مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی بینی در افراد دیابتی

همه چیز در مورد جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد جراحی بینی خود را داشته باشند، لازم است نکاتی را قبل و بعد از عمل رعایت نمایند. معمولاً پیشنهاد می‌شود بیماران برای کنترل قند خون، پیش از جراحی بینی با پزشک معالج خود و همچنین جراح زیبایی مشورت نمایند و مراقبت‌های لازم را به عمل آورند تا دچار مشکلی در حین جراحی یا پس از آن نشوند. دقت داشته باشید که انجام عمل در این افراد ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد، برای مثال ممکن است در حین جراحی افت یا بالا رفتن قند خون روند انجام جراحی را مختل کند، همچنین در بعضی از مواقع نیز بعد از عمل ممکن است که روند بهبودی زخم‌ها و جای بخیه کمی طولانی تر باشد.

جراحی بینی در افراد دیابتی

آیا جراحی بینی در بیماران دیابتی مجاز است؟

احتمالاً یکی از سوال‌های رایجی که برای بیماران مبتلا به دیابت پیش می‌آید، این است که آیا انجام جراحی بینی برای ما مجاز است؟ در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم جراحی بینی در بیماران دیابتی مجاز بوده اما دارای محدودیت‌های خاصی است که لازم است افراد مبتلا به دیابت با آنها آشنا شوند ولی این بدان معنا نیست که به طور کلی امکان جراحی بینی برای این گروه از افراد امکان پذیر نیست.

افراد مبتلا به دیابت لازم است تلاش کنند که پیش از جراحی بینی از پزشک معالج خود در خصوص کنترل قند خون، جلوگیری از بالا رفتن یا افت قند خون خود در حین، قبل یا بعد از عمل مشورت‌های لازم را بگیرند پس انجام عمل زیر نظر یک پزشک با تجربه و کرابلد باعث شده تا محدودیت های عمل به حداقل برسد.

مهم ترین اقدامات لازم در مورد جراحی بینی در بیماران دیابتی

بسیار حائز اهمیت خواهد بود که بیماران دیابتی پیش از انجام جراحی باید نکاتی را در نظر داشته باشند. یکی از مهمترین نکات پیش از جراحی، این است که افراد نهایت تلاش خود را به کار گیرند تا میزان قند خون خود را در تا حد ممکن کنترل کنند.  

از آن جایی که بالا بودن قند خون در حین جراحی می‌تواند خطرات بسیار زیادی را برای بیماران مبتلا به دیابت به وجود آورد، جراح و متخصص بیهوشی قند خون بیمار را حین جراحی و پیش از جراحی با دقت چک می‌کند. 

بررسی قند خون بدین منظور است که قند خون بیماران افزایش یا افت نداشته باشد تا اختلالی در روند جراحی به وجود نیاید. یکی از فرایندهایی که می‌تواند به کاهش احتمال افزایش قند خون در روند جراحی بینی در بیماران مبتلا به دیابت کمک کند، فرایندی تحت عنوان کنترل سخت است. کنترل سخت یا کنترل دقیق در واقع فرآیند و روندی است که روی بیماران مبتلا به دیابت نوع یک انجام خواهد شد که شامل استفاده از انسولین به منظور مدیریت میزان قند خون است.

همچنین در برخی مواقع این امکان وجود دارد که با توجه به نظر و پیشنهاد بهترین جراح بینی در تهران فرد مبتلا به دیابت ملزم شود مدتی پیش از جراحی خود به منظور کاهش عوارض احتمالی از یک رژیم غذایی خاصی پیروی نماید. بنابراین اگر شما به این بیماری مبتلا هستید لازم است تا حتما تمامی نکات مراقبتی را رعایت نمایید.

خطرات ناشی از جراحی بینی در افراد دیابتی

متاسفانه این امکان وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت در حین جراحی بینی با مشکلاتی مواجه شوند، یکی از مهم ‌ترین مشکلات کاهش سطح قند خون است که سبب اختلال در روند جراحی می شود همچنین دقت داشته باشید که روند بهبودی و ترمیم زخم کمی طولانی نر خواهد بود ولی جای هیچ نگرانی در رابطه با این موضوع نیست.

📌 نکته: افراد مبتلا به دیابت باید تلاش بسیاری کنند تا قند خون خود را به وسیله دارو یا انسولین به خوبی کنترل نمایند تا بهبودی آنها طولانی نشود. خوشبختانه در صورت کنترل قند خون، جای برش و زخم‌های جراحی بینی همانند افراد عادی هر جه سریع تر بهبود می یابد همچنین کنترل این موضوع می تواند در کاهش عوارض هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

از جمله خطرات کلی جراحی بینی برای افراد دیابتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ بیماران دیابتی به دوره ریکاوری طولانی تری نیاز دارند.

✳️ خطر ابتلا به عفونت بعد از جراحی در آنها وجود دارد.

✳️ حفظ قند خون در یک سطح کنترل شده، برای بیمار بسیار پر مشقت می باشد، چون باید به طور مرتب ورزش کرده و داروهایی را برای رسیدن به بهبود بهتر، مورد استفاده قرار دهد.

سوالات متداول

بهترین راهکار برای عمل بینی در افراد دیابتی چیست؟

لازم است بیماران دیابتی پیش از انجام جراحی بینی آزمایشات لازم را انجام دهند‌، همچنین عمل بینی این افراد هم به صورت باز هم بسته امکان‌ پذیر خواهد بود.

آیا بیهوشی در افراد دیابتی خطرناک است؟

لازم است بدانید بیهوشی در بیماران دیابتی موجب بروز تغییرات متابولیک در آن‌ها شده و در نتیجه کنترل قند سخت تر می شود به همین دلیل لازم است وضعیت متابولیک، عواض مزمن و نوع دیابت در افراد، پیش از جراحی به طور دقیق بررسی شود.

آیا هزینه جراحی بینی در افراد دیابتی متفاوت است؟

خیر- هزینه انجام جراحی بینی برای بیماران دیابتی هیچ تفاوتی با سایر افراد نداشته بلکه بستگی به میزان ایرادات، نوع بینی و … بستگی دارد.

نتیجه گیری

جراحی بینی برای بیماران دیابتی ممکن است خطراتی را برای این افراد به همراه داشته باشند. اما باید بدانید اگر این عمل زیر نظر بهترین جراح بینی که از تجربه و مهارت بالایی هم برخوردار است انجام داده شود نتیحه مطلوبی را به همراه دارد. در انتها اگر هر سوال دیگری در رابطه با این موضوع دارید در بخش انتهایی مقاله مطرح نمایید.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *