مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ارتباط جراحی بینی و اختلال خواب

ارتباط جراحی بینی و اختلال خواب

همانطور که می دانیم بینی عضو اصلی برای تنفس است و به عنوان مهم ترین راه هوایی برای ورود اکسیژن به داخل بدن می باشد. در صورتی که در این عضو گرفتگی یا انسداد اتفاق بیافتد ممکن است منجر به اختلال خواب شود. راه های مختلفی برای رفع اختلال خواب وجود دارد که این راه ها بر اساس متفاوت بودن دلایل بی خوابی با هم فرق می کنند. در صورتی که بی خوابی ناشی از انسداد راه های هوایی باشد یکی از راه های موثر در رفع بی خوابی ناشی از مشکلات تنفسی، انجام جراحی بینی می باشد.

انسداد بینی چه مشکلاتی برای خواب ایجاد می کند؟

زمانی که بینی شما مسدود بوده یا دچار گرفتگی باشد این مشکل در طول شب بیشتر شده و فرد مجبور می شود در هنگام خواب با دهان باز نفس بکشد. این موضوغ سبب ایجاد مشکلاتی می شود که عبارتند از، خشکی دهان، به عقب افتادن زبان که باعث می شود بیشتر راه تنفس بسته شود و … که همه ی این مشکلات سبب می شود فرد دچار مشکل در خواب شده و صبح روز بعد خواب آلود و بی انرژی باشد.

 
 
 
 
 
 

جراحی زیبایی بینی و ارتباط آن با اختلال خواب

برای این که ارتباط این دو موضوع را بخواهیم بیان کنیم لازم است بیماران را به بخش های مختلفی دسته بندی کرده و بررسی انجام دهیم. این دسته بندی به صورت زیر می باشد:

 
 

دسته اول افرادی که دچار گرفتگی در بینی بوده و می خواهند ضمن بر طرف کردن این گرفتگی جراحی زیبایی بینی نیز انجام دهند. در این افراد در صورتی که انحراف تیغه بینی یا سپتوم مشاهده شود به طور قطعی می توانیم بگوییم در صورتی که جراحی بینی به طور حرفه ای و توسط بهترین جراح بینی انجام شود پس از جراحی بینی نه تنها مشکل تنفسی ایجاد نخواهد شد، بلکه تنفس راحت تر شده و راه های هوایی خیلی باز تر خواهند شد. شاید جالب باشد بدانید که بینی بر خلاف این که کوچک می شود راه هوایی باز تر خواهد شد و تنها لازمه ی رسیدن به این نتیجه، استاندارد بودن جراحی و انجام آن با دقت بالا می باشد تا بیمار مطلوب ترین نتیجه جراحی بینی را مشاهده نماید.

 
 
 

دسته ی دوم افرادی هستند که یک بار جراحی بینی انجام می دهند و برای جراحی ترمیمی بینی مراجعه می کنند. این افراد معمولا در مراکز نا معتبر و توسط پزشک غیر متخصص جراحی بینی انجام داده اند که این بیماران بخاطر غیر علمی بودن جراحی دچار انسداد بینی می شوند. در این افراد معمولا بینی خیلی کوچک شده یا غضروف های بینی بیش از حد برداشته شده یا از بین رفته اند. در این افراد معمولا توجه نمی شود که بال های داخلی و خارجی بینی برای تنفس باید باز باشد و تنها جنبه زیبایی و کوچک شدن بینی در نظر گرفته نشود. این مریض ها دارای تنفس صدا دار می باشند که برای رفع این مشکل لازم است جراحی ترمیمی بینی انجام دهند. در این شرایط متخصص با در نظر گرفتن باز شدن راه های هوایی به عنوان اولویت جراحی به ترمیم بینی و باز کردن راه های هوایی می پردازد. گاهی لازم است فرد پیوند غضروف بینی انجام دهد تا درمان صورت گیرد.

 
 
 

دسته ی سومی هم وجود دارند که زمانی که به متخصص گوش و حلق و بینی برای انجام جراحی زیبایی مراجعه می کنند و معاینه صورت می گیرد پزشک متوجه نوعی تورم در شاخک های بینی می شود. این افراد در اصطلاح دچار آلرژی یا حساسیت می باشند. این دسته از افراد نیز می توانند برای حل این مشکل از جراحی زیبایی بینی همراه با کوچک کردن شاخک های بینی استفاده کنند، اما در این افراد باید دقت شود که بعد از جراحی بینی بیمار باید حتما از اسپری هایی استفاده کند که جهت کنترل آلرژی و حساسیت مصرف می شوند.

 
 
 

دسته ی آخر افرادی هستند که دچار آپنه تنفسی یا وقفه تنفسی در خواب هستند. این افراد به دلایل مختلفی دچار آپنه می شوند که یکی از این دلایل انسداد در راه های هوایی در خواب است و فرد در طول خواب چند بار بیدار می شود که این عامل سبب می شود فرد خوب نخوابد. راه های مختلفی برای درمان آپنه وجود دارد که عبارتند از جراحی، استفاده از دستگاه و ….

 

تشخیص اختلال خواب پیش از جراحی بینی

اگر شما در مراجعه به پزشک خود از اختلال خواب یا انسداد تنفسی صحبت کرده باشید بهتر است برای تشخیص بهتر علت این مشکل همراه با معاینات بالینی از شما تست خواب گرفته شود. این تست توسط دستگاه پلی سومنوگرافی و در زمانی که شما در خواب هستید گرفته می شود که کمک می کند علت بی خوابی شما مشخص شود. برای مثال ممکن است شما زمانی که از خواب می پرید به دلیل تنفس سریع و به عبارتی نفس نفس زدن تصور کنید مشکل پیش آمده به دلیل عدم اکسیژن رسانی است اما این گونه نباشد و مشکل دیگری داشته باشید. در این تست تمام علائم فرد در خواب و هرگونه مشکل تنفسی مشخص خواهد شد.

این تشخیص در جراحی بینی بسیار تاثیرگذار است زیرا باعث می شود جراح متخصص از اختلالات بیمار آگاه شده و جراحی را به سمت رفع این مشکلات پیش ببرد.

کلام آخر

در مجموع تمام حالت های ذکر شده باعث می شوند فرد دچار اختلال خواب شده و در هنگام خواب نتواند به راحتی نفس بکشد؛ همانطور که می دانید مغز نیاز به اکسیژن دارد و در صورت اختلال در روند اکسیژن رسانی مشکلاتی پیش می آید که بیمار بی حوصله و خواب آلود می شود. در صورتی که شما به خوبی نمی خوابید و همیشه خواب آلود هستید می تواند به دکتر تنظیم خواب مراجعه نمایید. ما به شما دکتر ریحانه حیدری را برای این مشکل معرفی می کنیم که تخصص گوش و حلق و بینی و اختلال خواب را به طور همزمان داشته و به بهترین و علمی ترین شکل برای شما درمان انجام خواهند داد.

دکتر-ریحانه-حیدری

دکتر ریحانه حیدری

متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

مقالات مرتبط
جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی در افراد دیابتی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی برخلاف تصور بسیاری از افراد، امکان‌ پذیر است. بدین منظور افراد مبتلا به دیابت اگر قصد...

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی 👃🏻 + فیلم

جراحی بینی طبیعی در واقع نوعی مدل بینی برای عمل محسوب می شود که به وسیله آن می توان هر نوع نقص یا ایرادی را در بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *