0935 -87 88 686
تهران، انتهای بلوار کشاورز، بین جمالزاده و قریب، پلاک 135 ، ساختمان پزشکان کلینیک یلدا
دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » جراحی بینی نیمه فانتزی
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد زیادی از مشکلات را برطرف می‌کند. از مشکلات جدی پزشکی گرفته تا افزایش اعتماد به نفس. انواع جراحی‌های بینی باتوجه به نیاز و سلیقه بیمار انجام می‌شود. از آنجا که امروزه مدل بینی نیمه فانتزی متقاضی زیادی دارد، به بررسی جراحی بینی نیمه فانتزی می‌پردازیم.

رینوپلاستی

رینوپلاستی یک نوع جراحی است که شکل بینی، سایز و نسبت آن را تغییر می‌دهد یا به منظور بهبود برخی از مشکلات تنفسی انجام می‌شود. قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروف است. جراحی بینی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر دهد.  جراحی زیبایی بینی یک عمل تهاجمی است که به سه صورت انجام می‌شود.

 • جراحی بینی باز

در این نوع جراحی، متخصص جراحی بینی، پوست خارجی بین سوراخ‌های بینی را برش می‌دهد تا به داخل بینی دسترسی داشته باشد. با دسترسی به کل ساختار بینی، جراح آزادی بیشتری در نحوه تغییر شکل آن دارد. جراحان تلاش زیادی می‌کنند تا جای زخم به حداقل برسد و قابل توجه نباشد.

 • جراحی بینی بسته

در طی این جراحی، برش‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی توسط جراح ایجاد می‌شود. درنتیجه در این روش جای زخم برای دیگران قابل مشاهده نیست. اگر فرد بخواهد تیغه بینی را تغییر دهد، رینوپلاستی بسته گزینه مناسبی است.

 • تیپ پلاستی

این روش فقط برای تغییرات در نوک بینی استفاده می‌شود. از آنجا که بدون برداشتن غضروف از تیغه بینی، نوک بینی خوب و محکم ساخته نمی‌شود، به تنهایی نتیجه رضایت‌بخشی ندارد. بنابراین همراه با یکی از دو روش بالا قابل انجام است.

رینوپلاستی

انواع عمل جراحی بینی

فرد متقاضی عمل حتما باید با جراح خود در مورد مدلی که مدنظرش است صحبت کند. جراح باید تمام موارد زیادی از جمله نوع پوست، فرم و اندازه صورت، نوع بینی از لحاظ گوشتی یا استخوانی بودن را برای فرد توضیح دهد. زیرا یکی از مهم‌ترین موضوعات جراحی به حساب می‌آید.

 • جراحی بینی طبیعی

در این نوع جراحی به فرم طبیعی بینی اهمیت زیادی داده می‌شود تا بین اجزای صورت و بینی هارمونی و تناسبی ایجاد شود. در این مدل بینی، خطوط محیط بینی صاف و هموار است. همچنین پل بینی با ظاهر و شکل نوک بینی تناسب دارد.

 • جراحی بینی فانتزی

در این جراحی، تغییرات زیادی روی بینی انجام می‌شود. نوک بینی در این مدل بیش از اندازه به سمت بالا کشیده می‌شود بنابراین بینی دارای قوس زیادی است.

 • جراحی بینی نیمه فانتزی

یکی از پرطرفدارتین عمل‌های زیبایی بینی است. افرادی که علاقه به بینی خیلی طبیعی ندارند از طرفی هم از بینی عروسکی یا فانتزی خوششان نمی‌‌آید، متقاضی این ننوع مدل بینی می‌شوند.

از آنجا که جراحی بینی نیمه فانتزی در کشور بسیار رایج شده است، در ادامه به بررسی کامل آن می‌پردازیم. بیشتر بخوانید: اختلالات خواب در سالمندان

تفاوت جراحی بینی نیمه فانتزی و دیگر روش ها

این مدل بینی مابین بینی طبیعی و بینی فانتزی است. به این معنی که مثلا پل بینی نه صاف است و نه مانند مدل فانتزی یا عروسکی نوک آن بیش از اندازه به سمت بالا کشیده شده است. همچنین نه سایز بینی طبیعی را دارد نه به اندازه بینی فانتزی کوچک است. بینی نیمه فانتزی نسبت به بینی طبیعی عملکرد ضعیف‌تر و نسبت به بینی قانتزی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

تفاوت بینی نیمه فانتزی با بینی فانتزی

از مهم‌ترین تفاوت این دو مدل بینی می‌توان به زاویه لب بالا با نوک بینی اشاره کرد. نوک بینی فانتزی بیش از اندازه بالا است و زاویه‌ای در حدود 105 درجه بین لب و نوک بینی وجود دارد. این در حالی است که این زاویه در جراحی بینی طبیعی به 95 درجه می‌رسد. بنابراین زاویه بینی نیمه فانتزی مابین 95 تا 100 درجه و به اندازه کافی درنظر گرفته می‌شود. سایز بینی نیمه فانتزی نسبت به مدل طبیعی کوچک‌تر و نسبت به مدل فانتزی بزرگتر است. به بیان دیگر اندازه بینی در جراحی بینی نیمه فانتزی به اندازه درست و مناسب کوچک می‌شود. همچنین قوس روی تیغه بینی فانتزی نسبت به مدل عروسکی کمتر است. به طور کلی بینی نیمه فانتزی مانند بینی عروسکی مصنوعی نیست.

کاندید مناسب جراحی بینی نیمه فانتزی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند درصورتی که بینی قوز داشته باشد، جز بینی‌های استخوانی محسوب می‌شود. اما پوست نوک و کناره‌های بینی هم بسیار مهم است. در صورتی که بینی قوزدار با پوست ضخیمی باشد، بینی گوشتی محسوب می‌شود. بنابراین برخورداری از یک بینی با بافت و غضروف محکم و داشتن یک پوست نازک از ملزومات جراحی بینی نیمه فانتزی است. پس افرادی که بینی استخوانی دارند بهترین کاندیدا برای جراحی بینی نیمه فانتزی هستند. به افراد با بینی گوشتی، جراحی بینی طبیعی پیشنهاد می‌شود. بیشتر بخوانید: خوابیدن با دهان باز

کاندید مناسب جراحی بینی نیمه فانتزی

مراقبت بعد از عمل بینی نیمه فانتزی

 • چند ساعت پس از جراحی آماده ترخیص از بیمارستان یا کلینیک هستید. مشروط بر اینکه بتوانید کمی راه بروید، به دستشویی بروید. مقدار خیلی کم مایعات بنوشید. داشتن حالت تهوع و استفراغ طبیعی است.
 • زمان برگشت به خانه، حالت نیمه نشسته را همیشه حفظ کنید.
 • یک تا 2 ساعت بایستید و چند قدم راه بروید.
 • ههنگام خواب دو بالشت زیر سر خود قرار دهید و اجازه ندهید سرتان بیفتد.
 • حتما مایعات خنک و سوپ بخورید. از خوردن غذاهای جویدنی پرهیز کنید.
 • از خوردن آب کرفس در دو هفته اول پرهیز کنید چون منجر به افت فشار خون می‌شود.
 • سوزش گلو طبیعی است و پس از چند روز برطرف می‌شود.
 • حتما با دهان باز عطسه کنید.
 • از خوردن کپسول ژلوفن بعد از عمل خودداری کنید. زیرا ممکن است خونریزی را تشدید کند.
 • حداقل به مدت دو هفته از مکالمات طولانی مدت و انجام دادن فعالیت‌های سنگین دوری کنید.
 • به مدت یک هفته الی ده روز لباس‌های جلوباز بپوشید.
 • در روز برداشتن آتل قبل از مراجعه به پزشک حمام کنید.

هزینه عمل بینی نیمه فانتزی

معمولا اولین نکته‌ای که ذهن فرد را برای عمل جراحی بینی درگیر می‌کند، هزینه عمل آن است. عواملی مختلفی بر هزینه عمل بینی تاثیر می‌گذارد. عمده هزینه جراحی بینی نیمه فانتزی به تخصص و تجربه جراح بستگی دارد. عامل دوم نوع بینی فرد است. معمولا جراحی بینی استخوانی کمتر از بینی‌های گوشتی و غضروفی است. عمال بعدی منطقه جغرافیایی است که قیمت عمل بینی در شهرهای کوچک از تهران و شهرهای بزرگ کمتر است.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

عوارض خوابیدن با دهان باز

عوارض خوابیدن با دهان باز

درحالی که خوابیدن با دهان باز مسئله مهمی به نظر نمی رسد، می تواند یک هشدار مهم برای مشکلات تنفسی در خواب باشد که تأثیر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 4 =