دکتر ریحانه حیدری / جراحی زیبایی بینی / جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت

امروزه متاسفانه درصد زیادی از مردم از مشکلات تنفسی و یا مشکلات مربوط به سینوس ها رنج می برند. ممکن است در عین حال، این افراد از فرم و شکل بینی خود ناراضی باشند. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، امکان اصلاح ساختار بینی و اصلاح مشکلات عملکردی به صورت همزمان وجود دارد. یکی از دغدغه ها و نگرانی های مبتلایان به سینوزیت، جراحی بینی می باشد. انجام همزمان آندوسکوپی سینوس و جراحی بینی، به افرادی که خواهان تغییر فرم بینی خود هستند و در عین حال به سینوزیت مبتلا هستند، کمک می کند. این جراحی باید تحت نظر بهترین جراح بینی انجام شود.

جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت

سینوزیت چیست؟

سینوس ها مجموعه ای از حفره های داخل استخوان جمجمه هستند که پر از هوا می باشند. ترشحات سینوس ها به داخل بینی جریان پیدا می کنند تا تبادل ترشحات مخاطی و هوا امکان پذیر شوند. گاهی اوقات در اثر آلرژی یا عفونت، سینوس ها متورم، قرمز و ملتهب می شوند و موجب سردرد، کاهش حس بویایی و آبریزش بینی می شوند. به این وضعیت سینوزیت می گویند.

عوامل مبتلایان به سینوزیت

عواملی وجود دارند که باعث ابتلا به سینوزیت می شوند. بعضی از این عوامل عبارتند از: انحراف تیغه بینی، سرماخوردگی، آلرژی بینی، پولیپ بینی، التهاب غشا موکوسی و… . معمولا کودکان در اثر ویروس یا آلرژی به سینوزیت مبتلا می شوند. بزرگسالان در اثر رعایت نکردن بهداشت، استعمال دخانیات، سرماخوردگی، بی توجهی به عفونت و.. به آن مبتلا می شوند.

عوامل مبتلایان به سینوزیت

علائم سینوزیت

سینوزیت علائم مختلفی دارد. مهم ترین علائم آن عبارت اند از: درد ناحیه دهانی، کوفتگی، سختی تنفس، تب، تجمع خلط، سرفه، کاهش حس چشایی و بویایی، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، فشار در صورت، درد دندان، چرک در حفره بینی و… .

انواع سینوزیت

سینوزیت 4 نوع مختلف دارد که عبارت اند از: برگشت پذیر، مزمن، تحت حاد و حاد. سینوزیت حاد حدود 2 هفته طول می کشد و به صورت ناگهانی رخ می دهد. سینوزیت تحت حاد نزدیک به 1 تا 2 ماه طول می کشد. سینوزیت برگشت پذیر به عفونتی می گویند که بیشتر از 2 ماه طول می کشد و حتی بعد از انجام جراحی دوباره بر میگردند.

علائم و نشانه های سینوزیت حاد

 • شایع‌ترین علائم سینوزیت حاد به شرح زیر هستند:ترشحات زرد یا سبز رنگ و غلیظ بینی همراه با تخلیه ترشحات به پشت حلق
 • احتقان و انسداد بینی که نفس کشیدن از راه بینی را برایمان دشوار می‌کند.
 • درد و تورم اطراف بینی، چشم‌ها و پیشانی که با خم شدن شدیدتر می‌شود. سایر علائم شامل موارد زیر است:
 • احساس فشار در گوش
 • سردرد
 • درد دندان
 • تغییر حس بویایی
 • سرفه
 • بوی بد دهان
 • خستگی
 • تب

علائم سینوزیت مومن

شایع‌ترین علائم سینوزیت مزمن به شرح زیر هستند:

 • التهاب بینی
 • ترشحات غلیظ و بی رنگ بینی
 • تخلیه ترشحات به پشت حلق
 • احتقان و انسداد بینی که نفس کشیدن از راه بینی را برایمان دشوار می‌کند.
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • درد و تورم اطراف بینی،چشم‌ها و پیشانی

سایر علائم که کمتر شایع هستند شامل موارد زیر است:

 • درد گوش
 • سردرد
 • درد دندان و فک بالایی
 • سرفه یا صاف کردن گلو
 • خستگی
 • بوی بد دهان

چه کسانی به سینوزیت مبتلا می شوند؟

سینوزیت یک التهاب در لایه‌های مخاطی بینی و سینوس‌ها است که می‌تواند به علت عوامل مختلفی رخ دهد. افرادی که تحت تأثیر عوامل زیر قرار می‌گیرند، احتمال مبتلا شدن به سینوزیت را دارند:

عفونت‌های تنفسی: عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی در مجرای تنفسی می‌توانند منجر به سینوزیت شوند. این نوع عفونت‌ها معمولا به دلیل عوامل آلرژی‌زا، عفونت‌های تنفسی مزمن، سرماخوردگی یا تماس با آب نمکی آلوده به ویروس رخ می‌دهند.

عوامل آلرژیک: آلرژی به گرده گیاهان، غبار، قارچ‌ها و حتی خاک می‌تواند به التهاب و انسداد در لایه‌های مخاطی بینی منجر شود و در نتیجه سینوزیت را ایجاد کند.

عوامل تحریک‌کننده: اثرات دود سیگار، آلودگی هوا، مواد شیمیایی قوی و سایر عوامل مشابه می‌توانند منجر به التهاب و انسداد در لایه‌های مخاطی بینی و سینوس‌ها شوند.

عوامل ساختاری: برخی افراد به دلیل عوامل ساختاری در بینی و سینوس‌ها، مانند دیواره‌های ضخیم، خمیده یا انحرافی، به سینوزیت افتادن مستعدتر هستند.

عوامل دیگر: عواملی مانند پلیپ‌های بینی، آسیب‌های ناشی از جراحی یا ضربه در لایه‌های مخاطی بینی، و استفاده زیاد از محصولات آب نمکی برای شستشوی بینی می‌توانند به سینوزیت منجر شوند.

مهم است به یاد داشته باشید که هر فردی ممکن است در معرض خطر سینوزیت قرار بگیرد، اما برخی افراد به دلیل عوامل بالا مستعدتر هستند. در صورت بروز علائم سینوزیت، تشخیص و درمان توسط پزشک متخصص ضروری است.

آندوسکوپی سینوس

سینوس ها در محدوده اطراف چشم و بینی قرار دارند. سینوس ها مسئول مرطوب کردن مجاری تنفسی هستند و با تامین اکسیژن مورد نیاز، موجب تقویت حس بویایی می شوند. بعضی مواقع در عملکرد آنها مشکلاتی ایجاد میشوند که با آندوسکوپی سینوس درمان می شوند. آندوسکوپی سینوس یکی از پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی می باشد که باریک و ظریف می باشد و می تواند وارد سوراخ های بینی شود. با استفاده از آن می توان به بررسی سینوس ها و داخل بینی پرداخت.

تشخیص سینوس از سرماخوردگی

می توان از طریق مدت زمان ابتلا، سینوزیت را از سرماخوردگی تشخیص داد. اگر علامت هایی همچون ضخیم شدن موکوس و گرفتگی بینی، بیش از 12 هفته طول بکشد، می تواند نشانه سینوزیت باشد. جهت تشخیص قطعی و مطمئن، باید به یک پزشک حلق و بینی خوب مراجعه کنید. اگر فرد به سینوزیت مزمن مبتلا باشد، به درمان های غیر جراحی و آنتی بیوتیکی جواب نمی دهد. این نکته را در نظر داشته باشید، افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند، می توانند همزمان جراحی بینی را انجام دهند.

تشخیص سینوس از سرماخوردگی

درمان سینوزیت

متخصصان در مرحله اول ابتلا به سینوزیت، سعی می کنند با استفاده از روش هایی همچون داروهای آنتی بیوتیکی، داروهای مسکن و شستشوی بینی آن را درمان کنند. در صورتی که این درمان ها جوابگو نباشند و یا سینوزیت به دلیل ناهنجاری های فیزیکی بینی رخ داده باشد، باید جراحی انجام شود. آندوسکوپی سینوس به برداشت پولیپ های بینی و یا کاهش اندازه آنها کمک می کند. معمولا مبتلایان به سینوزیت، انحراف تیغه میانی دارند و تنفس تا حدودی برایشان سخت می شود. در این شرایط، متخصصان جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت و آندوسکوپی را همزمان انجام می دهند.

افرادی که تمایل به انجام همزمان هردو جراحی دارند، باید در رابطه با آن با یک متخصص خوب صحبت کنند و آزمایشات و تست های لازم را انجام دهند. هر یک از جراحی ها ممکن است با عوارضی همراه باشند، لذا باید قبل از آن سلامت جسمانی مددجو و تمام جوانب آن بررسی شوند، تا به بهترین نتیجه دست یابند. باید قبل و بعد از جراحی، مصرف بعضی دارو ها را قطع کنید، چون امکان دارد موجب خونریزی شوند. در این رابطه باید با متخصص حلق و بینی حتما صحبت کنید.

جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت

جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت همزمان با آندوسکوپی سینوس

انجام همزمان جراحی بینی با آندوسکوپی سینوس، نیاز به مدت زمان زیادی دارد. معمولا در این روش، ابتدا آندوسکوپی سینوس انجام می شود و سپس جراحی بینی انجام می شود. در آندوسکوپی سینوس، هر بافتی که موجب انسداد سینوس ها شده باشد، برداشته می شود. جراحی سینوس به 2 شیوه قابل انجام است که هردوی آنها غیر تهاجمی هستند. آندوسکوپی سینوس به وسیله یک دوربین انجام می شود و متخصص می تواند با استفاده از آندوسکوپی، حفره های سینوسی را مشاهده کند. این روش غیر تهاجمی می باشد و بدون خطر می باشد.

مزایای جراحی همزمان

انجام همزمان این دو جراحی مزایای زیادی دارد که یکی از آنها، کوتاه بودن دور نقاهت می باشد. موقعی که این دو جراحی به صورت جدا انجام شوند، باید مدت زمان و هزینه های خیلی زیادی برای آنها صرف کرد. هر عمل جراحی به بیهوشی و کلی تجهیزات اتاق عمل نیاز دارد. در صورتی که این دو جراحی همزمان انجام شوند، در مدت زمان و هزینه های آن، بسیار صرفه جویی می شود. همچنین آندوسکوپی سینوس، بدون نیاز به برش انجام می شود و عمل جراحی با توجه به اینکه بسته یا باز انجام می شود، برش ها متفاوت می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی همزمان

بعد از جراحی بینی، در منزل استراحت کنید و از انجام فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید و بهتر است مراقبت های پس از جراحی را دقیقا مانند مراقبت های بعد از جراحی بینی رعایت نمایید. داروهای تجویز شده توسط پزشک را به منظور بهبودی سریع تر، مصرف کنید. مصرف دخانیات و سیگار، کاملا تا زمان بهبودی کامل، ممنوع می باشد. همچنین سعی کنید جهت مرطوب بودن محیط، از دستگاه تهویه استفاده کنید. باید در هنگام خوابیدن سر را نسبت به بقیه ی بدن، بالاتر نگه دارید. همچنین از فشار به بینی و گرفتن بینی اجتناب کنید.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =