دکتر ریحانه حیدری / جراحی زیبایی بینی / تومورهای بینی و سینوس و راه درمان آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تومورهای بینی و سینوس و راه درمان آن

تومورهای بینی و سینوس از کمیاب ترین نوع تومور های سرطانی هستند که می توانند به صورت خوش خیم یا بد خیم ظاهر گردند. این تومور ها دارای انواع و اندازه های متفاوتی می باشند که با توجه به همین موضوع درمان های متفاوتی برای هر بیمار در نظر گرفته می شود.

درمان این تومورها با روش های مختلفی نظیر جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی قابل انجام می باشد که انتخاب نوع درمان بر اساس تشخیص پزشک درباره ی نوع تومور می باشد.

اکثر تومور های بینی در صورتی که زود تشخیص داده شوند قابلیت درمان را دارند.زمانی که سرطان تشخیص داده می شود گرچه درمان سرطان در اولویت پزشک قرار دارد اما حفظ سلامتی و آسیب نزدن به اعصاب و اندام های اطراف تومور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بنابراین پزشک برای طراحی یک برنامه درمانی به نکات بسیاری توجه می کند و بررسی می کند که نتیجه ی این اقدامات درمانی برای بیمار چگونه است، زیرا برخی از درمان ها می توانند کیفیت زندگی، نحوه حرف زدن و نفس کشیدن و حتی شکل ظاهری بیمار را تحت تاثیر قرار دهند.

تومورهای بینی و سینوس

علائم تومورهای بینی و سینوس

علائمی که برای تومور بینی وجود دارد علائمی نیستند که با مشاهده آن ها بتوانیم به قطعیت بگوییم بیمار دارای حفره در بینی است. زیرا در بسیاری از موارد این علائم می توانند نشانه ی بیماری هایی نظیر آلرژی و عفونت سینوس ها باشند. این علائم به شرح زیر می باشند:

  • احساس کیپی و گرفتگی بینی
  • احساس درد و فشار در ناحیه صورت که معمولا با ورم همراه است.
  • آبریزش بینی، ترشحات پشت بینی و خون دماغ شدن های مکرر
  • تغییر در چشم و حس صورت

بیمار در صورت مشاهده علائم بالا به خصوص در زمانی که این علائم یک دفعه و به صورت شدید بروز کنند و به طور اختصاصی یک طرف صورت را تحت تاثیر قرار دهند، باید به پزشک سریعا مراجعه نماید.

انواع تومورهای بینی

ممکن است تومورها به صورت خوش خیم یا بد خیم ظاهر شوند که در ادامه به توضیح در باره هر کدام خواهیم پرداخت.

تومور های خوش خیم می توانند شامل پاپیلومای معکوس بوده و یا مربوط به ساختار استخوانی، رگ های خونی یا اعصاب باشند. یکی دیگر از مواردی که می تواند منشا تومور ها باشد غدد بزاقی است.

تومور های بدخیم ممکن است در بافت های مختلفی بروز کنند که بر همین اساس به دو دسته ی تومور بینی یا سینوسی تقسیم می شوند. که این دو دسته خود شامل 25 نوع تومور مختلف هستند.

ممکن است این تومور های بینی ناشی از متاستاز یا گسترش سلول های سرطانی در نقاط دیگر دن باشند. تشخیص نوع این تومور ها تاثیر بسیار زیادی در درمان آن ها دارد زیرا از این طریق درمان مناسب را می توان انتخاب کرد. برای تشخیص نوع این تومور ها زمانی که پزشک مشکوک به وجود تومور است، از نمونه برداری که به آن بیوپسی نیز گفته می شود، استفاده می شود.

نحوه معاینه و تشخیص

در صورت مشکوک بودن به تومور بینی و مشاهده علائم آن مرحله معاینه و تشخیص آغاز می شود. در این مرحله پزشک پرونده پزشکی بیمار را بررسی کرده و شروع به معاینه بالینی سر و گردن می نماید. سپس برای مشاهده داخل بینی آندوسکوپی بینی و سینوس را تجویز می کند. در صورت مشاهده ی هرگونه توده در بینی پزشک مشکوک شده و و در نهایت عکسبرداری هایی مانند سی تی اسکن، م آر آی و پت اسکن را درخواست می کند. در مرحله بعد از تومور موجود نمونه برداری انجام می شود تا نوع آن تشخیص داده شود.

نمونه برداری با توجه به نوع تومور ممکن است در کلینیک یا در اتاق عمل انجام شود.  این کار با جدا کردن بافت کوچک از بینی و انجام آزمایشات گوناگون روی آن انجام می شود. نمونه برداری به درمان کمک بسیار زیادی می کند زیرا از این طریق نوع تومور مشخص شده و درمان مطابق با آن صورت می گیرد.

تومورهای بینی

ملاحظات درمانی

تومورهای بینی و سینوس به دلیل انواع مختلفی که دارند (خوش خیم و بد خیم) دارای درمان پیچیده ای هستند و لازم است پیش از انجام درمان بیمار به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی، انکولوژیست، جراح اعصاب و … مراجعه کند. سپس پزشکان با برگزاری کمیسیون پزشکی با توجه به نوع تومور و محل قرارگیری آن می توانند نوع درمان را انتخاب و آغاز کنند.

گستردگی و پیشرفت این ضایعه سرطانی و میزان درگیری بافت های اطراف و درگیر شدن شاختار هایاطراف چشم و جمجمه نیز در درمان اهمیت زیادی دارد. همچنین ممکن است تومور به گره های لنفاوی نیز آسیب زده باشد که در این شرایط روند درمان کمی متفاوت است.

اهداف درمان از طریق جراحی

در صورتی که روش انتخابی برای درمان تومور جراحی باشد این کار را می توان از طریق مختلفی انجام داد.

در مجموع دو نوع جراحی برای درمان این تومور ها وجود دارد که به جراحی باز و جراحی آندوسکوپی می توان اشاره کرد. روش جراحی را اگر کنار بگذاریم دانستن هدف برای انجام این عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است که عبارت است از:

  • برداشتن کامل تومور و بافت های آسیب دیده یا آلوده ی اطراف تومور به صورت دقیق و میکروسکوپی به صورتی که هیچ اثری از تومور در این بخش ها باقی نماند.
  • توجه به آسیب نزدن به اعصا و رگ ها در ناحیه بینی
  • توجه به آسیب نزدن به عملکرد بینی و سینوس یا دیگر بافت های درگیر
  • دقت در ساختار جمجمه و حفره سینوسی در هنگام عمل و جداسازی دقیق آن ها

مراحل درمان تومورهای بینی و سینوس

در مجموع این عمل جراحی سه مرحله دارد:

 مرحله اول به انجام کار های پیش از عمل مربوط است که همان معاینات و بحث های بالینی با پزشکان مرتبط و بررسی جزئیات تومور برای تشخیص نوع عمل است.

مرحله دوم انجام جراحی است. در این مرحله پزشک اقدام به برداشتن تومور و رفع آسیب های آن به بافت های مجاور می نماید.

مرحله سوم مربوط به انجام مراقبت های بع از جراحی و انجام بعضی درمان های تکمیلی مانند شیمی درمانی می باشد که طبق زمانبندی هایی که پزشک تعیین می کند باید انجام شود.

همچنین این مرحله شامل مراجعات بیمار برای چکاپ های پس از عمل است تا پزشک مطمئن شود تومور از بین رفته است و اثری از آن باقی نیست. این مراجعات برای بررسی وضعیت بیمار است تا تومور دوباره باز نگردد و حداقل سالی یکبار باید این آزمایشات انجام شود.

نحوه انجام جراحی تومورهای سینوسی

روشی که بیشتر پزشکان برای از بین بردن این تومور ها مایل به انجام آن هستند روش آندوسکوپی سینوس است. اما با توجه به نوع تومور ممکن است نتیجه ی تصمیم گیری پزشکان جراحی باز باشد. آندوسکوپی سینوس برای اینگونه جراحی ها روش نوینی است که از طریق سوراخ های بینی جراح به تومور ها دستیابی پیدا کرده و میتواند نسبت به خارج کردن آن ها اقدام کند.

کلام آخر

تومور های بینی و سینوسی تومور هایی هستند که دارای علائمی بوده و می توانند سبب آسیب به بیمار شوند. در صورت تشخیص به موقع این تومور ها و مراجعه به بهترین جراح بینی می توان در جهت درمان این تومور ها اقدام کرد.  

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =