دکتر ریحانه حیدری / جراحی زیبایی بینی / بهترین سن جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین سن جراحی بینی

برای انجام جراحی بینی به طور کلی سن خاصی تعریف نشده است اما معمولا از پایان سن بلوغ تا زمانی که پوست انعطاف و شادابی خود را دارد می توان این جراحی را انجام داد. اگر فردی بخواهد جراحی بینی انجام دهد بهترین سن انجام آن معمولا همیشه برای وی سوال است. برای پاسخ به این سوال باید بدانیم رشد بینی تا چه سنی ادامه دارد و این که حداقل و حداکثر سنی که جراحی بینی انجام شده است چند سال است.

بینی

چه سنی بهترین سن جراحی بینی است؟

اگر بخواهیم بگوییم چه سنی برای انجام جراحی بینی مناسب است باید بگوییم سن 20 تا 30 سال مناسب ترین است. زیرا در این سن فرد به بلوغ جسمی و ذهنی رسیده است و بر اساس احساسات دوران نوجوانی تصمیم به جراحی نمی گیرد. همچنین در این سن هنوز پوست فرد حالت کشسانی و جوانی خود را حفظ کرده است بنابراین برای وی مناسب است.

بهترین سن جراحی بینی

جراحی بینی در سنین پایین

هیچ گاه برای انجام جراحی بینی عجله نکنید. جراحی بینی اگر زود تر از موعد انجام شود و در سنین پایین باشد می تواند با رشد فرد حالت غیر نرمال گرفته و از حالت طبیعی خارج گردد. در نتیجه فرد مجبور به انجام جراحی ترمیمی شود. بنابراین جراحی بینی در سنین بین 20 تا 30 سال بهترین نتیجه را به فرد می دهد.

جراحی بینی در سن زیاد

در سنین بالا همانطور که می دانیم پوست حالت خود ترمیمی و شادابی و الاستیسیته خود را از دست داده است و در نتیجه تورم و کبودی بعد از عمل به سرعت ترمیم نمی شوند. همچنین مدت زمان زیادی طول می کشد تا فرم بینی به حالت اصلی خود برسد. در نتیجه فرد باید صبر داشته باشد و دوره نقاهت طولانی تری را بگذراند.

حداقل سن انجام جراحی زیبایی بینی

برای حداقل سن جراحی بینی نمی توان عدد خاصی تعریف کرد زیرا این سن برای هر فرد متفاوت است و بستگی به رشد غضروف ها دارد. یعنی با متوقف شدن رشد غضروف ها می توان سن مناسب جراحی را تعیین کرد. این سن معمولا برای خانم ها 16 سال و برای آقایان 18 سال می باشد. البته باز هم این سنین دقیق نبوده و باید پزشک با معاینه تمام بخش های صورت تشخیص دهد که آیا زمان مناسب جراحی است یا نه. بنابراین برای کسانی که در سن 12 تا 15 سال تصمیم به عمل دارند بهتر است جراحی انجام نشود زیرا نتیجه با مرور زمان و رشد غضروف ها تغییر خواهد کرد.

حداکثر سن انجام جراحی بینی

برای آنکه بدانیم چه سنی حداکثر سن مجاز جراحی بینی است باید بگوییم سن دقیقی وجود ندارد اما معمولا حداکثر تا 60 سالگی این جراحی را انجام می دهند. زیرا در سنین بالای 60 پوست کاملا حالت کشسانی خود را از دست داده است و دیگر جراح نمی تواند در بالای نوک بینی یا حالت کلی بینی تغییرات ایجاد کند. بنابراین جراحی برای بیمار نتیجه دلخواه را در پی نخواهد داشت. با بالا تر رفتن سن، پوست به شدت حالت خود ترمیمی و سفتی خود را از دست می دهد و شل می شود بنابراین اگر فرد در سن مثلا 60 سالگی جراحی زیبایی انجام دهد قطعا نتیجه اش به خوبی نتیجه فردی که در سن 25 سالگی انجام می دهد نخواهد بود.

همچنین یکی از دلایلی که جراحی بینی در سن بالا توصیه نمی شود این است که این جراحی نیاز به بیهوشی دارد و همراه با خطرات بیهوشی است پس فرد ممکن است دارای بیماری های زمینه ای باشد و نتواند جراحی را انجام دهد. بنابراین فرد باید درباره این بیماری ها و حتی دارو های مصرفی با پزشک هماهنگ کند.

تاثیر سن بر نتیجه جراحی بینی

نکته ای که وجود دارد این است که بدن ما همواره در حال رشد و تغییر بوده و سلول ها فرایند رشد و تخریب را به طور مداوم طی می کنند. تا زمانی که بدن ما فرایند رشد را طی می کند اعضای بدن از جمله بینی و گوش در حال رشد هستند. بنابراین رشد بینی تا آخر عمر ادامه دارد.

از جهتی بیشترین تغییر در روند رشد اندام ها در زمان بلوغ صورت می گیرد و اگر فرد در این زمان جراحی زیبایی انجام دهد بینی رشد کرده و دستخوش تغییرات منفی می شود. این مورد سبب تغییر نتیجه بینی در طی چند سال می شود و نیاز به جراحی ترمیمی را در پی دارد.

به همین دلیل است که می گویند بهترین سن برای پسران بالای 18 است زیرا روند رشد کلی به اتمام رسیده و فرد فقط با رشد جزئی که تا آخر عمر ادامه دارد روبرو خواهد بود. نکته حائز اهمیت این است که این سن برای خانم ها با آقایان متفاوت است و روند رشد دختران معمولا زود تر از پسران متوقف می شود.

در نتیجه برای انجام جراحی بینی و این که آیا شما مناسب انجام جراحی هستید یا خیر باید ابتدا برای مشاوره به جراح بینی مراجعه کنید تا جراح تشخیص دهد در سن مناسبی هستید یا خیر.

یکی دیگر از موارد حائز اهمیت این است که فرد علاوه بر بلوغ جسمی باید به بلوغ فکری رسیده باشد تا توقعات بی جا از جراحی بینی نداشته باشد و علاوه بر آن با عقل و منطق خود بتواند دوران نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی بینی را با رعایت نکاتی که پزشک به وی هشدار می دهد انجام دهد.

جراحی بینی زود تر از موعد

در صورتی که فردی مجبور به انجام جراحی بینی زود تر از موعد شود باید با مشورت پزشک و مراجعه به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی این کار را انجام دهد.

برای مثال ممکن است فرد در دوران کودکی دچار انحراف شدید بینی و مشکل تنفسی باشد که علت آن مادرزادی یا در اثر ضربه بشد و مجبور به عمل جراحی شود. در این کودکان شاهد تنگی نفس و خر و پف و خشکی دهان هستیم. در این موارد تنها پزشک جراحی انحراف بینی یا سیتوپلاستی انجام می دهد که به منظور بهبود تنفس بیمار است و هرگز جراحی زیبایی بینی برای وی انجام نخواهد شد. اما انحراف بینی از داخل رفع می شود. در نتیجه برای انجام سیتوپلاستی سن مشخصی تعریف نشده و در هر سنی می توان آن را انجام داد اما اگر فرد مایل به انجام جراحی زیبایی باشد باید تا رسیدن به سن دلخواه صبر کند.

کلام آخر:

اگر به دنبال جراحی زیبایی بینی هستید پس از خواندن مطالب این مقاله و مراجعه برای مشاوره پیش از جراحی بینی می تواند بهترین تصمیم را در خصوص سن مناسب برای جراحی بگیرید. در نتیجه اولین قدن برای تصمیم گیری مراجعه به جراح مهر برای معاینه غضروف ها و تعیین سن عمل برای شما می باشد. همچنین با گفتن تمام بیماری های زمینه ای و دارو های مصرفی باید پزشک این تصمیم را برای شما بگیرد و در صورت موافقت وی می توانید یک جراحی مطلوب داشته باشید.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =