0935 -87 88 686
تهران، انتهای بلوار کشاورز، بین جمالزاده و قریب، پلاک 135 ، ساختمان پزشکان کلینیک یلدا
دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » اهمیت پوست در جراحی بینی
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

اهمیت پوست در جراحی بینی

اگر بخواهیم به طور کامل به موضوع جراحی بینی بپردازیم با ید بگوییم که یکی از تاثیر گذار ترین موارد در جراحی بینی پوست می باشد. پوست بینی در حین جراحی دستخوش تغییر نشده و همه تغییرات روی غضروف و استخوان ها اعمال می شوند اما نوع پوست بینی می تواند نتایج را متفاوت جلوه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر پوست بینی بر نتیجه عمل بهتر است مقاله زیر را بخوانید.

جنس پوست بینی

پوست در هر ناحیه از بدن می تواند دارای ویژگی های خاصی باشد. پوست بینی افراد دارای دو دسته نازک و ضخیم می باشد که برخی ما بین این دو گروه قرار دارند و دارای ضخامت متوسط یا نرمال می باشند.

نکته قابل ذکر این است که بهترین نتیجه جراحی بینی برای افرادی است که دارای بینی با پوست مناسب و نرمال هستند، این افراد از شرایط ایده آل تری نسبت به افرادی که پوستشان یا خیلی نازک است یا خیلی ضخیم برخوردار می باشند. این نوع از پوست ها شرایط بدی را برای عمل فراهم می کنند.

اهمیت پوست در جراحی بینی های گوشتی

در بینی های گوشتی ضخامت پوست از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا معمولا پوست در بینی های گوشتی ضخیم بوده و باعث می شود نتیجه عمل و تلاش جراح به خوبی واضح نباشد.

معمولا در بینی های استخوانی پوست نازک بوه و در بینی های گوشتی پوست ضخیم می باشد. در بینی های گوشتی حتی پس از عمل هم شاهد پهن بودن نوک بینی خواهیم بود؛  اما نکته نگران کننده این است که افرادی که دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم هستند در بیشتر موارد غضروف ضعیف داشته و باعث می شوند با گذشت چند سال نوک بینی دچار افتادگی شود. برای این که از این اتفاق جلوگیری شود جراح ممکن است از غضروف های دیگر نواحی بینی، یا غضروف گوش یا دنده برای قوی کردن غضروف نوک بینی استفاده کند. این کار برای استحکام بخشیدن به نوک بینی می باشد تا از افتادگی جلوگیری شود.

بنابراین اولین نکته که پزشک باید توجه کند نوع پوست است زیرا می تواند نتیجه جراحی را دستخوش تغییراتی کند و باعث شود بینی به حالت قبلی باز گردد و نیاز به جراحی ترمیمی پیدا کند.

اما در حالت کلی با تمام این اتفاقات که در حین جراحی بینی گوشتی می افتد باز هم نتیجه نشان دهنده این حجم از تلاش نخواهد بود و به دلیل حجم پوست تغییرات ملموس نخواهند بود. زیرا در بیشتر بینی های گوشتی بینی را نمی توان به شکل فانتزی یا نیمه فانتزی عمل کرد و معمولا فرم بینی طبیعی خواهند داشت.

اهمیت پوست در جراحی بینی استخوانی

بسیاری از افراد فکر می کنند که فقط پوست ضخیم می تواند در نتیجه عمل بینی تاثیرگذار باشد این در حالی است که پوست اگر خیلی هم نازک باشد می تواند نتیجه جراحی را دچار مشکلاتی کند.

در قسمت قبل در مورد ضخیم بودن پوست و تاثیر آن صحبت کردیم حال می خواهیم در مورد مشکلات پوست نازک صحبت کنیم. یکی از مشکلاتی که در پوست نازک با آن همراه هستیم این است که در این افراد کوچکترین مشکلی در حین انجام جراحی می تواند به طور کامل نمایان باشد و نتیجه مطلوبی به ما ندهد. 

در بینی های استخوانی معمولا پوست بینی نازک است اما در غضروف ها مشکلی وجود ندارد و محکم می باشند. در این گونه بینی ها دقت و ظرافت در عمل به خوبی نمایا ناست که این یک مزیت برای جراح است و پزشک می تواند به راحتی هر تغییری را که می خواهد اعمال کند و حتی سایز بینی را خیلی کوچک کند. بنابراین محدود نبوده و ایجاد بینی فانتزی در این افراد کار ساده ای است.

اما نقطه ضعفی که در جراحی اینگونه بینی ها وجود دارد این است که کوچکترین ضعف در عمل کمی تواند به خوبی قابل مشاهده باشد و نتیجه مطلوب را از ما بگیرد.

به همین دلیل است که معمولا در این بینی ها جراح نوک بینی را زیاد تغییر نمی دهد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

اگر بخواهیم به طور کلی به این موضوع بپردازیم باید یگوییم که رینوپلاستی و پیش بینی نتیجه برای بینی های استخوانی راحت تر از ینی های گوشتی است و می توان این بینی ها را به صورت های مختلفی که شامل طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی می باشد، جراحی کرد.

تفاوت در ضخامت پوست همچنین بر میزان تورم و کبودی و اسکار و همچنین مدت زمان بهبود آن ها نقش دارد. برای مثال افرادی که دارای پوست نازک می باشند کمتر با چنین علائمی روبرو هستند و کسانی که پوست ضخیم تری دارند تورم بیشتری داشته و دیر تر این موارد رفع خواهد شد.

اهمیت پوست در جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی نوعی عمل دشوار است که دارای ریسک های زیادی می باشد بنابراین انتخاب بهترین جراح بینی برای این جراحی و نتیجه آن بسیار حائز اهمیت است. زیرا این جراحی ساده نبوده و نیاز به تبحر و هنر دست جراح دارد.

حال تصور کنید این جراحی پیچیده به صورت جراحی ترمیمی بینی انجام شود بنابراین قطعا پیچیده تر خواهد بود. زیرا بینی که نیاز به ترمیم دارد قبلا توسط جراح عمل شده و تغییراتی در آن اعمال شده است. این تغییرات ممکن است اسکلت کلی بینی را تغییر داده باشند و یا موجب از بین رفتن غضروف ها شده باشند. همچنین حالت اولیه بینی نیز به طور کلی تغییر کرده است. این موضوعات باعث می شود که جراحی ترمیمی برای پزشک سخت شود و برای تغییر دادن بینی با محدودیت هایی روبرو شود.

در این جراحی نیز ضخامت پوست تاثیر بالایی دارد و اگر پوست بیش از اندازه ضخیم باشد می تواند جراحی را دشوار تر کرده و جراح را به چالش بکشاند.

کلام آخر

در آخر باید بگوییم که مهم ترین نکته در جراحی بینی پیدا کردن متخصص گوش و حلق و بینی و مراجعه برای مشاوره قبل از جراحی است. زیرا در این مراجعه پزشک با معاینه دقیق به شما م گوید که آیا عمل مناسب است یا نه و تا چه میزان می توان فرم بینی را تغییر داد.  

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =