دکتر ریحانه حیدری » جراحی زیبایی بینی » علت استفاده از اسپلینت بینی بعد از جراحی
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

علت استفاده از اسپلینت بینی بعد از جراحی

اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که جراحی بینی انجام داده اید یا یکی از اطرافیانتان این کار را انجام است متوجه قرار دادن آتلی در بینی شده اید که وظیفه آن قرار دادن بینی در جای خود است. در ادامه ی مقاله سعی بر آن است به شما بگوییم که علت قرار گیری این اسپیلنت درون بینی چه چیزی می باشد.

دلایل استفاده از آتل پس از جراحی بینی

پس از انجام هر گونه جراحی بینی معمولا پزشک نوعی آتل مخصوص را برای حدود یک هفته روی بینی فرد قرار می دهد. زمانی که جراح فرم بینی را اصلاح می کند در پل بینی یا ارتفاع بینی و نوک آن تغیراتی ایجاد می کند لازم است برای فیکس کردن این تغییرات آتل روی بینی قرار گیرد.

همچنین ممکن است در صورت بزرگ بودن سوراخ های بینی جراح به کوچک کردن آن بپردازد. در هر صورت پس از این جراحی بستن آتل الزامی می باشد.

جراحی بینی به روش بسته

در این روش فقط برش هایی داخل بینی زده می شود و لبه های داخلی بینی مورد تغییر قرار م گیرد.

جراحی بینی به روش باز

در این نوع از جراحی بینی به طور کامل باز می شود و برش اولیه دقیقا روی پایه بینی ایجاد می شود. این برش چه از داخل باشد و چه از خارج دقیقا پایین پل بینی بین دو سوراخ زده می شود.

جراحی بینی به هر شکلی که انجام شود غضروف بینی را تغییر داده و باعث تغییرات فرم کلی بینی می شود. همچنین معمولا بافت هایی که بین پوست و استخوان بینی هستند دستخوش تغییر و جابجایی خواهند شد. به همین علت است که نیاز است بینی پس از عمل با آتل پوشیده شود.

هدف استفاده اسپلینت بینی بعد از جراحی

هدف اصلی استفاده از آتل پس از جراحی بینی سفت نگه داشتن غضروف ها و استخوان هایی است که تغییر کرده اند و باید این تغییر در محل خود فیکس شود.

مزایای استفاده از اسپلینت بینی بعد از جراحی

استفاده از این آتل ها پس از جراحی بینی برای بیمار فواید زیادی دارد که در ادامه به این مزایا اشاره خواهیم کرد:

  1. کم کردن میزان ورم بینی
  2. حفظ تغییرات ایجاد شده در بینی
  3. ممکن است برخی دچار خونریزی داخلی شوند که آتل از این موضوع جلوگیری می کند.

آتل بینی که آن را در بسیاری از مقالات با نام اسپیلنت می شناسیم در حفظ ساختار بینی بسیار موثر هستند ولی باید به این نکته بسیار مهم توجه کنیم که این آتل ها اگر بیش از حد داخل بینی بمانند می توانند سبب ایجاد ترومای تصادفی روی بینی شوند. اما از طرفی دیگر این اسپیلنت ها در حفظ بینی و جلوگیری از ضربه خوردن به آن بسیار موثر می باشند و در برابر هر گونه آسیب بینی را حفظ می کنند.

در نتیجه موارد ذکر شده باید بگوییم جراحی بینی یک جراحی حساس بوده و پس از برداشتن آتل برای حفظ فرم کلی بینی بهتر است مراقبت های پس از جراحی بینی همانطوری که بهترین جراح بینی تهران به ما توصیه می کند انجام شود. مراقبت های پس از برداشتن آتل عبارتند از:

  1. قرار دادن کمپرس یخ روی بینی
  2. بالا نگه داشتن سر که در کم شدن ورم و خونریزی موثر است.

جراحی بینی  در افراد مختلف با هم متفاوت بوده و از تکنیک های مختلفی برای انجام آن استفاده می شود که با توجه به این تکنیک ها معمولا مدت زمان لازم برای ماندن آتل، باند و بخیه ها در صورتی که جذبی نباشند متفاوت است و معمولا بین 1 تا 3 هفته متغیر می باشد.

معمولا سه هفته بهترین زمان برای خلاص شدن از آتل است زیرا تمام تغییرات بینی نهایتا تا سه هفته بعد از جراحی فیکس شده و دیگر آتل کمک کننده نمی باشد. پس از سه هفته تنها زمانی که به بینی ضربه بخورد امکان تغییر وجود خواهد داشت.

کلام آخر

در آخر باید بگوییم که به تمام بیماران گفته می شود که بعد از جراحی بینی تا مدت زیدی صبور باشند تا بتوانند نتیجه را به بهترین شکل ممکن مشاهده نمایند. در این راه ممکن است فرد درد داشته باشد اما با انجام مراقبت ها می تواند عوارض و درد را کاهش دهد.

آخرین نکته این است که جراحی بینی یک جراحی است که برای نتیجه آن باید 6 ماه صبر کرد تا حداقل تغییر را مشاهده نمود. حتی گاها دیده سده است که برای مشاهده نتیجه جراحی بینی گوشتی فرد 6 ماه منتظر مانده است.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

راهنمای کامل جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی که به آن شکستگی بینی یا شکستگی بینی نیز می گویند، شکستگی یا ترک در استخوان و یا در غضروف بینی شما است. این...

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

بر کسی پوشیده نیست که جراحی پلاستیک در کشور ما بسیار رایج شده است. یکی از رایج‌ترین عمل‌ها، جراحی بینی است که تعداد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =