دکتر ریحانه حیدری / جراحی زیبایی بینی / راهنمای کامل جراحی بینی شکسته
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این شکستگی ها اغلب روی پل بینی یا سپتوم رخ می دهد. تیغه بینی ساختاری است که مجاری بینی را تقسیم می کند. در ادامه به جراحی بینی شکسته بیشتر می پردازیم.

علل شایع شکستگی بینی

علل شایع شکستگی بینی شامل ورزش های تماسی، دعوا، سقوط و تصادفات وسایل نقلیه موتوری است که منجر به ضربه می شود. علائم و نشانه‌های شکستگی بینی شامل درد، تورم و کبودی در اطراف بینی و زیر چشم‌ها می‌شود.

 بینی شما ممکن است کج به نظر برسد و ممکن است نفس کشیدن برایتان دشوار باشد. درمان شکستگی بینی ممکن است شامل روش هایی برای تنظیم مجدد بینی باشد.

علائم شکستگی بینی

کبودی اطراف چشم و یا بینی کمی کج به دنبال آسیب معمولاً نشان دهنده شکستگی بینی است.

اگر استخوان‌ها به یک طرف فشار داده شوند، مراقبت فوری پزشکی ایده‌آل است، اما زمانی که تورم بافت نرم بینی را منحرف کرد، انتظار 48 تا 72 ساعت برای قرار ملاقات با پزشک ممکن است در واقع به پزشک در ارزیابی آسیب شما با کاهش تورم کمک کند. در حالی که منتظر مراجعه به پزشک هستید، روی بینی تان یخ بگذارید.

آنچه مهم‌تر است این است که آیا استخوان‌های بینی جابه‌جا شده‌اند، تصویربرداری شکستگی با اشعه ایکس یا سی‌تی اسکن ممکن است به تأیید شکستگی بینی جابجا شده کمک کند.

علائم شکستگی بینی

جراحی بینی شکسته

برای استخوان هایی که به طور قابل توجهی جابجا شده اند، جراحان اغلب تلاش می کنند تا استخوان های بینی را تحت بیهوشی موضعی یا عمومی به موقعیت صاف تر برگردانند. این معمولاً طی هفت تا ده روز پس از آسیب انجام می شود، به طوری که استخوان ها در موقعیت جابجایی بهبود نمی یابند.

 از آنجایی که بسیاری از شکستگی‌ها نامنظم هستند و به جای خود باز نمی‌گردند، این روش فقط در نیمی از زمان‌ها موفقیت‌آمیز است. جابجایی به دلیل آسیب اغلب منجر به اختلال در تنفس می شود، بنابراین ممکن است به جراحی بینی اصلاحی، معمولاً جراحی بینی، نیاز باشد. جراحی بینی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و بیماران معمولاً به دلیل تورم و کبودی قصد دارند تا حدود یک هفته در انظار عمومی ظاهر نشوند.

سایر علائم شکستگی بینی

علائم و نشانه های شکستگی بینی ممکن است بلافاصله ظاهر شوند یا ممکن است تا سه روز طول بکشد تا ایجاد شوند.

علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا حساسیت، به خصوص هنگام لمس بینی
 • تورم بینی و نواحی اطراف
 • خون ریزی
 • کبودی اطراف بینی یا چشم
 • بینی کج یا بد شکل
 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • ترشح مخاط از بینی شما (رینوره)

احساس می کنید که مجرای بینی شما مسدود شده است

بیشتر بخوانید: جراحی انحراف بینی

علل شکستگی بینی

از آنجایی که بینی برجسته‌ترین ویژگی صورت شماست، بیرون زده بدون محافظت این ویژگی صورت نیز بیشترین خطر آسیب را دارد.

بینی های شکسته تقریباً 40 درصد از شکستگی های صورت را تشکیل می دهند.

بینی شما توسط غضروف (در جلو) و استخوان (در پشت و پل) حمایت می شود. وقتی این چارچوب استخوان و غضروف با نیرویی ضربه می زند، استخوان ها می توانند ترک بخورند یا شکسته شوند که منجر به شکستگی بینی می شود.

 • علل شایع شکستگی بینی عبارتند از:
 • آسیب ناشی از ورزش های تماسی مانند فوتبال، بسکتبال یا فوتبال
 • دعوا، وقتی مشت پرتاب می شود
 • تصادفات وسایل نقلیه موتوری
 • سقوط

شکستگی بینی حتی می‌تواند در اثر فعالیت‌هایی مانند راه رفتن روی یک جسم ثابت یا بازی‌های خشن و از نوع کشتی ایجاد شود.

عوارض شکستگی بینی

عوارض شکستگی بینی شامل موارد زیر است:  

انحراف سپتوم

شکستگی بینی ممکن است باعث انحراف تیغه بینی شود، وضعیتی که زمانی رخ می دهد که دیواره نازکی که دو طرف بینی شما را تقسیم می کند (سپتوم بینی) به یک طرف جابجا می شود و مجرای بینی شما را از آن طرف باریک می کند. داروها می توانند به شما در مدیریت انحراف سپتوم کمک کنند، اگرچه برای اصلاح این وضعیت به جراحی نیاز است.

جمع آوری خون (هماتوم تیغه بینی)

گاهی اوقات، مجموعه ای از خون به نام هماتوم تیغه بینی ممکن است همراه با شکستگی بینی باشد. هماتوم تیغه بینی می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کند. هماتوم سپتوم نیاز به تخلیه اضطراری جراحی دارد تا از آسیب غضروف جلوگیری شود.

شکستگی غضروف

اگر شکستگی شما به دلیل یک ضربه قوی، مانند یک تصادف رانندگی باشد، ممکن است شکستگی غضروف را نیز تجربه کنید. اگر آسیب شما به اندازه ای شدید باشد که نیاز به درمان جراحی داشته باشد، جراحی بینی شکسته هم آسیب های استخوان و هم غضروف شما را برطرف می کند.

آسیب گردن

به همین ترتیب، شکستگی‌های بینی ناشی از صدمات با سرعت بالا مانند شکستگی‌هایی که در تصادفات وسایل نقلیه موتوری تجربه می‌شوند. ممکن است با آسیب‌هایی به گردن شما (ستون فقرات گردنی) همراه باشد. اگر ضربه به اندازه ای قوی باشد که بینی شما را بشکند، ممکن است آنقدر قوی باشد که به استخوان های گردن شما آسیب برساند. اگر مشکوک به آسیب به گردن هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

عوارض شکستگی بینی

چه زمانی باید به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کرد

اگر آسیب دیدگی بینی همراه با آسیب سر یا گردن را تجربه کردید که ممکن است با سردرد شدید، گردن درد، استفراغ یا از دست دادن هوشیاری مشخص شود، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

 • دشواری در تنفس
 • خونریزی که نمی توانید متوقف کنید
 • تغییر قابل توجه در شکل بینی شما که به تورم مربوط نمی شود، مانند ظاهر کج یا پیچ خورده
 • تخلیه مایع از بینی شما

کارهایی که می توانید قبل از قرار ملاقات انجام دهید

 • بلافاصله پس از آسیب دیدگی، یخ را روی آن ناحیه بمالید تا ورم حفظ شود
 • برای نگه داشتن یخ روی بینی از فشار کم استفاده کنید
 • مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول می توانند به کاهش درد کمک کنند. ایبوپروفن همچنین می تواند به تسکین التهاب کمک کند

قرار ملاقات شما

اگر آسیب شدید است، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و زمانی برای آماده شدن برای قرار ملاقات خود نخواهید داشت. اما، اگر آسیب وارد شده به بینی شما جزئی باشد فقط با تورم و درد متوسط ​​همراه است و ممکن است قبل از مراجعه به پزشک صبر کنید. این به زمان کاهش تورم اجازه می دهد، بنابراین شما و پزشکتان بهتر می توانید آسیب خود را ارزیابی کنید.

در صورت تداوم علائم و نشانه ها بهتر است قبل از مراجعه به پزشک بیش از یک هفته منتظر نمانید.

در طول این دوره انتظار، اگر:

 • درد یا تورم به تدریج بهتر نمی شود و در نهایت ناپدید می شود
 • بعد از کاهش تورم بینی شما بدشکل یا کج به نظر می رسد
 • شما حتی پس از فروکش کردن تورم نمی توانید به طور موثر از طریق بینی نفس بکشید
 • خونریزی های مکرر بینی را تجربه می کنید
 • احتمالا تب دارید

احتمالاً با مراجعه به پزشک خانواده یا پزشک عمومی شروع خواهید کرد با این حال پزشک احتمالاً شما را به متخصص گوش و حلق و بینی (گوش و حلق و بینی) ارجاع می دهد. اگر بینی شما شکسته است و نیاز به ترمیم دارد این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. برای بهترین نتیجه باید ظرف دو تا سه هفته عمل را انجام دهید.

ترمیم شکستگی بینی با جراحی

برای رفع جابجایی ها و شکستگی ها، پزشک ممکن است از چندین روش استفاده کند:

جراحی بسته بینی شکسته

اگر شکستگی استخوان ها و غضروف ها را در بینی جابجا کرده باشد، پزشک ممکن است بتواند به صورت دستی آن ها را با یک روش غیرجراحی به نام جااندازی بسته دوباره تنظیم کند. برای بهترین نتایج، جااندازی بسته نباید بیش از 14 روز پس از شکستگی انجام شود. در طی این روش، پزشک از اسپکولوم بینی برای باز کردن سوراخ های بینی شما استفاده می کند. از ابزارهای ویژه ای برای کمک به تراز کردن استخوان های شکسته و غضروف های شما و بازگرداندن آن ها به موقعیت اولیه استفاده می شود.

جراحی برای تسکین درد شکستگی بینی

قبل از عمل به داروهای ضد درد از جمله تزریق موضعی و اسپری بینی نیاز خواهید داشت.

بهبود جراحی بینی شکسته

اگر خونریزی مداوم مربوط به هر شکستگی بینی را تجربه می کنید، ممکن است لازم باشد سوراخ های بینی خود را با نوارهای گاز مرطوب شده پر کنید. این نوارها حاوی یک پماد آنتی بیوتیک برای کمک به جلوگیری از عفونت هستند. بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند در طول روند بهبودی چند روز در خانه بمانند، زیرا تورم و کبودی قابل توجه از عوارض جانبی رایج است. ناراحتی، تورم و کبودی معمولاً حدود یک تا دو هفته پس از جراحی به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *