مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی آپنه خواب چیست؟

جراحی آپنه خواب

جراحی آپنه خواب، یک روش درمانی است که برای درمان مشکلات ناشی از آپنه خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. آپنه خواب یک اختلال خواب است که در آن، تنفس فرد هنگام خواب به طور متناوب متوقف یا کاهش می‌یابد. این وقفه‌ها می‌تواند به مدت کوتاهی مانند چند ثانیه یا به مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد و منجر به عوارضی نظیر خستگی روزانه، افزایش خطر بروز برخی بیماری‌ها مانند فشار خون بالا، اختلالات قلبی و مشکلات روانی می‌شود.

در صورتی که روش‌های درمانی غیرجراحی نظیر استفاده از دستگاه CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) یا روش‌های دیگر موثر نباشند یا در صورت وجود مشکلات جسمی مانند تضعیف عضلات حلق یا بینی، جراحی آپنه خواب به عنوان یک گزینه مورد نظر قرار می‌گیرد. در این نوع جراحی، عملکرد تنفسی فرد بهبود می‌یابد با ایجاد تغییرات در ساختارهای داخلی گلویی، از جمله بینی، حلق و فک، شامل مسیرهای تنفسی، حذف بافت‌های اضافی و تغییرات دیگر است.

رویه های مختلف چیست؟

بسته به شدت آپنه خواب و سلامت کلی شما، گزینه های جراحی زیادی برای درمان آپنه خواب وجود دارد.

کاهش حجم بافت فرکانس رادیویی

اگر نمی توانید از دستگاه تنفسی مانند دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) استفاده کنید، پزشک ممکن است کاهش بافت حجمی با فرکانس رادیویی (RFVTR) را توصیه کند. در این روش از امواج رادیویی برای کوچک کردن یا برداشتن بافت‌های پشت گلو استفاده می‌شود و راه هوایی شما باز می‌شود.

به خاطر داشته باشید که این روش اغلب برای درمان خروپف استفاده می شود، اگرچه ممکن است به آپنه خواب نیز کمک کند.

جراحی فارنگوپلاستی

جراحی فارنگوپلاستی شامل برداشتن بافت اضافی از بالای گلو و پشت دهان است. مانند روش RFVTR، معمولاً فقط در صورتی انجام می‌شود که نتوانید از دستگاه CPAP یا دستگاه دیگری استفاده کنید و به عنوان درمان خروپف استفاده می‌شود.

جراحی فک بالا

به این روش تغییر موقعیت فک نیز گفته می شود. این شامل حرکت دادن فک به سمت جلو برای ایجاد فضای بیشتری در پشت زبان است. این می تواند راه هوایی شما را باز کند. یک مطالعه کوچک در سال 2016 با شرکت 16 شرکت کننده نشان داد که پیشرفت فک بالا شدت آپنه خواب را در همه شرکت کنندگان تا بیش از 50 درصد کاهش می دهد.

جراحی فک بالا

استئوتومی فک پایین قدامی

این روش استخوان چانه شما را به دو قسمت تقسیم می کند و به زبان شما اجازه می دهد به سمت جلو حرکت کند. این کمک می کند تا راه هوایی شما باز شود و در عین حال فک و دهان شما تثبیت شود. این روش نسبت به سایر روش‌ها زمان بهبودی کوتاه‌تری دارد، اما معمولاً کمتر مؤثر است. همچنین ممکن است پزشک انجام این روش را همراه با نوع دیگری از جراحی پیشنهاد دهد.

جراحی  Genioglossus

جراحی Genioglossus شامل کمی سفت کردن تاندون های جلوی زبان شما است. این می تواند مانع از چرخش زبان شما و اختلال در تنفس شما شود. معمولاً در کنار یک یا چند روش دیگر انجام می شود.

گلوسکتومی خط وسط و کاهش پایه زبان

این نوع جراحی شامل برداشتن قسمتی از پشت زبان است. این باعث می شود راه هوایی شما بزرگتر شود. مطالعات نشان می دهد که این روش دارای میزان موفقیت 60 درصد یا بالاتر است.

برداشتن لوزه لینگوال

این روش هم لوزه‌ها و هم بافت لوزه‌های پشت زبان را از بین می‌برد. پزشک ممکن است این گزینه را برای کمک به باز کردن قسمت پایین گلو برای تنفس راحت‌تر توصیه کند.

سپتوپلاستی و کاهش شاخک

تیغه بینی ترکیبی از استخوان و غضروف است که سوراخ های بینی شما را از هم جدا می کند. اگر تیغه بینی شما خم شده باشد، می تواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد. سپتوپلاستی شامل صاف کردن تیغه بینی است که می تواند به صاف کردن حفره های بینی و تسهیل تنفس کمک کند.

سپتوپلاستی و کاهش شاخک

استخوان‌های منحنی در امتداد دیواره‌های مجرای بینی، به نام شاخک‌ها، گاهی اوقات می‌توانند در تنفس اختلال ایجاد کنند. کاهش شاخک شامل کاهش اندازه این استخوان ها برای کمک به باز شدن راه هوایی شما است.

محرک عصب هایپوگلاسال

این روش شامل اتصال یک الکترود به عصب اصلی است که زبان شما را کنترل می کند، به نام عصب هیپوگلاس. الکترود به دستگاهی شبیه به پیس میکر متصل می شود. هنگامی که در خواب تنفس را متوقف می کنید، ماهیچه های زبان شما را تحریک می کند تا از مسدود شدن راه هوایی شما جلوگیری کند.

این یک گزینه درمانی جدیدتر با نتایج امیدوارکننده است. با این حال، یکی از بررسی این روش اشاره می کند که نتایج آن در افرادی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند، کمتر سازگار است.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی فانتزی

تعلیق Hyoid

اگر آپنه خواب شما به دلیل انسداد در نزدیکی پایین زبان شما ایجاد می شود، پزشک ممکن است روشی به نام تعلیق هیوئید را پیشنهاد کند. این شامل حرکت دادن استخوان هیوئید و عضلات مجاور آن در گردن است تا راه هوایی شما باز شود.

مزایای جراحی آپنه خواب

جراحی آپنه خواب می‌تواند برای افرادی که با مشکلات آپنه خواب مواجه هستند، مزایا و فواید زیر را داشته باشد:

 بهبود کیفیت خواب: با اصلاح تنگی راه هوایی و جریان هوای مناسب در طول شب، توقف تنفس و بیدار شدن مکرر کاهش می‌یابد. این منجر به بهبود کیفیت خواب، خواب عمیق‌تر و راحت‌تر، و افزایش انرژی و خوابیدن بهتر در طول روز می‌شود.

 بهبود سلامت عمومی: آپنه خواب می‌تواند به مشکلات سلامتی جدی مانند خستگی مزمن، کاهش تمرکز و توجه، صداقت ضعیف، سردرد صبحگاهی و افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط باشد. با درمان آپنه خواب، این مشکلات بهبود یافته و سلامت عمومی بهبود می‌یابد.

 کاهش خطر بیماری‌های مرتبط: آپنه خواب می‌تواند باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی-عروقی مانند فشار خون بالا، بیماری عروق کرونری قلب، سکته قلبی و سکته مغزی شود. با درمان آپنه خواب، خطر ابتلا به این بیماری‌ها کاهش می‌یابد و سلامت قلب و عروق بهبود می‌یابد.

بهبود روابط و کیفیت زندگی: مشکلات آپنه خواب می‌توانند تأثیرات منفی بر روابط شخصی، روابط خانوادگی و عملکرد روزمره داشته باشند. با درمان آپنه خواب و بهبود کیفیت خواب، افزایش انرژی، تمرکز بهتر و حالت روحی بهتر، روابط بهبود یافته و کیفیت زندگی بهتر خواهد شد.

 کاهش استفاده از دستگاه‌های مداخله‌ای: برخی از افراد با آپنه خواب نیاز به استفاده از دستگاه‌های مداخله‌ای مانند ماسک CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) دارند. با درمان آپنه خواب از طریق جراحی، ممکن است نیاز به استفاده مداوم از این دستگاه‌ها کاهش یابد یا لغو شود.

خطرات جراحی آپنه خواب چیست؟

در حالی که همه جراحی ها دارای برخی از خطرات هستند، داشتن آپنه خواب می تواند عوارض خاصی را افزایش دهد، به خصوص در مورد بیهوشی. خیلی از داروهای بیهوشی گلو شما را شل می کند، که می تواند آپنه خواب را در طول عمل بدتر کند.

در نتیجه، احتمالا به پشتیبانی اضافی مانند لوله داخل تراشه برای کمک به طول عمل نیاز دارد. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که مدتی بیشتر در بیمارستان بمانید تا اجازه دهید شما را در حین بهبودی کنترل کند.علت احساس خفگی در گلو هنگام خواب چیست؟(کلیک کنید)

سایر خطرات احتمالی جراحی عبارتند از:

  • خون ریزی از حد
  • عفونت
  • ترومبوز سیاهرگی عمقی
  • مشکلات خصوصی
  • احتباس بیماری
  • واکنش الرژیک به بیهوشی

با پزشک خود صحبت کنید

اگر به جراحی آپنه خواب نیاز دارید، با پزشک خود در مورد علائم و سایر درمان هایی که امتحان کرده اید صحبت کنید.

این شامل:

یک دستگاه CPAP یا دستگاه مشابه

اکسیژن درمانی

استفاده از بالش های اضافی برای سرپا نگه داشتن خود در هنگام خواب

به جای پشت به پهلو بخوابید

یک وسیله دهانی، مانند محافظ دهان، که برای افراد مبتلا به آپنه خواب طراحی شده است

تغییرات سبک زندگی، مانند کاهش وزن یا ترک سیگار

درمان هر گونه اختلال زمینه ای قلبی یا عصبی عضلانی که ممکن است باعث آپنه خواب شما شود.

نتیجه گیری

بسته به علت زمینه ای، گزینه های جراحی زیادی برای درمان آپنه خواب وجود دارد. با پزشک خود کار کنید تا مشخص کنید کدام روش برای شرایط شما بهترین کار را دارد.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
اختلال خواب در نوجوانان

اختلال خواب در نوجوانان

دقت داشته باشید که مشکلات اختلال خواب در نوجوانان روز به روز به دلیل مشکلات اجتماعی، زیستی و استفاده از صفحات مجازی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *