دکتر ریحانه حیدری / اختلال خواب / اختلال کابوس از علائم تا راه های تشخیص و درمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اختلال کابوس از علائم تا راه های تشخیص و درمان

در حالت کلی اختلال کابوس با اختلال خواب می توان گفت شبیه به هم هستند ولی باید اشاره کنیم که در حالت کلی وقتی فرد از خواب بلند می شود به دلیل دیدن کابوش اضطراب و ترس بسایر زیادی را تجربه می کنند و همین موضوع باعث می شود تا دیگر میلی به خوابیدن مجدد نداشته باشند. دقت داشته باشید که این موضوع ممکن است در بازه های زمانی مختلف یا حتی به طور مدام تکرار شود اگر می خواهید تا با علائم، دلایل و بسیاری از موارد دیگر بیشتر آشنا شوید حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اختلال کابوس

علائم اختلال کابوس

دقت داشته باشید که علائم و نشانه های اختلال کابوس در هر فردی می تواند کاملا متفاوت باشد از جمله شایع ترین علائم و نشانه ها می توان به موارد زیر شااره کرد:

 • خواب کم یا حتی خواب بیش از اندازه
 • احساس خستگی یا خواب آلودگی در طول روز
 • داشتن احساس تنش و اضطراب
 • داشتن استرس و اضطراب به محض بلند شدن از خواب
 • احساس وجود چیزی در بدن آن هم در زمان خواب که منجر به بروز حمله می شود.
 • ترسیدن در زمان خواب که باعث می شود به خواب نروید.

در صورتی که هریک از علائم ونشانه های نام برده را دارید لازم است تا برای بررسی های بیشتر هر چه سریع تحت نظر یک پزشک قرار بگیرد.

مهم ترین دلایل ایجاد اختلال کابوس

در حالت کلی باید اشاره کنیم که هنوز دلایل کاملا مشخصی برای اختلال کابوس وجود ندارد اما به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که از مهم ترین آن هاعبارتند از:

 • بالا بودن سطح استرس و اضطراب
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • ابتلا به بیماری های روانی و عصبی
 • مصرف برخی از دارو ها
 • وراثت

مواد ذکر شده جزء علت های رایج اختلال کابوس به شمار می روند ولی از جمله عواملی که احتمال ایجاد این اختلال را افزایش می دهد عبارتند از:

 • احتمال بروز آن در خانم ها به نسبت آقایان بیشتر است.
 • افرادی که در طول روز استرس بسیار زیادی را تجربه می کنند.
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • بالا بودن سن

تاثیرات ناشی از اختلال کابوس

دقت داشته باشید که اختلال کابوس در حالت کلی تاثیرات منفی را به همراه دارد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • داشتن استرس و اضطراب در افرادی که دچار اختلال کابوس هستند در مقایسه با دیگران بیشتر است و همین موضوع باعث شده تا روابط شخصی آن ها با مشکل مواجه شود.
 • داشتن اختلال کابوس برروی کیفت خواب نیز تاثیر بسزایی دارد و باعث می شود تا خستگی و احساس خواب آلودگی بیشتر شود.
 • وجود این مشکل در حالت کلی احساس افسردگی و اضطراب را به نسبت افزایش می دهد.
 • داشتن احساس خستگی و خواب آلودگی در واقع منجر به کاهش تمرکز و در نهایت تاثیر منفی در عملکرد داشته باشد.
 • افرادی که دچار اختلال کابوش هستند ممکن است به دلیل داشتن چنین مشکلی از زندگی خود لذت نبرند.

راه های تشخیص اختلال کابوس

در ابتدا به منظور تشخیص چنین مشکلی می بایست به یک دکتر خوب برای اختلال خواب مراجعه کرد تا در ابتدا تاریخچه بیمار را بررسی نماید تا با با استقاده از دستگاه هایی که فعالیت مغزی و جریان خون در بدن را ثبت می کنند بتوان بررسی های دقیق تری را انجام داده تا میزان شدن و نوع کابوس مشخص شود.

بعد از بررسی نتایج حاصل از آزمایشات پزشک توصیه می کند تا در ابتدا الگو های رفتاری خود را تغییر دهید یا حتی در بعضی از مواقع ممکن است نیاز به مصرف دارو های خاصی داشته باشد تمامی موارد گفته شده بعد از تشخیص مشخص می شوند پس به هیچ عنوان درمانی را بدون دستور پزشک استفاده نکنید.

درمان اختلال کابوس

درمان اختلال‌کابوس معمولا شامل روش‌های غیردارویی و دارویی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تحلیل و فهمیدن علت: پزشک متخصص می‌تواند با بررسی دقیق تجربه‌ها و تاریخچه خواب شما، علل محتمل اختلال کابوس را تشخیص دهد. ممکن است عوامل استرس‌زا، تجربه‌های ترسناک در گذشته یا مشکلات روانی مرتبط، مانند افسردگی و اضطراب، نقشی در ایجاد اختلال کابوس داشته باشند.

تغییر رفتارهای خواب: اصلاح الگوی خواب و ایجاد محیط خواب سالم می‌تواند مفید باشد. این شامل رعایت زمان مشخص برای خواب، ایجاد محیط خواب آرام و مراقبت از روتین قبل از خواب مانند استراحت آرام قبل از خواب و اجتناب از مواد محرک مانند قهوه و الکل است.

تکنیک‌های مدیریت استرس: افزایش استرس می‌تواند عوامل تحریک کننده برای کابوس‌ها باشد. به روش‌های مدیریت استرس مانند روش‌های تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا و تمرینات تأملی متمرکز شوید.

درمان مشکلات روانی: اگر اختلال روانی مانند افسردگی یا اضطراب در پس آمده است، درمان این مشکلات ممکن است به کاهش اختلال کابوس کمک کند. مشاوره روانشناسی و در صورت لزوم مصرف داروهای تجویز شده توسط یک روانپزشک ممکن است لازم باشد.

تغییر سبک زندگی

برای جلوگیری از کابوس دیدن نیاز است تا موارد زیر را رعایت کنید:

  • برای کاهش میزان استرس و اضطراب، روزانه یک بار مدیتیشن کنید.
  • سعی کنید در یک ساعت مشخص به خواب رفته و بیدار شوید. این کار را با داشتن یک برنامه خواب ثابت انجام دهید.
  • به اندازه کافی بخوابید.
  • از مصرف الکل و مواد مخدر برای یک بازه زمانی، خودداری کنید.
  • قبل از خواب غذای سنگین نخورید.
  • اگر در شب ورزش می‌کنید حداقل 3 یا 4 ساعت قبل از خواب ورزش کنید.

  درمان دارویی

  به طور کلی درمان دارویی زیادی برای اختلال کابوس وجود ندارد. با این حال ممکن است دارو برای کابوس‌های شدید مرتبط با PTSD برای شما تجویز شود.

  بهتر است تا جای ممکن درمان دارویی را برای اختلال کابوس امتحان نکنید. به دلیل این که داروها فقط با سرکوب کردن آن قسمت از خواب که کابوس می‌بینید، سعی در کنترلش می‌کنند. و  دوام زیادی ندارد.

  مهمترین قدم برای درمان اختلال کابوس مراجعه به پزشک متخصص است. او می‌تواند نیازهای شما را بررسی کند و بر اساس شدت و علل اختلال کابوس، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. همچنین، در طول درمان، ممکن است نیاز به مشاوره روانشناسی و تغییرات متعدد در سبک زندگی و عادات خواب شما نیز وجود داشته باشد.

  بیشتر بخوانید: درمان کابوس شبانه

  سوالات متداول

  آیا اختلال کابوس به طور خود به خودی درمان می شود؟

  بستگی به نوع آن دارد یعنی در بعضی از مواقع به طور خود به خودی درمان شده ولی در بعضی از مواقع هم ممکن است نیاز به بررسی دقیق تر علت داشته باشد.

  آیا داشتن اختلال کابوس زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد؟

  بله – داشتن چنین مشکلی تاثیرات منفی را در زندگی روزمره خواهد داشت.

  آیا اختلال کابوس یک مشکل وراثتی است؟

  در حالت کلی هنوز دلایل قطعی و مشخصی را برای آن نمی توان در نظر گرفت ولی این احتمال وجود ارد که به شکل وراثتی هم منتقل شود.

  آیا اختلال کابوس یک مشکل دائمی است؟

  خیر- با استفاده از روش های درمانی مناسب قبل درمان می باشد.

  کلام آخر

  اختلال کابوس در واقع یکی از شایع ترین مشکلات خواب بوده که همراه با کابوس های شدید و ترسناک می باشد، دقت داشته باشید که این اختلال در حالت کلی بنا به دلایل مختلفی اعم از استرس، اضطراب، مصرف سیگار و … اتفاق می افتد که در مورد هریک از آن ها به طور مفصل صحبت کردیم. در صورتی که هریک از علائم و نشانه های این اختلال را دارید لازم است تا برای بررسی های بیشتر حتما به یک دکتر اختلال خواب مراجعه نمایید چرا که تاثیرات منفی را در زندگی شما ایجاد می نماید.

  دکتر-ریحانه-حیدری

  دکتر ریحانه حیدری

  متخصص گوش و حلق و زیبایی و جراحی سرو گردن از دانشگاه تهران - متخصص گوش و حلق و بینی، فلوشیپ اختلالات خواب، جراحی زیبایی بینی و صورت - هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- بیمارستان امام خمینی - فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه استنفورد و دانشگاه تهران - رتبه دوم بورد تخصصی گوش، حلق و بینی در کشور

  مقالات مرتبط
  اختلال خواب در نوجوانان

  اختلال خواب در نوجوانان

  دقت داشته باشید که مشکلات اختلال خواب در نوجوانان روز به روز به دلیل مشکلات اجتماعی، زیستی و استفاده از صفحات مجازی و...

  درمان کابوس شبانه

  درمان کابوس شبانه

  کابوس شبانه به درمان خاصی نیاز ندارد، ولی در صورت تکرار بیش از حد آنها می توان با بهره گیری از داروهای ضد افسردگی و ضد...

  حمله خواب یا نارکولپسی

  حمله خواب یا نارکولپسی

  یک نوع اختلال عصبی که می تواند برروی خواب و بیداری افراد تاثیر بگذارد نارکولپسی یا حمله خواب نام دارد، افرادی که به...

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  0 دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یک × 2 =