دکتر ریحانه حیدری / اختلال خواب / انواع جراحی آپنه خواب و آنچه باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع جراحی آپنه خواب و آنچه باید بدانید

آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. این باعث می شود که تنفس شما به طور دوره ای در هنگام خواب متوقف شود. این به شل شدن عضلات گلو شما مربوط می شود. هنگامی که تنفس را متوقف می کنید، بدن شما معمولاً بیدار می شود و باعث می شود خواب با کیفیت خود را از دست بدهید.با گذشت زمان، آپنه خواب می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا، مشکلات متابولیک و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد، بنابراین درمان آن مهم است. اگر درمان های غیرجراحی کمکی نکرد، ممکن است به جراحی آپنه خواب نیاز داشته باشید.

رویه های مختلف چیست؟

بسته به شدت آپنه خواب و سلامت کلی شما، گزینه های جراحی زیادی برای درمان آپنه خواب وجود دارد.

کاهش حجم بافت فرکانس رادیویی

اگر نمی توانید از دستگاه تنفسی مانند دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) استفاده کنید، پزشک ممکن است کاهش بافت حجمی با فرکانس رادیویی (RFVTR) را توصیه کند. در این روش از امواج رادیویی برای کوچک کردن یا برداشتن بافت‌های پشت گلو استفاده می‌شود و راه هوایی شما باز می‌شود.

به خاطر داشته باشید که این روش اغلب برای درمان خروپف استفاده می شود، اگرچه ممکن است به آپنه خواب نیز کمک کند.

جراحی فارنگوپلاستی

جراحی فارنگوپلاستی شامل برداشتن بافت اضافی از بالای گلو و پشت دهان است. مانند روش RFVTR، معمولاً فقط در صورتی انجام می‌شود که نتوانید از دستگاه CPAP یا دستگاه دیگری استفاده کنید و به عنوان درمان خروپف استفاده می‌شود.

جراحی فک بالا

به این روش تغییر موقعیت فک نیز گفته می شود. این شامل حرکت دادن فک به سمت جلو برای ایجاد فضای بیشتری در پشت زبان است. این می تواند راه هوایی شما را باز کند. یک مطالعه کوچک در سال 2016 با شرکت 16 شرکت کننده نشان داد که پیشرفت فک بالا شدت آپنه خواب را در همه شرکت کنندگان تا بیش از 50 درصد کاهش می دهد.

جراحی فک بالا

استئوتومی فک پایین قدامی

این روش استخوان چانه شما را به دو قسمت تقسیم می کند و به زبان شما اجازه می دهد به سمت جلو حرکت کند. این کمک می کند تا راه هوایی شما باز شود و در عین حال فک و دهان شما تثبیت شود. این روش نسبت به سایر روش‌ها زمان بهبودی کوتاه‌تری دارد، اما معمولاً کمتر مؤثر است. همچنین ممکن است پزشک انجام این روش را همراه با نوع دیگری از جراحی پیشنهاد دهد.

جراحی  Genioglossus

جراحی Genioglossus شامل کمی سفت کردن تاندون های جلوی زبان شما است. این می تواند مانع از چرخش زبان شما و اختلال در تنفس شما شود. معمولاً در کنار یک یا چند روش دیگر انجام می شود.

گلوسکتومی خط وسط و کاهش پایه زبان

این نوع جراحی شامل برداشتن قسمتی از پشت زبان است. این باعث می شود راه هوایی شما بزرگتر شود. مطالعات نشان می دهد که این روش دارای میزان موفقیت 60 درصد یا بالاتر است.

برداشتن لوزه لینگوال

این روش هم لوزه‌ها و هم بافت لوزه‌های پشت زبان را از بین می‌برد. پزشک ممکن است این گزینه را برای کمک به باز کردن قسمت پایین گلو برای تنفس راحت‌تر توصیه کند.

سپتوپلاستی و کاهش شاخک

تیغه بینی ترکیبی از استخوان و غضروف است که سوراخ های بینی شما را از هم جدا می کند. اگر تیغه بینی شما خم شده باشد، می تواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد. سپتوپلاستی شامل صاف کردن تیغه بینی است که می تواند به صاف کردن حفره های بینی و تسهیل تنفس کمک کند.

سپتوپلاستی و کاهش شاخک

استخوان‌های منحنی در امتداد دیواره‌های مجرای بینی، به نام شاخک‌ها، گاهی اوقات می‌توانند در تنفس اختلال ایجاد کنند. کاهش شاخک شامل کاهش اندازه این استخوان ها برای کمک به باز شدن راه هوایی شما است.

محرک عصب هایپوگلاسال

این روش شامل اتصال یک الکترود به عصب اصلی است که زبان شما را کنترل می کند، به نام عصب هیپوگلاس. الکترود به دستگاهی شبیه به پیس میکر متصل می شود. هنگامی که در خواب تنفس را متوقف می کنید، ماهیچه های زبان شما را تحریک می کند تا از مسدود شدن راه هوایی شما جلوگیری کند.

این یک گزینه درمانی جدیدتر با نتایج امیدوارکننده است. با این حال، یکی از بررسی این روش اشاره می کند که نتایج آن در افرادی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند، کمتر سازگار است.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی فانتزی

تعلیق Hyoid

اگر آپنه خواب شما به دلیل انسداد در نزدیکی پایین زبان شما ایجاد می شود، پزشک ممکن است روشی به نام تعلیق هیوئید را پیشنهاد کند. این شامل حرکت دادن استخوان هیوئید و عضلات مجاور آن در گردن است تا راه هوایی شما باز شود.

خطرات جراحی آپنه خواب چیست؟

در حالی که همه جراحی ها دارای برخی از خطرات هستند، داشتن آپنه خواب می تواند عوارض خاصی را افزایش دهد، به خصوص در مورد بیهوشی. خیلی از داروهای بیهوشی گلو شما را شل می کند، که می تواند آپنه خواب را در طول عمل بدتر کند.

در نتیجه، احتمالاً به پشتیبانی اضافی مانند لوله داخل تراشه برای کمک به طول عمل نیاز دارد. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که مدتی بیشتر در بیمارستان بمانید تا اجازه دهید شما را در حین بهبودی کنترل کند.

سایر خطرات احتمالی جراحی عبارتند از:

  • خون ریزی از حد
  • عفونت
  • ترومبوز سیاهرگی عمقی
  • مشکلات خصوصی
  • احتباس بیماری
  • واکنش الرژیک به بیهوشی

با پزشک خود صحبت کنید

اگر به جراحی آپنه خواب نیاز دارید، با پزشک خود در مورد علائم و سایر درمان هایی که امتحان کرده اید صحبت کنید.

این شامل:

یک دستگاه CPAP یا دستگاه مشابه

اکسیژن درمانی

استفاده از بالش های اضافی برای سرپا نگه داشتن خود در هنگام خواب

به جای پشت به پهلو بخوابید

یک وسیله دهانی، مانند محافظ دهان، که برای افراد مبتلا به آپنه خواب طراحی شده است

تغییرات سبک زندگی، مانند کاهش وزن یا ترک سیگار

درمان هر گونه اختلال زمینه ای قلبی یا عصبی عضلانی که ممکن است باعث آپنه خواب شما شود.

نتیجه گیری

بسته به علت زمینه ای، گزینه های جراحی زیادی برای درمان آپنه خواب وجود دارد. با پزشک خود کار کنید تا مشخص کنید کدام روش برای شرایط شما بهترین کار را دارد.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
اختلال خواب در نوجوانان

اختلال خواب در نوجوانان

دقت داشته باشید که مشکلات اختلال خواب در نوجوانان روز به روز به دلیل مشکلات اجتماعی، زیستی و استفاده از صفحات مجازی و...

درمان کابوس شبانه

درمان کابوس شبانه

کابوس شبانه به درمان خاصی نیاز ندارد، ولی در صورت تکرار بیش از حد آنها می توان با بهره گیری از داروهای ضد افسردگی و ضد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *