مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

عوارض خوابیدن با دهان باز

عوارض خوابیدن با دهان باز

عوارض خوابیدن با دهان باز می تواند یک هشدار مهم برای مشکلات تنفسی در خواب باشد که تأثیر منفی شدیدی بر سلامت و تندرستی کلی شما می گذارد. در واقع، تنفس دهانی مزمن یکی از علائم اولیه آپنه تنفسی در خواب است. این وضعیت در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و دیابت شود.

عوارض خوابیدن با دهان باز

علائم تنفس دهانی در شب

خوابیدن با دهان باز طبیعی نیست و همانطور که گفتیم، نشان دهنده این است که هنگام خواب به درستی نفس نمی‌کشید و می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامتی شدیدتر باشد. تنفس دهانی همچنین برای سلامت دهان و دندان شما بسیار مضر است و سبب اختلال خواب می شود.

علائم تنفس دهانی شبانه در کودکان و بزرگسالان کمی متفاوت است زیرا آناتومی و فیزیولوژی کودکان منحصر به فرد است.

علائم اصلی تنفس دهانی شبانه در بزرگسالان شامل موارد زیر است:

 
 
 
 • خشکی دهان
 • گلودرد
 • سلامت ضعیف دهان و دندان (بیماری لثه و پوسیدگی دندان)
 • بوی بد دهان (هالیتوزیس)
 • خروپف کردن، به خصوص اگر آنقدر بلند باشد که باعث بیدار شدن بقیه شود.
 • سردردهای صبحگاهی
 • خواب آلودگی در طول روز ناشی از کم خوابی
 • مه مغزی و مشکل در تمرکز
 

بیمارانی که با دهان باز می خوابند، اغلب صبح ها با احساس خستگی از خواب بیدار می شوند، حتی اگر فکر می کنند خواب شب خوبی داشته اند. تنفس دهانی و تغییرات آناتومیکی که باعث آن می شود کیفیت خواب را به شدت کاهش می دهد و کیفیت کلی زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کودکانی که با دهان باز می خوابند معمولاً علائم زیر را تجربه می کنند:

مشکل در تمرکز

علائم شبیه  ADHD

رشد کند تر از حد طبیعی

مشکل در کنترل احساسات

خستگی مفرط

مشکلات سلامت دهان، از جمله خشکی دهان و پوسیدگی دندان

تنفس دهانی اغلب به اشتباه به عنوان ADHD تشخیص داده می شود، بنابراین اگر کودکی دارای هر یک از علائم رایج ADHD است یا حتی به این اختلال مبتلا شده است، والدین باید با دندانپزشک کودک صحبت کنند تا تشخیص دهند که آیا تنفس با دهان باز در شب مقصر واقعی است یا خیر.

دلایل خوابیدن با دهان باز

تنفس از طریق دهان در هنگام خواب بیشتر به دلیل مشکلاتی مانند آلرژی، بزرگ شدن لوزه‌ها، انسداد سینوس‌ها یا بینی است. خوابیدن با دهان باز ممکن است منجر به مسائل بهداشتی شود و بر سلامتی افراد تاثیر بدی بگذارد. بنابراین به افرادی که در هنگام خوابیدن با دهان باز می‌خوابند توصیه می‌شود برای درمان این مورد حتما به پزشک مراجعه کنند.

آیا خوابیدن با دهان باز برای سلامتی مضر است؟

خوابیدن با دهان باز برای سلامتی بیماران بسیار مضر است. هم بر سلامت دهان و هم بر سلامت کلی بدن تأثیر منفی می گذارد. اثرات نامطلوب تنفس دهانی می تواند منجر به همه چیز از آپنه تنفسی گرفته تا بیماری قلبی شود.

هنگامی که بیمار از طریق دهان نفس می کشد، بزاق دهان را خشک می کند. درحالی که بزاق برای سلامت دهان ضروری است؛ چون حاوی مواد معدنی است که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و در کنار بسیاری از عملکردهای دیگر به مبارزه با باکتری های ایجاد کننده حفره دندان کمک می کند.

تنفس با دهان باز می تواند باعث مشکلات مهم سلامت دهان شود، از جمله:

 
 
 • بیماری لثه
 • ایجاد پلاک دندانی
 • پوسیدگی دندان
 • رشد ضعیف استخوان های صورت و فک در کودکان
 • بوی بد دهان

تنفس دهانی در شب همچنین می تواند منجر به مجموعه ای از مشکلات سلامتی شود، از جمله:

 
 
 • آپنه انسدادی خواب: آپنه انسدادی خواب یک اختلال خواب است که در آن راه هوایی به طور جزئی یا کامل مسدود شده که باعث اختلال در تنفس در طول خواب می شود. هنگامی که راه هوایی مسدود می شود، بیماران معمولا از طریق دهان تنفس می کنند تا اکسیژن بیشتری دریافت کنند.
 • بیماری قلب و عروقی
 • اختلال کابوس
 • رعایت نشدن اصول بهداشت خواب
 • افسردگی
 • بیخوابی
 • ناهنجاری های مغزی و اختلالات شناختی
 • خواب پریشی

فواید تنفس از طریق بینی

همانطور که گفتیم، تنفس دهانی برای سلامتی بیماران بسیار مضر است و تنفس از طریق بینی در واقع بسیار مفیدمی باشد. مزایای تنفس از طریق بینی فراتر از اجتناب از عوارض جانبی تنفس دهانی است. در واقع، تنفس بینی می تواند سلامت بیمار را بهبود بخشد.

از مزایای تنفس بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم ایمنی سالم تر: تنفس بینی اکسید نیتریک (NO) تولید می کند و اکسید نیتریک با سیستم ایمنی بدن سازگاری دارد و برای مقابله با عفونت هایی مانند ویروس کرونا که عامل سارس است، کار می کند.
 • تهویه هوای بیرون: تنفس از طریق بینی به مرطوب شدن هوای تنفسی بیماران و رساندن آن به دمایی که برای ریه هایشان راحت تر است کمک می کند.
 • فیلتراسیون: موهای بینی و برآمدگی های انگشت مانندی که داخل بینی شما را می پوشانند (به نام مژه ها) به فیلتر کردن ذرات موجود در هوا از جمله گرد و غبار و مواد حساسیت زا کمک می کنند.
 • مبارزه با عفونت: ترشحات بینی حاوی آنتی بادی هایی است که با باکتری ها و ویروس هایی که سعی می کنند از طریق بینی وارد شوند مبارزه می کند.
 • بهبود رشد صورت: هنگامی که کودکان از طریق بینی نفس می کشند، صورت و راه های هوایی آنها بیشتر به درستی شکل می گیرد، و کمتر احتمال دارد که دچار مشکلات گاز گرفتن (مال اکلوژن) شوند.

عوامل موثر در تنفس دهانی شبانه

اگر شما هم مطمئن نیستید هنگام خواب از طریق دهان نفس می‌کشید یا خیر به شایع ترین عوامل موثر درتنفس دهانی شبانه توجه کنید:

عوامل موثر در تنفس دهانی شبانه

بیمارانی که این عوامل خطر را دارند باید با یک متخصص سلامت راه های هوایی صحبت کنند تا نگرانی های خود را مطرح کنند و از نظر مشکلاتی که منجر به تنفس با دهان باز می شود، ارزیابی شوند.

عوارض خوابیدن با دهان باز

یکی از مشکلات شایعی که افراد با آن مواجه هستند خوابیدن با دهان باز است. شاید این موضوع برای برخی افراد نگران کننده نباشد اما ممکن است در برخی موارد عوارض آن خسارات شدیدی را به دنبال داشته باشد. در ادامه به موارد مهم عوارض خوابیدن با دهان باز، می‌پردازیم:

خشکی دهان و دندان

مایعات حیاتی حاضر در دهان با تبخیر از بین می‌روند، که باعث خشکی دهان و لب می‌شود. این وضعیت می‌تواند عواقب جدی از جمله اختلال در بلع و کاهش عملکرد محافظتی بزاق دهان را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، خشکی دهان، به خصوص در فصل‌های سرد، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

فرسایش مینای دندان

بزاق حیاتی در دهان نقش‌های بسیار اساسی دارد. این نقش‌ها شامل پاکسازی دهان از باکتری‌های مضر، از بین بردن اسیدهای ناخواسته روی سطح زبان و دندان، و محافظت از مینای دندان در برابر پوسیدگی است. همچنین، تنفس از طریق دهان باز می‌تواند منجر به کاهش میزان بزاق شود که در نتیجه باعث افزایش میزان pH پلاک دندان می‌شود، که این امر می‌تواند باعث افزایش تعداد باکتری‌های مضر در دهان شود. این وضعیت باعث افزایش خطر پوسیدگی دندان می‌شود و در موارد شدیدتر ممکن است منجر به از دست دادن دندان‌ها شود.

هالیتوز (بوی بد دهان)

هالیتوز یک بیماری ناخوشایند است که با بوی نامطبوع از دهان همراه است و برای فرد مبتلا و اطرافیانش بسیار آزاردهنده است. علت اصلی این بو نامطبوع اغلب تنفس دهانی است، زیرا کاهش بزاق می‌تواند باعث کاهش توانایی دهان در تمیز کردن خود شده و در نتیجه، میزان باکتری‌های موجود در دهان افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، پوسیدگی دندان نیز می‌تواند به بوی بد دهان منجر شود.

خستگی

یکی دیگر از عوارض خوابیدن با دهان باز نرسیدن اکسیژن کافی به ریه‌ها است و این عارضه سبب بروز خستگی در افراد می‌شود.

راه‌های جلوگیری از خوابیدن با دهان باز

برای جلوگیری از خوابیدن با دهان باز نیاز است تا اقداماتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را انجام دهید:

 • در هنگام بیداری و در طول روز، سعی کنید تا از راه بینی و با دهان بسته نفس بکشید. این کار به نحوه صحیح تنفس در خواب کمک می‌کند.
 • یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از خوابیدن با دهان باز اصلاح فرم بدن است. قرارگیری سر به طور نامناسب به جلو یک وضعیت شایع در بدن است که ممکن است منجر به تنفس از طریق دهان شود. بنابراین، اصلاح این فرم بدن می‌تواند به تنفس از طریق بینی کمک کند.
 • تنظیم ارتفاع سر بالاتر از بدن هنگام خواب، به باز شدن مجاری هوایی و جلوگیری از بالا رفتن مایعات روده به داخل گلو کمک می‌کند. اجتناب از خوابیدن به پشت نیز توصیه می‌شود زیرا این موضوع ممکن است منجر به تنفس سریعتر و در نتیجه تنفس از طریق دهان شود. افراد مستعد به تنفس دهانی نیز بهتر است به پهلو یا شکم خوابیده شوند.
 • محافظ‌های دهان در هنگام خواب به بسته شدن دهان کمک می‌کنند، نوارهای چانه راه حلی مناسب برای جلوگیری از خوابیدن با دهان باز هستند.
 • در صورتی که تنفس دهانی به دلیل انسداد مجاری بینی اتفاق بیفتد، استفاده از داروهای ضد احتقان، آنتی‌هیستامین یا اسپری بینی می‌تواند برای افزایش جریان هوا از طریق بینی موثر باشد.
 • چند روش پاکسازی بینی وجود دارد که می‌تواند به کاهش انسداد بینی و بهبود تنفس کمک کند. استفاده از این روش‌ها باعث پاک‌سازی مجاری بینی، جلوگیری از مشکلات خوابیدن با دهان باز و در نتیجه فراهم کردن تنفس از طریق بینی می‌شود.

روش‌های درمان خوابیدن با دهان باز

اگر شما هم عادت باز گذاشتن دهان هنگام خواب دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید و علت آن را بررسی کنید. برخی از دلایل این مشکل قابل درمان هستند، مانند آلرژی که می‌توان با درمان‌های مختلف آن را کنترل کرد.

در صورتی که علت این وضعیت انسداد آناتومیک باشد، ممکن است نیاز به جراحی برای اصلاح این وضعیت باشد. همچنین، در برخی از موارد چاقی و اضافه وزن می‌تواند باعث ایجاد انسداد در مجاری تنفسی شود که به تنفس از طریق دهان منجر می‌شود. با کاهش وزن، این مشکل قابل بهبود است.

نتیجه گیری

اگر شما یا یکی از اطرافیانتان به این مشکل دچار است و با دهان باز تنفس می کند ما به شما دکتر ریحانه حیدری را پیشنهاد می دهیم زیرا شما هم به بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و هم به دکتر تنظیم خواب نیاز دارید و ایشان می توانند بهترین درمان را برای شما در نظر گیرند.  

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *