد. بنابراین تا زمانی که آن ها را خارج نکنید، تنفس صحیح از طریق بینی غیرممکن است. برای مراقبت های بعد از جراحی بینی کلیک کنید.

خطر و موارد منع جراحی زیبایی بینی استخوانی

مانند هر جراحی دیگری، جراحی زیبایی بینی استخوانی با خطراتی مانند عفونت یا حتی عوارض بیهوشی و درد و کبودی همراه است. سایر خطرات احتمالی جراحی بینی که ممکن است در صورت عدم مراجعه به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی رخ دهند، عبارتند از:

 
 
  • دشواری مداوم در تنفس؛
  • خونریزی بینی (اپیستاکسی)؛
  • بی حسی مداوم؛
  • تغییر حس بویایی؛
  • جای زخم یا حتی تغییر شکل بینی؛
  • سوراخ در سپتوم ( سوراخ سپتیک )
 
عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

نتایج جراحی زیبایی بینی استخوانی

نتایج حاصل از جراحی زیبایی بینی استخوانی به تدریج ظاهر می شود. برخی تغییرات به سرعت قابل مشاهده هستند. ناپدید شدن یک برآمدگی به محض برداشتن آتل مشهود است و بعد از دو تا سه ماه می توان نتیجه قانع کننده تری را ارزیابی کرد. بیمار باید صبور باشد و بین 6 ماه تا یک سال صبر کند تا نتیجه نهایی را به دست آورد. برای افتادگی نوک بینی بعد از جراحی بینی کلیک کنید.

چرا اینقدر طولانی؟ کاملا به این دلیل که پوستی که چارچوب استخوانی و غضروفی بینی را می پوشاند باید دوباره با شکل جدید بینی سازگار شود. مدت زمانی که طول می کشد تا پوست جمع شود به میزان بهبودی و انعطاف پذیری آن بستگی دارد. بنابراین، تکامل برای پوست‌ های نازک سریع ‌تر از پوست ‌های ضخیم خواهد بود و می توان نقش پوست در جراحی بینی را فهمید. سن نیز نقش مهمی ایفا می کند، زیرا هر چه جوان تر باشید، پوست خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد. برای جراحی بینی گوشتی کلیک کنید.

لازم به ذکر است در صورت عدم رضایت بیمار پس از یک سال فرد امکان جراحی ترمیم بینی را دارد. برای بهترین راه رفع تورم بینی بعد ازجراحی بینی کلیک کنید.

دکتر ریحانه حیدری متخصص گوش و حلق وبینی

دکتر ریحانه حیدری متخصص اختلالات خواب

 
 

سوالات متداول در زمینه جراحی زیبایی بینی استخوانی

 

 

 

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *